Jak si poradit s inflací a vydělat balík?

5
(4)
Jan Charvát
Jan Charváthttp://www.cryptokingdom.cz
Tradingu se věnuji 17 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně analyzuji pátým rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

V dnešním článku od Jana Charváta se zaměříme na význam inflace pro nás spekulanty a investory. Proč je právě období vysoké inflace pro nás to nejlepší? Jak docílit toho, aby nás inflace nesežrala? To se dozvíš v dnešním článku.

Spotřební vs. investiční finance

Základním principem, jak neprodělat i vlastní trenýrky, je rozdělení vlastních financí na spotřební a investiční výdaje. V době blahobytu jsme byli zvyklí mít poměrně vysoké rezervy, které neukrajuje vysoká inflace. Právě v dobu vysoké inflace bychom měli nejen minimalizovat rezervy, ale zároveň si pečlivě rozdělit finance, které potřebujeme ke spotřebě – budou podléhat vysoké inflace (zde se kupní síla peněz snižuje), a na finance, za které budeme v případě poklesu cen akcií a dalších aktiv nakupovat ve slevách (zde se kupní síla peněz zvyšuje).

Medvěd přerozděluje bohatství

Pokud máme po expanzivním cyklu deset milionů korun, pak například 500 000 Kč necháme v rezervě na spotřební výdaje a zbylé peníze si připravíme na spořící účet s okamžitou likviditou pro nákupy aktiv, nebo i část na našeho brokera. Všimněme si, že některé technologické firmy klesly o 70 %, zatím co inflace na spotřební zboží je za dva roky v průměru kumulativně 19,5 %. U 500 000 Kč se nám zhoršila kupní síla během dvou let o 19,5 % a naopak u 9,5 milionů korun se nám zvedla kupní síla o 230 %. Není to úžasná příležitost?

Řízení osobních financí

Dalším důležitým parametrem je kontrola vlastních příjmů a výdajů tzv. cashflow. Každý máme měsíční výdaje, které musíme platit (životní minimum). Tyto výdaje bychom měli mít pokryté právě z měsíčních příjmů. Častou chybou bývá, že se tyto minimální výdaje pokrývají z rezerv, aneb nikdo z nás neví, jak dlouho právě situace vysoké inflace bude trvat. Právě proto nás výdaje z rezerv dostávají do vysoce nekomfortní zóny.

Cashflow

Napište si tedy na papír, jaké máte měsíční příjmy a snažte se, aby pokryly měsíční náklady. Pokud není příjem dostatečný, je potřeba snížit životní standard, nebo si dupnout u šéfa o více peněz, neboť nezaměstnanost je stále na historických minimech. Pokud je příjem v těchto časech vyšší – věřte mi, budete v době recese šťastný člověk.

Základy s doktorem – Co je recese a jak v ní investovat?

Investiční prostředí

Již jsme si udělali vlastní cashflow a rozdělili si finance, které budeme investovat. Již víme, že medvěd vytváří bohatství, takže nyní rezervy, které jsme díky době blahobytu vytvořili, musíme adekvátně zúročit. Doba to nebude snadná a je opravdu důležité na peníze, které mají jít do investic, nesáhnout a trpělivě vydržet.

Jak načasovat nákup aktiv?

Kromě toho že se budeme snažit nějaký způsobem vytvořit diverzifikaci portfolia, tak bychom měli přemýšlet nad tím, zda budeme finance alokovat postupně, nebo počkáme na určitý spouštěč alokace (např. situaci, kdy Fed bude mít stejné úrokové sazby jako výši inflace).

Alokaci postupně se říká DCA model. U tohoto modelu musíte být připraveni, že můžete být několik let ve ztrátě. Hlavně pokud si snížíte svoje rezervy právě do této investice, tak na vás může být vyvíjený tlak pak aktiva prodat moc brzy.

Nastavený spouštěče vyžaduje nejen ekonomické znalosti ale i patřičný přehled o trhu. Ani u této strategie pravděpodobně netrefíte dno na trhu, ale můžete lépe načasovat vstup. Bude zde menší tlak na ztrátové pozice.

Osobní závěr Jana Charváta

Jak aktuální já plánuji nákup aktiv do mého investičního portfolia? Pravdu říct, tak na tuhle dobu čekám jako na smilování. Už nyní máme obrovské příležitosti na trzích.

Krátkodobý horizont

Pro měsíční horizont jsem připravil speciální video, kde analyzuji základní globální trhy včetně bitcoinu právě na horizont přibližně půlky prosince 2022.

Spolu se svými kolegy z Crypto Kingdom jsme pro vás připravili speciální 30% slevovou Black Friday akci, kde vás zlaté VIP členství signálů bude stát jen 560 Kč za měsíc.

Střednědobý horizont

Pro horizont 3-6 měsíců je klíčové, jak se budou vyvíjet hlavně americké makro-indikátory jako inflace, HDP, sentiment a dle toho bude Fed reagovat zvyšováním úrokových sazeb.  Uvědomme si, že pravděpodobnost výskytu černé labutě v prostředí vysoké inflace, které je pro ni ideální, je poměrně vysoká. Pokud černá labuť nepřijde, tak věřím v možný pozitivní lednový efekt na trzích. V případě černé labutě bude muset Fed rázně zasáhnout, a právě na to můžou někteří spekulanti s nákupy čekat.

V tomto horizontu se budu již plně soustředit na opětovné nákupy nemovitostí, kde ceny nájmů v Česku najdou svůj vrchol a ceny nemovitostí najdou svoje lokální dno.

Dlouhodobý horizont

V delším horizontu 1-3 let stále pevně věřím v to, že nějaká ta černá labuť vykoukne na některém z oceánů. Přeci jenom inflace má svoji setrvačnost a bude tu s námi ještě nějaký pátek. Věřím, že se problémy technologického sektoru dostanou i do dalších částí průmyslu a začne se míra nezaměstnanosti zvyšovat.

V tomto horizontu plánuji nakupovat růstové akcie pro rychlejší zisky a hodnotové akcie pro další ekonomický cyklus.

Tip redakce – dnešní čerstvé video. Co se děje na trzích a proč to bude mít obrovský vliv na další vývoj? Blíží se…

27.11.22 Video analýza: Bitcoin + makro grafy – To nejhorší se rychle blíží – Vysvětlení makro kontextu

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img