05.06.21 Technická analýza XAUUSD (zlato) – korekce za námi, můžeme pokračovat na ATH?

5
(3)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Po včerejší analýze na BNB jsem se rozhodl zase zaměřit na zlato (XAUUSD). Jak jsem se nechal slyšet v týden staré analýze, bylo zřejmé, že žlutý kov již přestává mít sílu a tudíž ho pravděpodobně čeká korekce. Intradenní časové rámce byly lidově řečeno přepumpované a i na denním grafu šlo z price action a indikátoru vidět, že tomu dochází pára.

Osobně jsem doufal, že k avizované korekci dojde až ve vyšších cenových úrovních, ale čištění začalo už v blízkosti 1 900 USD/unce. Logicky tu tedy byla jakási šance, že se propadneme zpátky do korekční struktury, což by byl po technické stránce dost nepříznivý šok. Leč, jakmile se intradenní rámce vyčistily, započal slušný odraz up. Je to tedy definitivní konec korekce a můžeme se během následujících týdnů těšit na ATH?

Aktuální situace na 1D TF XAUUSD (zlato)

zlato, žlutý kov

Jak jsem zmiňoval před týdnem, momentum po proražení S/R levelu 1 892 USD/unce výrazně zesláblo. Sice se býkům dařilo úroveň po proražení bránit, ale když nejsou schopni cenu pushovat výš, tak je logickým důsledkem, že dojde k průlomu hranice. Navíc už jsme neměli cenový postup vůbec potvrzený, objemy asi dva týdny v kuse soustavně klesaly, což je pro zlato významný medvědí signál (divergence).

Když se tohle v grafu objeví, korekce se rychle blíží. Ovšem doufal jsem, že ke korekci dojde až po proražení 1 950 USD/unce a posléze se z pásma stane support. Korekce kolem 1 900 USD totiž mohla vyústit v návrat kurzu do korekčního kanálu, což by bylo hned velmi špatně. Průraz by v tu chvíli vyzněl jako fakeout a asi bychom se dočkali dalšího poklesu.

Kurz proto v rámci samočistícího se procesu nesměl klesnout o více jak cca 4 %. Možná se to zdá málo, ale u zlata je 4 % docela ranec. Žlutý kov má průměr hrubým odhadem 1-2 % cenového pohybu za den. A to jsme zrovna ve vcelku volatilním období, protože ještě v roce 2019 byl pohyb nad 1 % docela nadstandard. Co se týče čerstvého price action, ke korekci evidentně již došlo.

Denní znehodnocení činilo asi 2,39 %, což není úplně málo, a proto si myslím, že by to mohlo i stačit. Kurz se odrazil velmi rychle v blízkosti zakreslené trendové diagonály a zatím je aktuální cena 1 896 USD/unce. Z popsaného vyplývá, že jsme se vrátili nad S/R level 1 892 USD/unce, ale ještě je důležité, aby zlato dosáhlo denního a týdenního close nad uvedeným supportem.

Pokud tedy svíce zavřou nad supportem, měli bychom se dočkat dalšího růstu a brzkého otestování S/R pásma 1 950 USD. Tahle úroveň je klíčová, protože se jedná o vůbec poslední silnou překážku, kterou musí žlutý kov prolomit, abychom se dostali na nové historické maximum. Technicky vzato, a hlavně dle Volume Profile, trhu nic nebrání, aby šlo nad 2 000 USD/unce.

Indikátory

Na indikátoru RSI stále držíme trend, neboť křivka pozitivně zareagovala v blízkosti zakreslené trendové čáry. Hlavně je pro nás důležité vědět, že se trh jednoznačně pročistil, protože pád na nějakých 58 bodů není vůbec málo. Leč, když cena půjde nahoru, existuje velké riziko, že RSI vygeneruje potenciální medvědí divergenci.

Určité obavy můžeme mít z MACD, protože indikátor má čerstvě po medvědím překřížení křivek. Ovšem signál je bez potvrzení irelevantní.

Závěrem

Zlato zatím jede podle plánu, neboť s korekcí a brzkým dorazem up se počítalo. Nyní je ovšem důležité, aby pozitivní setrvačnost nabrala sílu a kurz, co nejdříve atakoval rezistenci na 1 950 USD/unce. Upřímně, jsem dost skeptický, že se průlom podaří na první pokus, ale my potřebujeme na vlastní oči vidět reakci na dotyk kurzu s rezistencí. Jsou to důležitá data, se kterými lze pak pracovat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: