[Finance] Rodinný rozpočet – Co je optimalizace smluv a proč se vyplatí revidovat fixní náklady

0
(0)

Zprávy a souhrny

Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

V dnešním díle financí se zaměříme na optimalizaci smluv. Jedná se o velmi důležitou oblast vašich výdajů, které se vyplatí věnovat náležitou pozornost a čas od času udělat důkladnou revizi veškerých smluv. Nejen, že tak můžete získat pár stokorun nebo dokonce i tisíců do rodinného rozpočtu, které využijete jinde, ale jde také o to, abyste si platili to, co doopravdy potřebujete.

Optimalizace pojištění

Začněme pojištěním. Účelem pojištění je tlumit dopad nějaké neblahé události, jako je autonehoda, živelná pohroma, krádež, nemoc či smrt. Pojišťuje se tedy buď majetek, nebo osoby. Výjimkou je pojištění odpovědnosti za případnou škodu (např. povinné ručení). Některé pojištění je povinné ze zákona, např. sociální a zdravotní je placeno z příjmů. Ty zbylé jsou jen na vašem rozhodnutí.

Nejprve je třeba při výběru vhodného pojištění zvážit své finanční možnosti a to, které události jsou pro vás a vaši rodinu nejpalčivější. Typicky to bude pojištění domu, pracovní schopnosti, zdraví a života a důchodové spoření. To je základ, bez nějž asi nemá cenu uvažovat o něčem dalším. Nezapomeňte však ani na povinné pojištění – např. vhodný výběr zdravotní pojišťovny vám umožní čerpat nejvíce pro vás relevantních úhrad, různých bonusů apod.

Potřebujete finančního poradce?

Kvalitní finanční poradce by měl být schopný vám pomoct s výběrem takového pojištění, které vám zcela vyhovuje a zároveň má ty nejlepší možné podmínky. Pokud si chcete poradit sami, zaměřte se na stanovení toho, jaké události si chcete pojistit. Velmi dobře zvažte, co všechno má být předmětem pojištění, co už ne a jak vysoké by mělo být případné plnění pojišťovnou.

Následně věnujte dostatek času důkladnému průzkumu trhu s pojištěním a nezapomeňte přitom na reference ostatních zákazníků. To je velmi důležité, protože se zároveň seznámíte s triky pojišťoven, jejich nabídkami, smlouvami a ustanoveními, které znevýhodňují pojištěného, či dokonce pojišťovně umožňují za určitých okolností pojistku nevyplatit. Je třeba se mít skutečně na pozoru, protože primárním cílem pojišťovny pochopitelně není vaše blaho, ale především zisk.

Vaše pojištění by mělo splnit svůj účel, tedy v případě, že nastane pojistná událost, tak vám musí pokrýt celou škodu či výpadek v rozpočtu, apod. Jestliže si např. platíte životní pojištění, tak by vaše rodina měla v případě vaší smrti dostat alespoň milion korun, zejména pokud máte děti, které jsou závislé na vašem příjmu. V opačném případě si zřejmě platíte nevýhodnou pojistku a je na místě uvažovat o změně. Analogicky to platí i pro optimalizaci spoření.

Půjčky

Pokud jste si půjčili peníze a nyní splácíte, tak už se toho moc dělat nedá. Samozřejmě existují možnosti jako konsolidace či osobní bankrot a reklamy, které vám říkají, abyste si převedli své půjčky do jejich banky, protože jsou nejlepší a nejvýhodnější. Půjčkám, které vašemu rozpočtu nesvědčí, byste se měli vyhýbat, pokud je to jen trochu možné. Tomuto tématu jsme se věnovali v minulém díle, kde si o půjčkách můžete přečíst více.

Služby

Revize se samozřejmě týká také veškerých dodavatelských smluv, jako jsou energie, voda, internet, telefon atd. Na internetu lze nalézt řadu nástrojů, například různé srovnávače nabídek a další pomocníci. Také této oblasti bychom vám určitě doporučili věnovat dostatek času a úsilí. Rozhodně se to vyplatí. Zatímco volba pojišťovny by vám měla přinést lepší podmínky a optimální produkt, zde jde především o úsporu peněz do rozpočtu.

Mohlo by vás zajímat: [Finance] Rodinný rozpočet – Metoda 3 hromádky vám pomůže s optimalizací výdajů

Závěr

Nevěřte reklamám a každou nabídku si důkladně zkontrolujte a porovnejte s konkurencí. Důležité přitom je, abyste platili přesně to, co potřebujete a za co nejvýhodnějších podmínek. Jak už jsme zmiňovali, využít můžete finančního poradce a zkušenosti ostatních. Dobrý poradce vám najde nejlepší a nejvýhodnější nabídky odpovídající vašim potřebám, nebude se vás snažit do ničeho nutit a jeho práci skutečně pocítíte ve své peněžence a na lepších podmínkách smluv.

Nezapomeňte, že se jedná o fixní výdaje, tedy tu část výdajů, kterou musíte zaplatit vždy, bez ohledu na to, jak je na tom zrovna váš rozpočet a zda máte nějaké nečekané výdaje. Už jen proto se jistě vyplatí čas od času zkontrolovat, zda jsou vaše smlouvy stále optimální a nenabízí se vám lepší varianta.

Naše nejnovější video:

YouTube video

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: