[Finance] Nehledejte zkratky ke splnění svých snů

5
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Ze všech stran se to na nás valí. Chcete si žít jako pán, mít nové auto, nový dům, koupit si krásné věci, jet na drahou dovolenou, nebo vyrazit na nákupy bez peněz? Není nic snazšího! Vezměte si úvěr, získejte to všechno hned a užívejte si! V podobném duchu se nese většina podobných nabídek. Lidé se usmívají, vše je jednoduché, rychlé, snadné a výhodné. Nebo je to jinak?

Prodáváme sny

Ano, vše je krásné a jednoduché, ale jen do doby, kdy zjistíte, že jste se upsali na roky dopředu za nevýhodných podmínek a už z toho nemůžete ven. Krásná iluze skončila a vy se budíte do reality. Zadlužený člověk si nemůže dovolit opustit zaměstnání, i kdyby v něm trpěl a nedostával spravedlivou odměnu. Tak se ze svobodného člověka nenápadně stává novodobý otrok.

Zdá se vám taková formulace příliš silná? Pak se omlouvám. Samozřejmě je to o nastavení vaší mysli. Pokud jste spokojení a žijete v souladu se svými sny, cíli a potřebami, pak vám to samozřejmě přeji. Možná jste si půjčili za nejlepších možných podmínek na krásný dům, ve kterém nyní žijete s milovanou rodinou. Máte skvělou práci, která vám umožňuje dům splácet a přitom si žít celkem dobře.

Jsou však i lidé, kteří se nechali nalákat na nevýhodné nabídky a nyní toho litují. Někdo jim nabídl, že ihned splní jejich sny, vše pohodlně, snadno a rychle. Ve škole je finanční gramotnosti nikdo neučil, navíc to znělo přece tak dobře… V České republice je každý desátý člověk nad 15 let v exekuci, přičemž každou hodinu je zahájeno 75 exekucí. Zní to až neuvěřitelně, ale taková je bohužel skutečnost.

Co je úvěr

Jak vidíte, tento článek rozhodně není samoúčelný. Množství lidí, kteří se dostali do exekuce, je enormní. Ještě horší však je, když si uvědomíte, že půjčka, která možná právě vám ničí život, banku nic nestála. Čtete správně, banky totiž díky systému minimálních rezerv nemusí půjčované peníze vůbec vlastnit.

Úvěr je celkem prapodivný účetní jev, při kterém banka zaúčtuje pohledávku do svých aktiv a vytvoří úplně nové digitální peníze, které vám pošle na účet. Říká se tomu jednoduše tvorba bezhotovostních peněz, vše legálně a před zraky nás všech. Na podobném principu přitom fungují také centrální banky. Kdykoli CB vytiskne nové peníze, půjčí je státu a stává se věřitelem. Celý tento diskutabilní systém by mimochodem s Bitcoinem nefungoval, protože ten nelze jen tak vytvořit.

Když se úvěr vyplatí

Aby byl tento článek vyvážený, tak se podíváme také na to, za jakých okolností může být půjčka dobrým nástrojem. Každá mince má dvě strany, a přestože je půjčka zlým pánem, může být dobrým pomocníkem v případě, když člověk ví, co dělá. Jistě, nechat se zlákat reklamou je asi ten nejhorší scénář, ale existují i rozumnější důvody k zadlužení. Především je potřeba si vše velmi dobře spočítat a vzít do úvahy všechny okolnosti.

Robert Kiyosaki v některé ze svých knih popisuje, jak si doslova na schodech soudu obstaral nemovitosti za velmi výhodné ceny. Udělal to asi následovně: Na dům si vzal půjčku a obratem ho prodal s velkým ziskem na splátky. Tok peněz, který tím vytvořil, mu začal generovat pasivní příjem.

Sice splácel bance, ale i tak mu z měsíční splátky od kupujícího pár desítek dolarů zůstalo v kapse. Tento postup opakoval tak často, jak to jen šlo a pravidelný příjem, který takto vytvořil, nyní mohl využít třeba na nákup auta, opět na splátky. Jak vidíte na tomto příkladu, za určitých okolností vám tedy úvěr posloužit může, ale musíte přesně vědět, co děláte.

Závěr

Jak napovídá název článku, hledat zkratky se nemusí vždy vyplatit. Existují případy, kdy vám po důkladné kalkulaci a za příznivých podmínek úvěr dobře posloužit může. Na druhé straně však stojí manipulativní a klamavá reklama, právní převaha velkých společností a bank, miliony lidí v exekuci, často až nemravné smluvní podmínky a exkluzivní pozice bank, která jim umožňuje tvořit peníze z ničeho, půjčovat je státům, firmám i jednotlivcům a ještě si navíc účtovat úroky.

Co číst dále?

[Zprávy] • Justin Bieber „runs on Ripple“ • Huobi expanduje na Blízký Východ • a další novinky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img