Kryptoměny jako obrana před všudypřítomným Velkým bratrem

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

“Soukromí už neexistuje. Zvykni si.” Tohle slýcháme hodně často. Tak často, až jsme to přijali jako neměnný směr, kterým se bude naše čím dál víc digitalizovaná společnost vyvíjet. Ale musí to tak opravdu být? 

Příklad Hongkongu

V Hongkongu probíhají nyní masivní protesty stovek tisíců lidí proti zavedení zákona o možnosti vydávání občanů HK čínské justici. Velký bratr v praxi – lidé si kupují lístky na veřejnou dopravu na místo protestů raději za hotovost, než aby prostřednictvím platební karty dali úřadům do rukou důkaz o své přítomnosti na protestech. A to způsobilo nebývalé fronty u automatů na jízdenky.

Bezhotovostní společnost

Hongkong je téměř bezhotovostní společnost, stejně jako většina vyspělejších asijských zemí. Síť Octopus, do nedávné doby výkladní skříň úspěšného zavedení bezhotovostních plateb a jejich propojení s městským systémem hromadné dopravy a dalšími systémy ale najednou ukázala i stinnou stránku tohoto pohodlného systému. Síť Octopus může totiž být také nástrojem státního dozoru, což je přirozeně zvýšeno neustálým zasahováním čínské správy do záležitostí Hongkongu.

Všudypřítomné používání mobilních platebních aplikací, jako je WePay společnosti Tencent a Alipay společnosti Alibaba, proměnilo Čínu v téměř bezhotovostní společnost, což také způsobilo ztrátu soukromí a alternativních řešení, která by tuto ztrátu omezila. WePay a Alipay jsou systémy spojené s reálnými identitami a využitím biometrických údajů.

Právo na soukromí jako základní lidské právo?

Tento příběh z Hongkongu je ale něčem zásadnějším: o ochraně svobodné lidské vůle, která se také stává nesmírně důležitou pro globální ekonomiku.

Zoufalá touha zachovat toto základní právo je to, co minulý týden přivedlo masy do ulic v Hongkongu. Lidé tam si totiž uvědomili důsledky vydání na milost čínského programu “sociálního kreditu” pro sledování a vyhodnocování digitální aktivity jednotlivců, kterou minulý týden čínská státní rada označila za důležitý vládní cíl. Zatímco to však demonstranti takto nevyjádřili, bojovali také za zachování zásadní role Hongkongu v mezinárodním obchodu.

A jak to souvisí s kryptoměnami?

To je důvod, proč záleží na ochraně soukromí, což je jedna z původních základních myšlenek, které stály za vznikem kryptoměn. Proto jsou důležité kryptoměny jako Zcash a Monero, jejichž cílem je překonat některá omezení ochrany soukromí Bitcoinu. A proto by měly být podporovány další nové iniciativy zaměřené na ochranu soukromí. Proto bychom se měli postavit proti nadměrné moci regulačních orgánů a to nejen v Hongkongu, ale i u nás v naší české kotlince.

Co číst dál:

Kultovní román 1984 slaví 70 let, mnohé z předpovědí vycházejí

Zdroj: Coindesk.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img