Jak Singapur a Kambodža vidí digitální měny pro přeshraniční použití

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vzhledem k tomu, že zájem o digitální měny centrálních bank (CBDC) po celém světě stále roste, centrální bankéři se stále více zaměřují z domácích aplikací na přeshraniční využití CBDC.

Průzkum pro platby

Průzkum, který v prvním čtvrtletí letošního roku provedla Banka pro mezinárodní platby (BIS) mezi 50 centrálními bankami, zjistil, že 28 % centrálních bank zvažuje možnosti, jak zajistit interoperabilitu CBDC na velkoobchodní úrovni vytvořením dohod s více CBDC, včetně integrace více CBDC do jednoho platebního systému. Téměř 14 % centrálních bank uvedlo, že zvažují aktivní roli v devizové konverzi.

Skupina G20 stanovila posílení přeshraničních plateb jako svou prioritu a CBDC představují pro centrální banky příležitost ke zlepšení stávajících mezinárodních platebních mechanismů.

Přehodnocení přeshraničních plateb

Vedoucí fintech pracovník Singapurského měnového úřadu (MAS), Sopnendu Mohanty, vystoupil na panelové diskusi na téma “Inovace CBDC v Asii a Tichomoří, spolupráce a snaha o interoperabilitu” na nedávném Hyperledger Global Forum 2021, akci zaměřené na podnikový blockchain.

Mohanty uvedl, že Singapur a Thajsko, které začátkem letošního roku po třech letech práce propojily své národní systémy maloobchodních plateb v reálném čase, PayNow v Singapuru a PromptPay v Thajsku, výrazně snížily náklady na přeshraniční převody mezi oběma zeměmi, dříve v průměru o 10 až 15 %, nyní o 3 %. Zbývající náklady byly způsobeny především devizovými a zúčtovacími poplatky a velkoobchodní CBDC s DLT by mohl “výrazně přispět” k dalšímu snížení nákladů.

“Konstrukce s více měnami a více ledgery je rozhodně cestou vpřed,”

-řekl Mohanty.

Singapur se s podporou BIS prostřednictvím svého regionálního inovačního centra pustil do projektu Dunbar pro přeshraniční platby zahrnujícího velkoobchodní CBDC. Projekt navazuje na dřívější víceletou vícefázovou práci země na projektu Ubin, který zkoumal využití DLT a blockchainu pro domácí zúčtování a vypořádání plateb a cenných papírů.

V rámci projektu Ubin, který skončil v loňském roce, byl vyvinut prototyp sítě pro platby ve více měnách na bázi blockchainu. Od té doby se projekt posunul od experimentování ke komercializaci, kdy americká investiční banka J. P. Morgan ve spolupráci se singapurskou bankou DBS a státní investiční společností Temasek založila technologickou společnost Partior, která vyvíjí multiměnovou platební síť založenou na blockchainu pro komerční přeshraniční zúčtování a vypořádání v reálném čase po celém světě s využitím digitální měny komerčních bank.

Digitální platby v Kambodži

Na panelové diskusi vystoupil také Serey Chea, asistent guvernéra Národní banky Kambodže, který hovořil o kambodžském projektu Bakong, jenž byl postaven na platformě Hyperledger Iroha.

Chea upřesnil, že projekt Bakong, ačkoli je vzhledem k některým svým vlastnostem, jako je základní technologie, všeobecně považován za CBDC, byl zamýšlen jako páteřní platební systém.

“Z právního hlediska to CBDC není, kambodžská centrální banka nemá vůči veřejnosti žádnou přímou odpovědnost,”

-řekl Chea.

Projekt Bakong je digitální platební systém, který umožňuje platby, vklady a převody hotovosti v tokenizované verzi kambodžských rielů nebo amerického dolaru. Podle Chea si peněženku Bakong stáhlo asi 100 000 uživatelů.

Chea uvedl, že jednou z motivací kambodžského projektu Bakong bylo zlevnit mobilní platby snížením nákladů na dodržování předpisů v roztříštěném kambodžském platebním prostředí.

Závěr

Je možné, že banky konečně začínají připouštět možnost, že přeshraniční platby jsou drahé a chtějí je zlevnit. Nebo je k tomu spíše donucuje konkurence?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img