29.05.21 Technická analýza XAUUSD (zlato) – žlutý kov je velmi silný, ale je rozumné se připravit na korekci

4.2
(6)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Máme dva týdny od poslední analýzy na zlato (XAUUSD), kde jsme si řekli, že po technické a fundamentální stránce vypadá vše pro žlutý kov velmi slibně. Inflace poskočila nad očekávání, což bylo i jakési potvrzení, že tento trh čekají světlé zítřky. Alespoň do doby, kdy se bude dařit držet inflaci na vyšších úrovních.

Avšak i s nižší inflací může pak zlato pokračovat v růstu. Když se totiž vytvoří dostatečně silné momentum, trh se ze dne na den jen tak nepřeklopí. Určitě je tedy dobré sledovat například dolarový index, tržní úrokové míry a inflační data. Díky kontextu pak dává vše mnohem větší smysl.

Aktuální situace na 1W TF XAUUSD (zlato)

zlato

Začneme s týdenním grafem, kde nelze trhu vůbec nic vytknout. Předposlední zavřená svíce má téměř identickou impulsní podobu jako první otevřená týdenní svíčka z kraje května. Zlato je jednoduše velmi bullish. Nicméně tento týden si dal žlutý kov zřetelně oddych, ale nejedná se o nic medvědího. Dalo se očekávat, že v blízkosti rezistence se expanze zpomalí.

Nicméně růst trvá již dva měsíce v kuse, kdy došlo jenom k malinkatým stranovým konsolidacím. K žádné korekci zatím nedošlo a na základě toho, že se komodita zhodnotila o více jak 13 %, což je pro zlato hodně, můžeme brzy očekávat korektivní pohyb.

Osobně jsem doufal v to, že ke korekci dojde až někde nad 2 000 USD/unce, ale na dalším grafu si ukážeme, že náběh na korekci má zlato už nyní. Hlavně intraday grafy začínají být vyloženě přepumpované.

Indikátory

Týdenní RSI je nesmírně bullish a prostoru pro expanzi je stále hromada. Aktuální hodnoty jsou něco přes 62 bodů a jsem hodně zvědavý, jak trh zareaguje v blízkosti hraničních 70 bodů. Pro MACD platí to samé, bullish cross jednoznačně platí a může se uplatňovat další měsíce.

Aktuální situace na 1D TF XAUUSD (zlato)

zlato, žlutý kov

Co se týče denního grafu, máme v něm vyloženě ukázkový uptrend. Pořád platí, že každá proražená úroveň se posléze otestuje a hraje svou roli jako support. Čerstvé price action nám každopádně říká, že po proražení S/R levelu 1 892 USD/unce si zlato potřebovalo jednoznačně oddychnout.

Momentum se zbrzdilo, ale aktuální úroveň cenový pokles rychle zastavila, takže se ve výsledku nic nestalo. Nicméně jak jsem již říkal u předchozího grafu, žlutý kov má skutečně na korekci naběhnuto. Pravdou ovšem je, že expanze je na první pohled velmi zdravá, takže je jakási šance, že se korekce dočkáme až někde kolem 2 000 USD/unce.

Popsané tedy znamená, že pročištění začne až nad S/R levelem 1 950 USD/unce, což je ideální. Pokud dojde ke korekci v nadcházejících dnech, hrozí, že kurz spadne zpátky pod S/R level 1 830 USD, nebo zpátky do korekčního kanálu. Obojí znamená automaticky problém, takže je hodně důležité, abychom ze současné ceny neklesli o více jak 4 %.

Tudíž toho prostoru pro pád mnoho nemáme. Ovšem zlato není až tolik volatilní, takže uvedené číslo není vyloženě nedostatečné. V každém případě objemy soustavně klesají s růstem ceny – prostá divergence. Až na dva jednorázové spiky v objemech, minimálně dva týdny je ta tendence s poklesem volume zřetelná. Řečené samo o sobě avizuje, že korekce se blíží.

Indikátory

Denní RSI je už téměř dva týdny nad 70 body – trh je opravdu silný. Aktuálně indikátor ukazuje 76,35 bodů. Zas na druhou stranu vidíme, že momentum zřetelně slábne. Avšak za sebe mohu říct, že trh může klidně ještě růst, rizikové jsou až hodnoty 80+. MACD je velmi bullish, ale na histogramu můžeme pozorovat divergence.

Závěrem

Zlato vypadá pořád velmi slibně, ale v těchto chvílích je racionální začít kalkulovat s korekcí. Můžeme se ji dočkat následující obchodní týden, nebo až ten další – tohle se bohužel časovat nedá. Je ale možné se na korekci připravit a využít ji ku prospěchu svému. V každém případě doufám, že čištění trhu začne až kolem 2 000 USD/unce, nemuseli bychom se obávat nějaké zrady.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: