Podle společnosti Grayscale mohou mít nedávno zveřejněné údaje o inflaci krátkodobý negativní dopad na kryptoměny. Pokračující inflace však nakonec náladu investorů zvedne.
V březnu statistika indexu spotřebitelských cen (CPI) překonala očekávání. Meziměsíčně inflace vzrostla o 0,4 % a meziročně o 3,5 %. To bylo v rozporu s odhady průzkumu Dow Jones mezi ekonomy, který předpokládal meziměsíční růst o 0,3 % a meziroční o 3,4 %. Rozdíl byl ovlivněn především zvýšením nákladů na bydlení a pohonné hmoty. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné americkým Úřadem pro statistiku práce.
Zvýšení úrokových sazeb se používá jako nástroj ke snížení inflace. Zpomaluje ekonomickou aktivitu, snižuje spotřebitelské výdaje a podnikatelské investice, posiluje měnu a mění očekávání ohledně budoucí inflace. Tyto dopady společně snižují inflační tlaky v ekonomice. Proto tohle neočekávané zvýšení inflace snížilo důvěru v možnost, že Fed v příštích měsících sníží úrokové sazby.
Podle nástroje FedWatch obchodníci odhadují pravděpodobnost červnového snížení sazeb na pouhých 20,6 %, v případě září na 45,9 %. To prodlužuje zpomalený stav ekonomiky, v důsledku čehož do aktiv, jako je Bitcoin, proudí menší objem peněz a investoři snižují své pozice. O tom svědčí i cenový graf bitcoinu z 10. dubna, kdy v reakci na údaje o CPI klesl o 2,5 %.
Pandl: Inflace ve prospěch kryptoměn
Zach Pandl, výkonný ředitel pro výzkum společnosti Grayscale, se vyjádřil ve prospěch současné negativní nálady na trhu. Připustil, že rostoucí inflace je pro kryptoměny krátkodobě negativní. Uvedl však také události, jako je blížící se halving, rostoucí ekonomický růst a rostoucí adopce kryptoměn, jako faktory, které budou pohánět cenu nahoru. „Půlení Bitcoinu a adopční trendy, jako je tokenizace, by měly vytvořit podpůrné prostředí pro trh s kryptoměnami.”
Názor Pandleho vycházel z přesvědčení, že kryptoměny budou dlouhodobě těžit ze zvýšených úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že míra inflace nadále roste a fiat měna se znehodnocuje, aktiva uchovávající hodnotu, jako je Bitcoin, budou i nadále horkým zbožím, protože vláda Spojených států bude nadále nadměrně utrácet a udržovat vysoké úrokové sazby.
To však není bez pochybností. Ačkoli se Bitcoin od svého uvedení na trh v roce 2010 trvale osvědčuje jako dlouhodobě úspěšný uchovatel hodnoty jeho vysoká volatilita z něj činí nepředvídatelnou investici s mnoha dlouhými obdobími v červených číslech. Investoři se proto mohou přiklonit k méně volatilním aktivům, jako jsou klasické dluhopisy nebo zlato.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB