[Finance] Rodinný rozpočet – Jak jsou na tom finance vaší domácnosti?

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Dogecoin pumpuje po videu na Tik Toku • Telegram ukončí provoz TON sítě v srpnu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Trhy mají...

[Polední zprávy] • Profi trader: Žádná pozice není nyní nejlepší pro Bitcoin • Ethereum se stává dominantním u evropských krypto startupů • a další...

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého víkendu v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin zůstává...
Profilový obrázek
Kytka
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Tématem dnešního článku je vyhodnocení stavu vašich osobních nebo rodinných financí. V minulém díle jsme se věnovali evidenci příjmů a výdajů vaší domácnosti. Jestliže si pečlivě evidujete veškeré položky, máte už nyní velmi dobrý přehled nejen o svých příjmech, ale i o veškerých výdajích, včetně těch nepravidelných a nenápadných, jako jsou různé poplatky za služby, roční platby apod. Už na první pohled vás možná některá čísla velmi zaskočila, např. kolik ročně prokouříte, nebo utratíte za jiné zbytečnosti. Cílem je samozřejmě vyrovnaný, nebo mírně přebytkový rodinný rozpočet.

Rozpočet a vyhodnocení vašich financí

V první řadě je třeba, abyste si ujasnili vaše osobní cíle. Čeho byste rádi dosáhli? Co byste rádi změnili na svých financích? Jinak na tom bude důchodce a jinak čerstvý absolvent, a nebo novomanželé s malým dítětem, či třeba rozvedená samoživitelka. A samozřejmě, jinak na tom bude člověk s vysokými příjmy, člověk bez příjmů, domácnost s vysokými dluhy, atd.

Pokud jste v tom neměli jasno dříve, tak po evidenci a kalkulaci svých příjmů a výdajů už jistě přesně víte, jak je na tom váš měsíční rozpočet. To však pro začátek nestačí, je třeba také znát výši vašeho majetku a stav případných dluhů. Pokud máte děti, tak je z debaty o rodinných financích určitě nevynechávejte. Ukažte svým dětem stav vašeho rozpočtu, kolik peněz co stojí a jak na tom jste. Díky tomu se mohou něco naučit a navíc jim pak snáze vysvětlíte, proč nemůžou mít hned všechno co vidí.

Majetek

Máte značné úspory, které vám ukusuje inflace? Vlastníte například nevyužitou nemovitost, nebo auto, kterým téměř nejezdíte? Máte pozemek, ale téměř ho nevyužijete? V tom případě je třeba důkladně zvážit možnosti a v závislosti na vašich dlouhodobých plánech a stavu vašeho rozpočtu zvolte řešení. Nabízí se např. pronájem, prodej, využití pozemku na pěstování a tím i určitou úsporu za jídlo, popř. drobný (či větší) příjem do rozpočtu za prodej přebytků, apod.

Někdy bude třeba nejprve investovat peníze, ale i čas. Můžete si to dovolit, nebo pro vás bude přínosnější majetek prodat a peníze využít jinde? Kolik vás bude např. stát případná oprava či rekonstrukce domu, abyste mohli jeho nevyužitou část pronajmout, jaké budou příjmy z pronájmu, návratnost takové investice? Je to výhodnější, než prodej a stěhování do menšího? Nabízí se vám nějaká lepší příležitost?

Dluhy

Jestliže jste zadlužení, vašim současným cílem, co se týče rozpočtu, bude pochopitelně dluhy splatit. Pokud jsou splátky natolik vysoké, že je již nejste schopni splácet, je to průšvih. Takovou situaci řešte okamžitě! Nejčastější chybou dlužníků, kteří se dostali až k exekuci, je, že situaci neřešili včas. Nereagují na výzvy a čekají, že se to vyřeší samo. To se ale nestane.

Pokud máte problémy, spočítejte si kolik dlužíte, kolik vám měsíčně chybí v rozpočtu a snažte se s tím něco udělat. Jděte do banky (za věřiteli) a sdělte jim svoji situaci. Požádejte o shovívavost, než prodáte majetek (což je vždy lepší, než čekat na exekuci), nebo vymyslete jiné opatření a to jim nabídněte. A samozřejmě je třeba, abyste dobře znali veškeré své možnosti, jako je konsolidace, osobní bankrot, zmíněný odprodej věcí atd. Pokud na to máte ještě čas, můžete zadlužení vyřešit optimalizací rozpočtu, zvýšením příjmů a snížením výdajů, ale o tom už více příště.

Závěr

Dnes jsme tedy dokončili zjišťovací fázi. Vyhodnotili jste si stav svého měsíčního rozpočtu a také přesně víte, jak velký máte majetek, popř. dluhy. Záměrně jsme tyto věci spojili, protože teprve kompletní vyhodnocení vaší situace vám umožní, stanovit si svůj aktuální finanční cíl přesně podle své potřeby, resp. potřeby vaší rodiny. Tyto věci se na první pohled jeví poměrně jednoduše, což svádí k jejich bagatelizaci. Chtěli bychom vás však ujistit, že realizace všech těchto kroků může výrazně zlepšit stav vašich financí.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře