Kryptoměny a potravinářský průmysl se nemusí zdát jako nejintuitivnější spojení. Ale když se vrátíme k nejranějším dnům kryptoměn, úplně první reálný případ použití bitcoinu (BTC) se týkal právě potravin.
Dne 22. května 2010 uskutečnil Laszlo Hanyecz první zdokumentovanou komerční transakci s BTC, když si koupil dvě pizzy Papa John’s za 10 000 BTC. Sama o sobě se tato událost nakonec stala každoroční oslavou, při níž marketingové příležitosti využívají jak restaurační řetězce, tak kryptofirmy. Tento den odstartoval vztah krypta s potravinářským sektorem, který začíná vzkvétat a který se bude dále upevňovat s tím, jak Web3 a metaverse převezmou vládu.
Nenasytný apetit kryptoměn po jídle
Nehledě na Den bitcoinové pizzy se zdá, že svět kryptoměn vždy přijímal výstřelky související s jídlem. Stačí nahlédnout do jakéhokoli seznamu „mrtvých mincí“ a najdete spoustu příkladů kulinářsky znějících tokenů, včetně baconbitscoin, onioncoin a barbequecoin. Pizzacoin se dokonce stále objevuje na Coinmarketcapu.
Stejně jako většina projektů, které se nahrnuly na vlnu prvotní nabídky mincí (ICO), se jednalo spíše o tokeny bez jakékoliv podkladové technologie, která by je podporovala. Nástup éry DeFi však přinesl novou várku protokolů souvisejících s jídlem, z nichž mnohé prosperují dodnes – nejzřetelnějšími příklady jsou SushiSwap a PancakeSwap.
Když pomineme názvy, v průběhu let mezi ICO mánií a býčím trhem v roce 2021 došlo ke spoustě dalších vývojů na pomezí blockchainu, kryptoměn a potravinářského sektoru. Řešení, jako je Food Trust společnosti IBM, jsou často spojována s potravinami, jako jsou Nestlé a Carrefour, ale společnost také spolupracovala s řetězcem restaurací s mořskými plody v Kalifornii, aby přinesla větší transparentnost původu a zacházení s položkami svého menu předtím, než se dostanou na stůl.
Je to však právě vztah se zákazníky, kde se blockchain a kryptoměny stávají pro gastronomický průmysl přínosem. V posledních letech, a zejména od vypuknutí pandemie COVID-19, se restaurace díky rostoucí dominanci platforem, jako je Uber Eats, stále více vzdalují svým zákazníkům.
Obnovení rovnováhy
Blockchain a krypto jsou nyní stále více schopny obnovit rovnováhu tím, že usnadňují přímé spojení mezi restauracemi a jejich zákazníky. Tržiště pro provozovatele stravovacích služeb založené na blockchainu poskytuje podobné, uživatelsky přívětivé jednotné místo pro vyhledávání nejrůznějších nabídek, ale umožňuje zákazníkovi a restauratérovi volnou interakci, přičemž obchodníci mají plnou autonomii nad svými nabídkami, cenami a podmínkami. To znamená, že spotřebitelé platí přímo obchodníkům, aniž by to hrálo do karet kontrolující třetí straně. Třetí strany fungují spíše jako poskytovatelé infrastruktury pro restauratéry a obchody s potravinami a poskytují jim nástroje, které jim umožní provozovat jejich internetový obchod na základě jejich zásluh.
V současné době je však tento ekosystém zatím jen na zlomku svého plného potenciálu, který se projeví, až přechod do metaverse nabere na obrátkách.
Potraviny v metaverse? Jistě zde není místo pro činnosti, jako je stravování, které jsou tak pevně zakotvené v reálném světě? Digitální spotřeba má své limity. Ale s tím, jak stále větší část života prožíváme v digitální sféře, bude potravinářský průmysl nevyhnutelně kráčet s dobou.
Bohatší kulinářský zážitek
Na Halloween otevřel americký řetězec restaurací Chipotle virtuální restauraci pro hráče Robloxu. Uživatelé, kteří do restaurace vstoupili, čekal strašidelný zážitek s halloweenskou tématikou a poté obdrželi promo kód na burrito zdarma v reálném světě.
Postup stravovacích služeb do metaverse bude z velké části pokračováním již započaté cesty digitalizace. Spolu s tím, jak model platforem přebírá rozvoz jídla a donášku, je také stále běžnější začínat s návštěvou restaurace online průzkumem. Možná navštívíte webové stránky restaurace, abyste se podívali na jídelní lístek nebo si prohlédli fotografie či dokonce videa jídel a samotné restaurace.
Představte si, že sledujete virtuální velký zápas svého týmu a kolem stadionu vidíte reklamy na všechna místa, kde se můžete po zápase najíst, stejně jako nyní na fyzickém stadionu.
Jakmile zápas skončí a vy dostanete chuť na jídlo s sebou, vydáte se se svým avatarem na virtuální pouliční trh s jídlem, kde si můžete prohlédnout různé provozovatele a jejich jídelní lístky, které jsou reprezentovány jako virtuální pokrmy. Až si budete chtít objednat, okamžitě zaplatíte kryptoměnami a voilá! Vaše jídlo vám během následující půlhodiny dorazí až ke dveřím v reálném životě.
Závěr
Je pravdou, že restaurace kvůli pandemii velmi utrpěly. Pokud by takhle restaurace fungovaly, vyhovovalo by vám to?
Jen abychom brzy nebyli krom toho metaverse matrixu napojení na hadice a naložení v živném roztoku😃
Konečným cílem metaverse není nic jiného než matrix. Skutečný svět se nám bude stále více vzdalovat, tak jak budeme stále intenzivněji žít svůj život v meta světě. Zde můžeme totiž prožít naprosto vše a být kýmkoliv, tím se náš reálný život stane šedivým a nudným. Proč se drkotat na dovolenou někam do Chorvatska, když ji mohu prožít v jakémkoliv luxusním hotelu, na opuštěném ostrově, na jiné planetě, proletět červí dírou a to vše včetně intenzivních emočních zážitků. Na co se vláčet do restaurace, když se v meta světě mohu pochutnat na všem na co si vzpomenu bez čekání. A naše fyzické tělo? To bude udržováno při životě tak dlouho dokud se nám nepodaří do metaverse převést i naše já, pak i to bude zbytečné :-).
Až na tu poslední větu souhlasím plně. Leč nenastane to všem a v vždy v převažující, adiktivní míře. Podstatná část plebejců ano, ale movitější naopak si budou rádi užívat o to lidupraznejsich hezkejch míst. A taky ta budou „díky“ cbdc$, příp. btc😃 jasně podmíněna pro vstup. Vidím to takto i v souvislosti s green dealem a exponenciálně bobtnajicim podmínkám pro velkou krizi. Proto rážím přístup – 30-50%%hodl.
A to bude za kolik set let? Zatím ani moc nevíme, jak mozek funguje, takže než ho nějakým konektorem napojíme na metaverse/matrix, tak to bude ještě chvíli trvat.
A až se tam pak všichni (nebo zřejmě jen někteří) naloží a žít teda zřejmě budou v něčem, co bude připomínat sofistikované drogové doupě, tak k čemu to celé bude dobré? Podle mě tohle nechceme a ani na to mentálně nemáme. Vždyť by z toho lidi zešíleli :-DD. A kdo by to celé udržoval v chodu? Výhradně roboti a AI? A chtělo by se jí starat se o takové podivné lidské zombie zoo? A nebo by se v reálném světě starali lidé vyhození za trest z onoho virtuálního ráje? Víc otázek než odpovědí… ;-))