CBDC mohou narušit finanční systémy, pokud nebudou řízena rizika

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Agentura Fitch Ratings tvrdí, že digitální měny centrálních bank (CBDC) by mohly narušit finanční systémy v důsledku disintermediace a kybernetických bezpečnostních hrozeb.

Výhody i nevýhody

Agentura Fitch Ratings vydala 17. května report o digitálních měnách centrálních bank (CBDC). Agentura tvrdí, že CBDC by vládám přinesly jak výhody, tak i nová rizika, z nichž o většině již úřady diskutují.

Agentura Fitch uvádí, že výhodami, které CBDC nabízejí, jsou bezhotovostní platby, digitalizace a možnost pomoci nebankovním komunitám. Kromě toho umožňují větší kontrolu nad platebním sektorem, který je často ovládán soukromými společnostmi. CBDC také umožňují lepší monitorování a prevenci finanční kriminality.

Zavedení nového národního platebního mechanismu je samozřejmě provázeno nejistotami. Jedná se o projekt obrovského rozsahu, takže je zřejmé, proč si vlády před oficiálním spuštěním dávají na čas.

Agentura Fitch upozorňuje, že “široké přijetí CBDC může narušit finanční systémy”, pokud nebudou zvládnuta související rizika. Tato rizika popisuje jako rychlý přesun finančních prostředků z bankovních vkladů na účty CBDC, což vede k finanční dezintermediaci a hrozbám kybernetické bezpečnosti mezi centrální bankou a ekonomikou.

Nicméně i tak se můžeme s CBDC setkat v praxi spíše dříve než později. Výhody jsou zjevně vnímány jako převažující nad nevýhodami a vlády na celém světě vynakládají prostředky na výzkum a vývoj.

Tempo vývoje CBDC se zrychluje

Výzkum a vývoj zaměřený na CBDC se rychle zrychluje a několik velkých ekonomik nyní aktivně pracuje na jejich zavádění. Vlády začínají vnímat výhody platebního systému založeného na blockchainu v digitální ekonomice. Oceňují zejména možnost pozvednout rozsáhlé vrstvy znevýhodněných vrstev pomocí levného a rychlého platebního prostředku.

Je však pozoruhodné, že zatímco Čína je v čele, Spojené státy se k případnému vývoji digitálního dolaru staví poměrně tiše. Na nejvyšších vládních úrovních se však o něm objevily určité zmínky a na projektu digitálního dolaru pracuje bývalý předseda Komise pro kontrolu obchodu Christoper Giancarlo. Celkově však Spojené státy v této věci příliš jasno nenabídly.

Závěr

CBDC je velká věc a dost zemí jej již zkoumá. Nicméně s sebou nese i mnoho rizik. Jaký na CBDC máte názor vy?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

CBDC znamená v prvé řadě absolutní kontrolu státu nad financemi občanů. Od možnost stanovovat záporné úrokové sazby, časovou limitaci, sledování všech transakcí, určování co je možné koupit až po okamžité zablokování přístupu k penězům.

Jan

Pryč od CBDC

spot_img