Hlavní centrální banky jsou na pokraji maximálních sazeb – ale bitva o inflaci možná ještě neskončila

5
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby na rekordní úroveň 4 %. Ekonomové uvedli, že úrokové sazby pravděpodobně dosáhly svého vrcholu, a nyní je otázkou, jak dlouho se na této úrovni udrží. Očekává se, že Federální rezervní systém a Bank of England budou mít v plánu maximálně ještě jedno zvýšení. Také se očekává, že inflace nedosáhne 2% cílů centrálních bank dříve, než v roce 2025. To znamená další problémy pro domácnosti a rizika do budoucnosti.

Zvyšování úrokových sazeb je na hranici svých maximálních hodnot

Centrální banky některých největších světových ekonomik již pravděpodobně dosáhly nejvyšší úrovně úrokových sazeb nebo jsou na její hranici. Evropská centrální banka minulý týden signalizovala, že její Rada guvernérů se domnívá, že sazby se tam možná dostaly.

ECB zvýšila svou klíčovou sazbu na rekordní úroveň 4 %. Stalo se tak po dlouhém projednávání svých aktualizovaných prognóz inflace a hospodářského růstu. Především toho, co by měly znamenat pro měnovou politiku. Její doprovodné prohlášení v žádném případě zcela nevyloučilo další zvyšování. Ale taky uvedlo, že sazby jsou na úrovni, která pokud „bude udržena po dostatečně dlouhou dobu, významně přispěje k včasnému návratu inflace k cíli“.

Krátkodobý výhled inflace zůstává chmurný a bude mít tvrdý dopad na domácnosti. Makroekonomické projekce pracovníků ECB pro eurozónu nyní počítají s průměrnou inflací v letošním roce ve výši 5,6 %. Oproti předchozí prognóze 5,4 % je to změna o 0,2%. A v příštím roce počítají s inflací ve výši 3,2 % oproti předchozí prognóze 3 %.

Prognóza pro rok 2025 je jedním z jejích nejsledovanějších ukazatelů měřících střednědobý výhled. Tato prognóza byla snížena z 2,2 % na 2,1 %.

Podle ekonomů, včetně Holgera Schmiedinga z Berenbergu, se nyní bude diskutovat o tom, jak dlouho budou sazby na současné úrovni.

Vývoj makroekonomických údajů v dalších týdnech bude klíčový

Analytici Deutsche Bank uvedli, že nevidí žádné snížení před zářím 2024, což znamená 12měsíční pauzu na úrovni 4 %.

Výzvy však přetrvávají, a jednou z nich je vyhlídka na výrazně vyšší ceny ropy. Futures na ropu se nedávno vyšplhaly na desetiměsíční maximum. To by mohlo ovlivnit náklady na zboží a inflační očekávání v Evropě i v USA.

Raphael Thuin je vedoucím oddělení strategií kapitálových trhů ve společnosti Tikehau Capital. V rozhovoru uvedl, že navzdory konsenzu ohledně konce cyklu zvyšování inflace ECB „zůstává možný alternativní a méně optimistický scénář: inflace je překvapivě silná a odolná a zdá se, že je strukturální“.

„Zdá se, že nedávné dezinflační faktory (ceny zboží a komodit) se vyčerpávají … Existuje riziko, že při absenci přesvědčivějšího klesajícího trendu cen bude ECB považovat svůj boj s inflací za nedokončený. Na obzoru bude riziko dalšího zvyšování sazeb,“ uvedl Thuin v poznámce.

V tomto ohledu bude rozhodující vývoj makroekonomických údajů v nadcházejících týdnech.

Raphael Thuin, zdroj: cnbc.com

Federální rezervní systém: zvyšování úrokových sazeb je na stole

Předseda FEDu Jerome Powell dal minulý měsíc jasně najevo, že další zvyšování sazeb je na stole. Centrální banka má velké obavy, že v případě uvolnění finančních podmínek dojde k novému zrychlení inflace.

Ve své červnové prognóze, která bude tento týden v aktualizované projekci pravděpodobně revidovaná, vidí dosažení 2,1 % inflace až v roce 2025.

Měsíční údaje ukazují pokračující cenové tlaky. Index spotřebitelských cen v srpnu rostl nejrychlejším měsíčním tempem v tomto roce. A to zejména v důsledku růstu cen energií, a v meziročním srovnání činil 3,7 %. Jádrová inflace dosáhla 0,3 % na měsíční bázi a 4,3 % na roční bázi. Zatímco růst cen výrobců vykázal největší měsíční přírůstek od června 2022.

Trhy jsou si však téměř jisté, že americký Federální rezervní systém podrží v září sazby na stejné úrovni. Rozcházejí se v názoru, zda letos dojde k dalšímu zvýšení. V průzkumu agentury Reuters mezi ekonomy jich 20 % očekává alespoň jedno.

Odborníci předpovídají snižování úrokových sazeb Fedu v příštím roce

Federální výbor pro volný trh „pravděpodobně ponechá ve svém aktualizovaném bodovém grafu konečné zvýšení sazeb do konce roku, i když si nemyslíme, že ho nakonec dotáhne do konce“. Dot plot označuje projekce úrokových sazeb, které tvůrci politiky Fedu zveřejňují čtvrtletně.

Vzhledem k relativně silným ekonomickým údajům a lepivé inflaci si [Fed] zachová jestřábí tendenci.

– J. Safra Sarasin, zdroj: cnbc.com

Trhy nadále očekávají snížení sazeb Fedu v příštím roce, i když někteří tvrdí, že to může být předčasné. Ve stejném průzkumu agentury Reuters očekávalo 28 ekonomů první snížení sazeb v prvním čtvrtletí. Naopak 33 ekonomů je řadilo do druhého čtvrtletí.

Bank of England: plán na snížení inflace

Bank of England očekává v září poslední zvýšení úrokových sazeb. Zvažuje inflaci na úrovni 6,8 %, přičemž se objevují známky napětí v ekonomice a znovu se hovoří o „mírné recesi“.

Výbor pro měnovou politiku ve své srpnové zprávě uvedl, že očekává, že inflace do konce roku dosáhne 5 %. Do konce příštího roku se pak sníží na polovinu a počátkem roku 2025 dosáhne svého 2% cíle.

Banka se již nenachází v jasném prostoru, kde je zvyšování úrokových sazeb jednoznačně nutné.

– Marcus Brookes, investiční ředitel společnosti Quilter Investors. Zdroj: cnbc.com

Analytici BNP Paribas uvedli, že očekávají poslední „holubičí zvýšení“ v září, protože růst mezd a inflační tlaky se kombinují se změkčujícími ukazateli aktivity.

Údaje o růstu mezd za období květen až červenec zůstaly na stabilní úrovni 7,8 %. Udržely si tak svou rekordní úroveň, ale zároveň se objevily známky ochlazení trhu práce, neboť nezaměstnanost ve stejném období vzrostla o 0,5 procentního bodu.

Další slabou stránkou je trh s hypotékami. V období tří měsíců se do června zvýšil počet opožděných splátek na sedmileté maximum.

James Smith, ekonom ING pro rozvinuté trhy, poznamenal, že očekávaný růst cen i očekávaný růst mezd se snížil, zatímco méně firem hlásilo, že mají problémy s hledáním zaměstnanců.

„Listopadové zvýšení je možné, ale za předpokladu, že máme pravdu ohledně směru toku dat, a na základě nedávných komentářů BoE si myslíme, že na tomto zasedání je stále pravděpodobnější pauza,“ řekl Smith.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img