[HODL] Čeká nás v roce 2019 stagnace? Přísun institucionálních peněz a masové rozšíření kryptoměn

0
(0)

Zprávy a souhrny

Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Milí čtenáři, je tady první díl týdeníku pro dlouhodobé investory do kryptoměn v roce 2019. V minulém díle jsme se ohlédli za uplynulým rokem, který byl především rokem regulací a výrazného propadu a korekce růstu z roku 2017. Všichni jsme samozřejmě zvědaví, jaký bude letošní rok. Čeká nás růst, nebo budeme spíše konsolidovat? Začnou kryptoměny více pronikat do každodenního života? A jaký vliv bude mít na kryptomarket přísun institucionálního kapitálu? Nejen o tom bude dnešní díl HODLu.

Jaký bude rok 2019?

Po Novém roce se Bitcoin i celý kryptomarket tváří celkem nerozhodně. V době přípravy tohoto článku se BTC drží okolo 3850 dolarů a tam, kde mělo být druhé rameno obratové formace obrácená hlava a ramena, se stále nic moc neděje a jedeme do strany. Jako by nám trh začínal ukazovat nataženou ruku, která symbolizuje možný stranový pohyb během celého roku 2019.

Zda tomu tak bude je v tuto chvíli ve hvězdách. Nicméně, jak asi víte, v podobné situaci nejsme poprvé, takže se můžeme podívat, jak probíhal minulý cyklus. Na obrázku níže vidíte graf BTC od závěru roku 2013 až do Nového roku 2016. Po prudkém růstu v roce 2013 přišel pád během celého roku 2014 a následoval pohyb do strany prakticky po celý rok 2015.

Až teprve koncem roku 2015 začal Bitcoin trochu růst, což následně pokračovalo během celého roku 2016 a vrcholilo v prosinci 2017.

Lze tedy s určitou pravděpodobností předvídat, že by se dlouhodobá konsolidace mohla opakovat. Samozřejmě to berte s rezervou, stěží by graf kopíroval historický pohyb úplně stejně, ale jistá nápověda to přece jen je. Dle mého názoru je důležité, abychom si určitým stranovým pohybem před dalším růstem prošli. Všechno má prostě svůj čas a hodler si toho musí být vědom.

Chystá se příliv kapitálu ze strany institucí?

V minulém roce se pořád jen odkládalo a přesouvalo – Bakkt, ETF… Je skutečně příhodné, že si instituce naplánovaly vstup na kryptomarket právě na nadcházející rok, který by mohl být ještě lepší příležitostí pro postupný vstup, než byl ten předchozí. Musíme se však připravit i na to, že mohou také shortovat, což by mělo na kurz kryptoměn opačný vliv, než si většina z nás myslí.

Na druhou stranu nám může být jedno, zda na kryptomarket přijdou instituce. I bez nich jsme se dostali tam, kde jsme nyní. Z Bitcoinu se za deset let jeho existence stal uznávaný projekt, který už berou vážně i ti, kteří se mu v začátcích pošklebovali. Samozřejmě se stále najdou odpůrci a pochybovači, ale řada z nich se jistě již dávno tajně kope do zadku a lituje, že tehdy před pár lety místo hejtování něco málo nenakoupili.

Takže, abych to shrnul, instituce přicházejí, ať už je chceme nebo ne. A lze očekávat, že budou kromě shortování také investovat, třeba v rámci určité spekulativní části portfolia.

Čeká nás masové rozšíření kryptoměn?

Domnívám se, že ano. Samozřejmě nelze očekávat, že se to stane ze dne na den. Pokud jsme se za deset let dostali byť jen na 1 % lidí z celého světa, kteří vlastní kryptoměny, lze to považovat za poměrně velký úspěch a krásný start. Není nutné, aby se za rok jejich počet zdvojnásobil, byť je to možné. Důležitější je, abychom si zachovali správný směr a nikam zbytečně nespěchali.

Během roku 2018 jsme si začali uvědomovat, že máme dokonce i v TOP10 kryptoměnách projekty, které se řadě lidí vůbec nelíbí. Některé pro centralizaci a přímou navázanost na banky, jiné pro naprostý nerespekt ke zbytku kryptosvěta, ba i k vlastní komunitě. Množí se spekulace, zda to neodradí investory i obyčejné lidi, kteří zvažují příchod.

Nemyslím si však, že by toto představovalo problém pro masové rozšíření a adaptaci kryptoměn. Buďme k sobě upřímní. Většina lidí to až tolik do hloubky řešit nebude. Stačí, aby Bitcoin a pár dalších projektů vytrvalo na dobré cestě a lidé budou přicházet stále častěji a ve větším počtu, až si jednou uvědomíme, že už vlastní či používá nějakou kryptoměnu doslova každý druhý.

Závěr

Ještě jednou vám přeji vše nej v celém novém roce 2019. Tento rok by mohl být více nakloněn rozvoji kryptoměn a jejich pronikání do světa. Očekává se příchod institucí a také lze čekat pokračování trendu regulací, v jehož duchu byl rok 2018. V minulém roce si kryptoměny prošly razantní korekcí předchozího růstu z let 2016 a hlavně 2017. Letos bychom se snad mohli dočkat pozvolné konsolidace, která by nám opět naznačila, že nás v pravý čas čeká další růst. Je třeba si umět počkat, což je pro každého hodlera v zásadě maličkost.

-Kytka

Co číst dále?

[Názor] Gaming na blockchainu přítáhne ke kryptoměnám miliony lidí.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: