Isaac Asimov předpověděl svět v roce 2019

3.3
(87)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Z kryptotrhů během noci a dneška zmizelo 80 mld. USD • Veteráni uklidňují, že pokles trhů se pravidelně opakuje • a...

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Chcete si nakoupit kryptoměny, nebo...

[Večerní souhrn článků] • Americké zpravodajské služby se obávají čínské CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Isaac Asimov byl jedním z nejslavnějších a nejplodnějších autorů sci-fi na světě a během své čtyřicetileté kariéry napsal nebo upravil více než 500 knih. Ruský spisovatel se proslavil tím, že ve svých knihách psal tvrdou sci-fi, jako jsou Nadace, Příchod noci nebo Já, Robot. Přirozeně jeho práce obsahovala mnoho předpovědí o budoucnosti společnosti a technologií.

Dvě hlavní témata

Některé z těchto předpovědí se staly skutečností, například naše schopnost komunikovat s kýmkoliv na Zemi. Asimov ji nazval zrakovou komunikací. Ale další, jako stroj, který dokáže přeměnit droždí, řasy a vodu na potraviny jako „falešná krůta“, jsme nikdy nestvořili.

V roce 1983 Toronto Star pozval Asimova, aby odpověděl na konkrétní otázku: „Jak bude svět vypadat v roce 2019?“

Redaktoři usoudili, že na tuto otázku byla vhodná doba. Zejména proto, že rok 1983 byl 35 let poté, co George Orwell napsal známou knihu 1984.

Asimov napsal, že je zbytečné představovat si budoucnost společnosti, pokud by se Spojené státy a Sovětský svaz zapojily do nukleární války, takže předpokládal, že se tak nestane. Poté rozdělil svou předpověď do dvou hlavních témat: automatizace a proniknutí do vesmíru.

Automatizace

Asimov se víceméně v mnoha svých předpovědích o budoucnosti automatizace nespletl, i když některé jeho předpovědi byly trochu široké a zjevné, včetně:

„Elektronizace bude nepochybně nevyhnutelně pokračovat dál.“

„Mobilní počítačový objekt pronikne domů“ a rostoucí složitost společnosti znemožní život bez této technologie.

Počítače naruší pracovní návyky a nahradí stará zaměstnání radikálně odlišnými. Robotika zabije „rutinní administrativní a montážní úlohy“. Společnost bude muset změnit mnoho věcí, včetně vzdělávání: „musí dojít k obrovské změně v povaze vzdělávání a celá populace musí být „počítačově gramotná“ a musí být naučena zvládat „high-tech svět“.

Vzdělávání

Tento přechod ke vzdělávání bude pro mnohé obtížný, zejména proto, že světová populace roste nebývalým tempem.

Asimov tak například předpověděl, že technologie způsobí revoluci ve vzdělávání, a že tradiční školní docházka bude zastaralá, protože děti se budou moci doma naučit vše, co potřebují, z počítačů.

Otázka je, nakolik se tato jeho vize ukáže pravdivou. Posledních několik měsíců nám všem ukázalo, že tento způsob vzdělávání není vhodný v některých případech a pro některé věkové skupiny. Nebo možná jsme jen nedošli ve vývoji a změnách dost daleko?

Proniknutí do vesmíru

„Vstoupíme do vesmíru a zůstaneme tam,“ tvrdí Asimov ve své eseji.

A měl pravdu: Mezinárodní vesmírná stanice je nepřetržitě obsazována již více než 18 let.

Kolonizace Měsíce

Asimov byl optimistický ohledně vesmírných snah budoucích společností a předpovídal, že lidé se „vrátí na Měsíc“ s těžebními operacemi, továrnami, které „využijí speciální vlastnosti vesmíru“, observatořemi a dokonce i se solární elektrárnou, která by vysílala mikrovlny zpět na Zemi.

„Do roku 2019 by se mělo rýsovat první vesmírné osídlení. A možná bude ve skutečné výstavbě. Bylo by první z mnoha, ve kterém by lidské bytosti mohly žít, a ve kterém by mohly budovat malé společnosti všeho druhu …“

NASA skutečně plánuje vyslat astronauty na Měsíc přibližně za deset let, i když pravděpodobně to bude trvat ještě o mnoho déle, než jakýkoli národ vytvoří trvalou kolonii na Měsíci.

Závěr

Předpovídat budoucnost je těžké. Je hlavně těžké předvídat různé inovativní způsoby využití technologie, které by mohly radikálně změnit hru. Kdo by před 20 lety předpověděl příchod kryptoměn? A co myslíte vy, jak moc Asimov trefil budoucí vývoj?

Bitcoin už stojí přes 400 000 Kč, udrží se tato cena nebo je to past?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 87

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře