[Finance] Jak si spočítat svůj osobní nebo rodinný rozpočet

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Svět kryptoměn je dobrodružné místo. V jednu chvíli můžete mít pocit, že není nic snazšího, než zbohatnout na kryptoměnách a v zápětí je všechno jinak a vy s hrůzou sledujete, jak hodnota vaší investice klesá. Ostatně, tohle zdaleka není výsada pouze kryptoměn. Celá ekonomika v současnosti funguje na podobném principu. Abyste nepropadali panice a dokázali přečkat do dalšího růstu, je třeba mít vše dobře naplánované. S tím samozřejmě úzce souvisí i schopnost znát a plánovat svůj rozpočet. Abyste si vybudovali bohatství, tak vám peníze, které investujete, v rozpočtu nesmí chybět.

Veškeré vaše sny, cíle a vize vyžadují ke svému naplnění nejen víru a odhodlání, ale rovněž také každodenní práci. Slovy Henryho Forda není nic příliš těžké, pokud si to rozdělíte na drobné činnosti. A jednou z takových každodenních činností může být právě plánování rodinného rozpočtu a evidence vašich výdajů a příjmů.

Rodinný rozpočet

V tomto článku půjde o to, abychom si v krátkosti ujasnili, o co vlastně jde, co patří do příjmů, co do výdajů a co všechno takový rozpočet zahrnuje. Po přečtení byste měli být schopni spočítat své příjmy a výdaje a zjistit, v jakém stavu se váš osobní či rodinný rozpočet momentálně nachází. V některém z příštích dílů bychom s tím mohli dále pracovat, ukázat si některé přístupy k optimalizaci rodinných financí, atd.

Když mluvíme o rodinném rozpočtu, máme na mysli jakýsi finanční plán vaší rodiny, který zahrnuje vaše veškeré příjmy a výdaje za určitý čas. Zpravidla se budeme bavit o měsíčním rozpočtu, ale bude nás zajímat i delší období – nejčastěji rok. Výsledkem rozpočtu může být buď přebytek, nebo deficit; popř. nula (vyrovnaný rozpočet). Prvním krokem je pečlivé rozepsání a sečtení veškerých příjmů a výdajů za jeden měsíc, proto si je v následující části článku rozebereme.

Výdaje

Výdaje lze rozdělit na spotřebu a úspory / investice.

Spotřeba

Zahrnuje veškeré měsíční platby – za nájem, elektřinu, vodu, plyn, mobil, internet, topení, splátky úvěrů, pojištění, jídlo, léky, doprava, auto, drogerie, oblečení, mazlíčci, údržba domácnosti, školní pomůcky, školné, kroužky a kapesné pro děti, vaše koníčky, kouření, alkohol, apod.

Úspory a investice

Na co rovněž nesmíte zapomenout, je spoření a tvorba rezervy na nepravidelné výdaje, jako je nákup pračky či jiného vybavení, rekonstrukce, vánoční dárky, dovolená apod. A v neposlední řadě do výdajů samozřejmě patří také investice, tedy ta část výdajů, která by vám v budoucnosti měla vytvářet extra příjem, ať už jednorázový z prodeje, nebo dlouhodobý pasivní příjem (dividendy, pronájem).

Příjmy

Vaše příjmy by měly zcela pokrýt veškeré výdaje, patří sem aktivní příjmy, jako jsou příjmy ze zaměstnání, z podnikání a různé přivýdělky, pasivní příjmy z pronájmu, kapitálové příjmy (dividendy) a rovněž případné důchody, soc. dávky a alimenty, naopak půjčky sem nepočítejte, protože ty rozhodně neslouží k lepení děr v rozpočtu.

Jaké prostředky použít k evidenci příjmů a výdajů

Na evidenci a výpočet svého rozpočtu můžete použít buď papír, tužku a kalkulačku, nebo počítač. V počítači to půjde mnohem rychleji a s menší námahou. Na výběr máte tabulkový procesor (Excel, Google Docs…), online kalkulačku, nebo speciální program. Možností je tedy spousta a záleží jen na vás, kterou si zvolíte. Tabulkový procesor v PC se jeví jako ideální volba, protože si zde vše přizpůsobíte podle svých potřeb a můžete využít automatické výpočty, což vám usnadní práci. Na druhou stranu by vám při zapisování vašich výdajů mohlo vadit, že si počítač zpravidla nenosíte s sebou na nákup (trochu vtipná představa:), což vás pravděpodobně donutí i tak použít tužku a papír nebo mobil…

Závěr

Využijte některou z popsaných forem (papír, excel…) a pečlivě si sepište veškeré měsíční příjmy a výdaje. Nezapomeňte žádnou drobnost, výdajů je celá řada a proto si budete muset vše den za dnem zapisovat. Občasné a nepravidelné výdaje bude třeba co nejpřesněji odhadnout. Snažte se přitom nic nepodhodnotit, ale ani nepřehnat. Pokud to uděláte dobře, znáte svůj rozpočet a máte velice dobrý přehled o svých financích, což vám umožní další plánování, přehodnocení příjmů a výdajů a optimalizaci.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/
http://office.lasakovi.com/
https://www.mesec.cz/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img