[Odpolední zprávy] • Francouzské a švýcarské banky budou zkoušet CBDC pro trh velkoobchodních úvěrů • a další články

1
CBDC
Zdroj: Pixabay.com

Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:

TRHY

Po úterním odrazu na úrovni 31 000 USD začala primární kryptoměna postupně získávat zpět ztracené pozice. Ve středu vyskočila o zhruba 3 000 USD, ve čtvrtek přidala další značný kus a v posledních 24 hodinách stále stoupala vzhůru.

V důsledku toho se BTC před několika hodinami vyšplhal na 38 500 USD. To se stalo nejvyšší cenovkou tohoto aktiva od 6. června. Kontrolu v tu chvíli převzali medvědi. Bitcoin se propadl o několik tisíc dolarů pod 36 000 USD. Nicméně od té doby se situace znovu obrátila a BTC se v současné době opět nachází nad 37 000 USD.

Většina altcoinů za posledních 24 hodin ztratila část hodnoty. Ethereum, které se včera vyšplhalo nad 2 600 USD, se po 4% propadu dostalo pod 2 500 USD. [1]

Technická analýza: XAU/USD (zlato) – horentní 5% inflace, další palivo pro žlutý kov?

Přehled trhu: Čeká nás víkendový cenový krvák?!

Kryptoměny

Invesco plánuje spustit dva ETF založené na kryptoměnách

Společnost Invesco, která se zabývá správou investic a jejíž AUM přesahuje 1,5 bilionu USD, podala žádost o schválení spuštění dvou ETF založených na kryptoměnách. Společnost se připojila k rostoucímu seznamu firem, které chtějí spustit burzovně obchodované fondy (ETF) zaměřené na kryptoměny.

Ve středu (9. června 2021) společnost Invesco ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) odhalila, že plánuje spustit dva ETF založené na kryptoměnách. Patří mezi ně Invesco Galaxy Crypto Economy ETF a Invesco Galaxy Blockchain Economy ETF.

Podle výňatku z dokumentu:

Fond bude svá aktiva alokovat ve stejném poměru jako Podkladový index (tj. za normálních okolností bude fond investovat přibližně 85 % svých aktiv do cenných papírů Akciové složky, 10 % do Futures složky a 5 % do ETP a Trust složky).“ [2a]

Čínská provincie Yunnan zakazuje těžbu kryptoměn

Jihozápadní čínská provincie Yunnan se chystá zakázat těžbu kryptoměn, uvedl dnes jeden z hlavních těžebních poolů v zemi BTC.top. BTC.top uvedl, že po zákazech zavedených ve Vnitřním Mongolsku, Sin-ťiangu a Čching-chaji se energetický úřad v Jün-nanu chystá uzavřít těžbu kryptoměn v regionu.

Společnost uvedla, že své těžební operace v Číně soustřeďuje do jihozápadní provincie S‘-čchuan kvůli jejímu bohatství vodních zdrojů. Rovněž uvedla, že bude muset urychlit přesun svých operací do Severní Ameriky. Yunnan minulý měsíc trpěl nedostatkem elektřiny a podle tamního energetického úřadu zavedl od 10. května do konce měsíce omezení dodávek energie. [2b]

Banky, burzy, firmy

Jedna z největších světových depozitních bank vytváří krypto divizi

Ronald P. O’Hanley, předseda představenstva a generální ředitel společnosti State Street Corporation, jedné z největších světových depozitářských bank, ve čtvrtek (10. června) vysvětlil, proč jeho firma vytváří digitální finanční divizi.

Společnost State Street, která je stará 229 let a která sídlí v Bostonu, je jednou z největších firem pro správu aktiv na světě a podle časopisu Institutional Investor se řadí na druhé místo mezi globálními custody společnostmi (s 21,35 bilionu USD aktiv v úschově).

Dne 10. června CNBC informovala, že State Street vytváří divizi nazvanou „State Street Digital“, která se „věnuje digitálním financím, jež budou zahrnovat kryptoměny, digitální měnu centrální banky, technologii blockchain a tokenizaci“. Ta bude „integrována s její vlastní elektronickou obchodní platformou, kterou banka plánuje rozvinout do podoby, která bude podporovat kryptoaktiva i další třídy aktiv“. [3a]

Australská Business Hub začne přijímat nájemné v kryptoměnách

Australská společnost Business Hub bude od 1. července, prvního dne australského finančního roku, přijímat kryptoměny jako platbu za pronájem kancelářských prostor a další služby pro firmy.

CEO společnosti Business Hub George Kipriz uvedl, že firma se tak rozhodla poté, co na základě interního průzkumu zjistila, že 20 % Australanů v nějaké formě investuje do kryptoměn.

„Mysleli jsme si, že budeme v tomto odvětví první, a rozhodli jsme se zavést krypto jako formu platby. A už od zveřejnění několika článků se k nám připojilo několik členů, kteří tento systém využívají.“

Společnost bude z počátku přijímat Bitcoin a Ethereum, ale do budoucna plánuje přijímat i další kryptoměny. [3b]

CBDC, Regulace

Francouzské a švýcarské banky budou zkoušet CBDC pro trh velkoobchodních úvěrů

Francouzská centrální banka a Švýcarská národní banka budou zkoušet digitální měny centrálních bank (CBDC) pro trh velkoobchodních úvěrů, čímž se rozroste počet centrálních bank, které o CBDC uvažují.

Francie i Švýcarsko odhalily své plány na zahájení testování CBDC, když Banque de France a Švýcarská národní banka oznámily, že budou testovat své měny, ve zprávě agentury Reuters, která byla zveřejněna 10. června.

Zpráva uvádí, že testování se zaměří na velkoobchodní půjčky na rozdíl od každodenního veřejného použití. Zkušebního provozu se zúčastní tři banky – švýcarská UBS, Credit Suisse a francouzská Natixis. Se zkouškami budou pomáhat také známá jména z krypto sektoru, konkrétně SIX Digital Exchange, R3 a Innovation Hub. [4a]

Šéf nizozemského centrálního plánovacího úřadu: Nizozemsko musí zakázat Bitcoin

Pieter Hasekamp, ředitel nizozemského Centrálního plánovacího úřadu (CPB), se domnívá, že krach kryptoměn je v budoucnu nevyhnutelný. Vyzývá tedy nizozemskou vládu, aby okamžitě zavedla zákaz Bitcoinu a dalších digitálních měn.

Diskuse Pietera Hasekampa na toto téma byla zveřejněna v deníku Het Financieele Dagblad. Napsal, že pokud jde o investory a vlády, ten, kdo se pohne jako poslední, je poražený. Aby tedy nizozemská vláda ochránila investory, musí podle něj ukončit obchodování s kryptoměnami, jejich výrobu a dokonce i držení.

Hasekamp se domnívá, že zákaz kryptoměn by rozhodně vedl k poklesu hodnoty Bitcoinu spolu s dalšími kryptoměnami a mohl by „předznamenat konec kryptoměn“. Kryptoměny pranýřoval kvůli tomu, že nejsou povoleny oficiálními finančními institucemi a že vlády a finanční úřady po celém světě nad nimi nemají téměř žádnou kontrolu. [4b]

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře