Jaký je vlastně potenciál kryptoměnového trhu? Experti odhadují 1,2 bilionů dolarů

2
ICOBOX

Více než 1,2 bilionů dolarů v příštích několika letech – to je číslo vystihující potenciál krypoměnových aktiv globálního bankovního systému. Odborníci z výzkumného centra COBox’s Blockchain Research Center (IBRC) přišli s tímto odhadem, který se opírá o doporučení mezinárodních regulačních orgánů pro banky, které mají zájem o obchodování s kryptoměnovými aktivy.

Švýcarský úřad pro dohled nad finančním trhem (FINMA) nedávno stanovil maximální poměr digitálních aktiv k celkovému kapitálu bank v zemi. Nesmí překročit 4 procenta. Vzhledem k tomu, že se Švýcarsko snaží stát jedním z lídrů kryptoměnového průmyslu a má velké zkušenosti se správou svých bankovních systémů, může se tento přístup stát jakýmsi zlatým standardem i pro ostatní mezinárodní finanční instituce.

Kouzelná hranice 4 procent – jak k ní došli?

Při stanovení potencionálního objemu kryptoměnových aktiv na světě se odborníci IBRC spolehli na roční rating 100 největších světových bank a také zanalyzovali počty všech úvěrových organizací, které se nacházejí v jurisdikcích, kde je výrazný zájem o virtuální měny. Jde hlavně o země jako jsou Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea, Švýcarsko a Austrálie. Tímto postupem se dostali k částce 30,354 bilionů dolarů. Předpokládaný maximální objem kryptoměnových aktiv, který nepřesáhne již zmiňovaná 4 procenta, činí 1,214 bilionů dolarů. Tento výpočet však nezahrnuje Čínu, a to navzdory skutečnosti, že čínské banky jsou na prvních čtyřech místech podle ratingu. Důvod tohoto rozhodnutí je celkem jasný, čínské úřady byly v poslední době extrémně nepřátelské vůči kryptoměnám a ICO.

„Toto číslo, tedy 1,2 bilionu dolarů, nám umožňuje odhadnout potenciální objem kryptoměnových aktiv v celosvětovém bankovním systému v příštích 2 – 5 letech. Dnešnímu kryptoměnovému trhu s aktuální kapitalizací ve výši cca 223 miliard dolarů bude trvat roky, než absorbuje tuto částku. A pokud by opravdu všechny banky na světě mohly držet až 4 % svých aktiv v kryptoměnách, mohlo by to znamenat „druhý příchod Bitcoinu„.

To jsou slova Anara Babaeva, spoluzakladatele a člena nejužšího vedení společnosti ICOBox.

Co přinese budoucnost?

Odborníci z IBRC se taktéž domnívají, že existují i další faktory, které mohou přispět k růstu celého odvětví virtuálních měn a blockchainové technologie. Jedním z těch nejočekávanějších je vstup institucionálních investorů do trhu. Stejně tak se zvýší počet společností, které dokončily své IPO, ale dosud zatím ještě nejsou na blockchainu. To vše povede k rozvoji kryptoměnového trhu. Už se nebudou obchodovat „jen“ tokeny a ICO, ale očekává se větší poptávka o Security tokeny (STO) či Composite tokeny (CTO). To jsou vlastně „univerzální“ žetony, které kombinují nejlepší vlastnosti utility a security tokenů.

Trh by měl získat větší stabilitu a stát se pro obchodníky mnohem atraktivnějším v případě, že budou zavedeny sofistikovanější a legálně regulované produkty. Pokud se podaří všechny tyto dílky skládačky poskládat úspěšně dohromady, můžeme očekávat, že trh s kryptoměnami čeká velký růst. Tento vzestup by měl být také trvalejší a globálnější. No a zhruba v této době bychom mohli vědět, zdali bude trh chtít akceptovat stanovená 4 procenta, nebo zda bude mít chuť tuto hranici překonat směrem nahoru.

Závěr

Zajímavá studie a zajímavá čísla, která by mohla nalít trochu optimismu do žil těm, kteří letos při pohledu na stále klesající cenu a nová letošní minima, pomalu začínají ztrácet naději. A co vy, kde vidíte potencionální hodnotu kryptoměnového trhu v horizontu 2 – 5 let? Budu rád, pokud se vyjádříte zde v komentářích.

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pan.karelLukáš Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lukáš
Host
Lukáš

tenhle clanek neni vubec pozitivni…

pan.karel
Host
pan.karel

Pro ty co nakoupily na ATH asi moc ne,protoze budou mit vyhledove zisk max 30% 😀