11.06.21 Technická analýza XAU/USD (zlato) – horentní 5% inflace, další palivo pro žlutý kov?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Po necelém týdnu bych se chtěl opětovně zaměřit na zlato (XAU/USD), protože byla zveřejněna nová inflační data za měsíc květen. Je to až neuvěřitelné, ale ukázalo se, že květnová inflace dosáhla horentních 5 %. Pokud si vzpomínáte, byl jsem dost skepticky vůči tomu, že se dočkáme ještě vyšší inflace než v dubnu (4,2 %).

Nicméně z chování dolarového indexu a dat z trhu práce bylo zřejmé, že inflace bude spíše vyšší, ale hrubým odhadem jsem sázel na +3 %. Vzhledem k tomu, že inflační cílování jsou 2 %, tak jim to krapet začíná ujíždět. Nejhorší na tom všem ale je, že Federální rezervní banka si asi s inflací příliš hlavu neláme, protože vyšší inflace byla jejich cílem. Nějak se toho velkého zadlužení musí zbavit.

Zlato a inflace

Inflace v USA

Máme před sebou graf z posledních dvanácti měsíců, kde můžeme od ledna letošního roku sledovat silný rostoucí trend. Vzhledem k trendu můžeme implikovat, že i za červen je nemalá šance, že se Spojené státy dočkají inflace nad 5 %. Největší bizár ovšem spočívá ve faktu, že úrokové sazby jsou pořád téměř nulové.

Tohle je historický unikát, protože sazby by měla centrální banka držet blízko inflace, která v ekonomice panuje. Bude tedy Fed narychlo sazby zvyšovat? Zatím to tak nevypadá a bude velmi zajímavé sledovat, jak se s tím popasují. Nicméně pro nás je důležité si uvědomovat, že aktuální politika může mít časem velmi negativní konsekvence – na finanční trh a globální ekonomiku.

Jinak zlato má inflaci rozhodně rádo a nic se nemění na tom, že by se mělo jednat o tolik důležitý pohon pro žlutý kov. S tak horentní inflací by zlato mělo jít vážně nahoru. Když došlo v 70. letech k tzv. ropným šokům, inflace vyskočila až do dvojciferných čísel a žlutý kov během pár let vzrostl na ceně o stovky procent.

Nicméně riziko vyšších sazeb může být zas na oplátku problém. Zatím ale budeme vycházet z dosavadní politiky Fedu a dat, která máme k dispozici. Z fundamentálního hlediska by zlato mělo jít up. Jinak upozorňuji, že v kontextu několika desítek let není 5% inflace nic extrémního. Ovšem pravdou je, že tak vysoko byla naposledy chvíli v 90. letech a pak v roce 2008.

Aktuální situace na 1D TF XAU/USD (zlato)

zlato, XAU/USD

Fundamentální stránku věci máme za sebou a nyní se zaměříme na žlutý kov z technického hlediska. Fakticky jsme stále v korekci, která má ovšem spíše podobu stranové konsolidace. Vytváří se tedy nová malá tržní rovnováha (viz. profil růstové struktury), po které by měl následovat průraz up jako u těch tří předchozích. Vše zatím tudíž jede podle plánu.

Nicméně je logicky stále riziko, že se korekce prohloubí. Proto připomínám, že by zlato nemělo klesnout pod 1 830 USD/unce. Prostě kurz nesmí padnout pod horní stěnu zakresleného korekčního kanálu, jinak by celý ten průraz vzbuzoval dojem falešného pohybu. Jistotu tudíž absolutně nemáme, může se kdykoliv něco zvrtnout.

Objemy každopádně stále soustavně klesají, což skutečně nasvědčuje tomu, že se na trhu generuje malá tržní rovnováha. Trh nabere nové síly (reakumuluje se) a můžeme zase vstříc vyšším úrovním. Nicméně je nutné nejdříve prorazit S/R level 1 950 USD/unce. V podstatě se jedná o poslední překážku, která brání drahému kovu v cenové expanzi.

Když se totiž podíváte na Volume Profile, zjistíte, že nad řečenou rezistencí nejsou vůbec žádné bariéry. Jakmile nakupující prolomí řečenou hladinu, dveře se otevřou dokořán. Pak stačí pár dní a můžeme dosáhnout nového historického maxima.

Indikátory

Aktuální hodnoty RSI jsou cca 62 bodů a hlavně křivka stále drží trend. Pokud ovšem dojde k prolomení zakreslené diagonály, hrozí prohloubení cenového poklesu v rámci korekce. Na MACD stále platí ten bearish cross, ale negativní momentum prozatím nemá žádnou velkou sílu. Zatím zkrátka takové slabší pročištění trhu.

Závěrem

Žlutý kov má z fundamentálního hlediska pré, ale stále platí, že ta vyšší inflace je spíše přechodného rázu. Tedy, že zůstane nad relativním normálem (3 %) spíše po omezenou dobu. V případě, že Fed nechá sazby na nule, je zřejmé, že i oni kalkulují s tím, že je inflace jenom přechodná.

Pokud ovšem začnou sazby zběsile zvyšovat, něco se dost možná pokazilo a narychlo se snaží reagovat. Proto musíme vše bedlivě sledovat. V každém případě nás zlato snad v nadcházejících měsících potěší.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: