Kryptoměnová studená válka: Boj o nadvládu blockchainu

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Čína oproti Spojeným státům americkým se aktivně snaží zvýšit své schopnosti a dovednosti v oblasti technologie blockchain a implementovat ji do téměř všech odvětví. Zavedení čínského digitálního jüanu je mnoha lidmi vnímáno jako dlouhodobá hrozba pro americký dolar.

Závod o technologii blockchain

Vztah Spojených států amerických a Číny lze v posledních několik letech popsat jako mrazivý. První a druhá největší ekonomika na světě se potýkaly s konflikty; od obchodu po finance, umělou inteligenci až po telekomunikace.

Jednou z oblastí americké a čínské technologické studené války, která v poslední době vzrůstá, je oblast technologie blockchainu a kryptoměn. Zatímco Spojené státy americké zaujaly opatrný přístup k blockchainu a kryptoměnám, Čína naopak uhání spíše poměrně rychlým tempem vpřed.

Například v roce 2020 Čína ovládala téměř 80 procent celosvětového výpočetního výkonu, který provozuje bitcoinovou síť. Důvodem je hlavně levná elektřina z čínských vodních elektráren a několika uhelných elektráren.

Prezidentka americké komory digitálního obchodu, Perianne Boring, napsala:

„Máme zde nový vesmírný závod. Digitální ekonomika bude poháněna právě závodem v budování a řízení systémů a správy v kyberprostoru. Tento závod zahrnují další technologie, AI, Big Data a IoT. Klíčovou výzvou však bude blockchain“

Čína učinila z vývoje technologie blockchain a jeho implementace jednu ze svých nejvyšších národních priorit. O blockchain se také zajímají i mnohé další centrální banky. Téměř 80 % centrální bank má zájem nebo již sleduje CBDC. Federální rezervní systém však v tomto ani náhodou nehraje vedoucí úlohu.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 55 785 USD dle KMC.

Závěr

Technologický progres v současné době vede Čína, která již užívá technologii blockchain v několika administrativních odvětví a digitální jüan byl již uvolněn v několika krajích. Nastává tak nový digitální závod o blockchain?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

V článku mi chybí podstatná informace o tom jak digitální jüan funguje, jakým způsobem se získá, jakým způsobem je centrálně řízený, co všechno s ním čínská vláda může provádět, jestli je volně směnitelný, jaká peněženka jej podporuje,….

spot_img