Vertcoin (VTC)

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Humbuk okolo Bitcoinu zesiluje • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Obtížnost těžby bitcoinů spadla o 9,29 % • Autor Černé labutě zavřel svůj účet u Coinbase • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin se...
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi. A na práci šéfredaktorky kryptomagazinu.cz zase možnost alespoň částečně ovlivnit, co si vybereme, jestli utopii nebo dystopii.

Protože je dnes ten Zelený čtvrtek, tak jsme si pro vás připravili „zelené překvapení.“ Vzhledem k tomu, že jsme vám už poměrně dlouho nepředstavili žádnou kryptoměnu, jsme se tento fakt rozhodli odčinit právě dnes. No a která kryptoměna by na to byla lepší, než ta, která nese přímo ve svém názvu slovo zelený? „Vert,“ je z francouzštiny zelený a tedy už všichni tušíte, že dnes se budeme hovořit o kryptoměně Vertcoin.

Historie

  • Historie Vertcoinu sahá do roku 2014. V článku od International Business Times byl právě Vertcoin popisován jako možný nástupce Bitcoinu.
  • Dalším důležitým dnem pro Vertcoin byl 7.května 2017. Segregated Witness (Segwit) byl aktivován v hlavní síti (main network).
  • Dne 12. prosince 2017 byl vytěžen blok 840 000. Odměna za vytěžení Vertcoinu automaticky klesla na polovinu z původních 50 Vertcoinů na 25 Vertcoinů. Stalo se tak přesně v souladu s původním protokolem kryptoměny.

Hlavní informace

Vertcoin je kryptoměna a to v pravém smyslu tohoto slova. Vertcoin se totiž snaží být „mincí pro obyčejné lidi.“ Tato peer-to-peer open source kryptoměna je totiž založena na principech, které by měla mít každá kryptoměna, která se snaží skutečně sloužit lidem. Jsou jimi například ASIC rezistence, One-Click-Miner nebo fakt, že celý projekt je financován pouze z darů a příspěvků komunity (více si však povíme později).

Vertcoin byl spuštěn jako alternativa k Bitcoinu nebo Litecoinu na svém vlastním blockchainu. Tato měna byla myšlence „the people coin“ věrná už od svých začátků. Spuštění VTC totiž nebylo ve znamení žádného airdropu, ICO nebo předtěžení mincí.

Další vlastností Vertcoinu jsou jeho zanedbatelné transakční poplatky. Implementace Lightning Network pomáhá Vertcoinu k tomu, aby se poplatky této kryptoměny přibližovaly téměř nule. Rovněž se vývojáři tohoto coinu rozhodli, že ideální pro VTC bude, když ho lidé budou moci používat a skladovat na Macu, Windows či Linuxu. To se jim také podařilo a proto Vertcoin patří mezi multiplatformovou digitální menu.

ASIC rezistence

Jedna z největších a nejdůležitějších výhod, kterou VTC nabízí, je ASIC rezistence. Pokud se má totiž Vertcoin pyšnit přívlastkem „mince pro obyčejné lidi,“ tak si nemůže dovolit být těžen zejména velkými těžařskými firmami a společnostmi. To se zatím této měně také daří.

Na rozdíl od kryptoměn jako Bitcoin, Dash nebo Litecoin je Vertcoin ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) rezistentní. V jednoduchosti to znamená, že se tato měna nedá těžit stroji, které jsou vyrobeny pouze na těžbu kryptoměn. Tato zařízení jsou obecně poměrně těžko sehnatelná pro potřeby malých těžařů a běžných lidí a proto by mohlo dojít k nerovnováze v těžbě Vertcoinů. Tým se ale stále snaží Vertcoin vyvíjet tak, aby těžba pomocí těchto strojů byla nemožná. Proto je těžba dostupná každému a je poměrně spravedlivá.

Ptáte se ale proč týmu tak velmi záleží na ASIC rezistenci? Důvod je prostý. Pokud má VTC v plánu sloužit všem lidem, musí mít všichni lidé stejnou možnost se dostat k těžbě této kryptoměny. Právě proto například došlo ke dvěma forkům. Od původní hashovací funkce, která byla převzata od Litecoinu, se postupně přešlo na Lyra2RE a později na Lyra2REv2. Stalo se tak zejména za účelem decentralizovat těžbu, Litecoin totiž není ASIC rezistentní.

Tým

Jak jsme zmínili již v prvním odstavci, tým Vertcoinu je složen pouze z dobrovolníků. V týmu je i přesto mnoho odborníků na kryptografii, programování ale i na těžbu a na marketing.

Hlavním vývojářům je James Lovejoy. James se už od svého dětství věnoval programování v jakékoli podobě. Aktuálně patří mezi výzkumníky na Massachusetts Institute of Technology (MIT) v projektu Digital Currency Initiative. Pracuje zejména na uzákonění monetárních politik v kryptosvětě.

Dalším důležitým členem týmu je Joe Straub, známý také jako Zemrys. Původně se vzdělával a pracoval s .NET a C #, avšak má zkušenosti i s jinými programovacími jazyky. Na VTC projektu pracuje téměř po celou dobu trvání projektu, protože se do projektu zapojil už na začátku roku 2014.

V týmu je ještě mnoho odborníků jako například Alex Turek (turekaj), Bryan Goodson (Goodminer), Eric Etang známý také jako (Etang600), ale i vývojář známý pouze pod pseudonymem jk_14. Celý tým se snaží o co nejlepší prostředí pro budoucnost Vertcoinu a dosažení své mise. Proto přišli například s One-click-minerem, o kterém si povíme více už v další sekci.

Těžba a One-Click-Miner

Jak jsme již zmínili, těžba je jednou z největších výsad VTC. Důvodů (kromě ASIC rezistence) je hned několik. Těžba je obecně velmi přívětivá a poměrně jednoduchá i pro lidi, kteří nemají pokročilé IT dovednosti. A my se právě na jednu z takových jednoduchých možností jdeme v krátkosti podívat.

One-Click-Miner (těžba jedním klikem) byla vyvinuta týmem Vertcoinu právě pro lidi, kteří chtějí těžit své vlastní kryptoměny, ale nejsou odborníci. V tomto článku nepůjdeme do detailů ohledně těžby jako takové, avšak pokud byste se chtěli do něčeho podobného vrhnout, na GitHub najdete všechny potřebné informace. Začít těžit by mělo být opravdu jednoduché a zvládnout by to měl každý. Jak již samotný název naznačuje, těžba pomocí One-Click-Miner by měla být pouze otázkou pár kliků.

Souhrn

Název: Vertcoin
Symbol: VTC
Vznik: 2014
Počet mincí: 84 miliónů
Block time: 2,5 minuty
Odměna za vytěžení bloku: 25 Vertcoinů (Halving zhruba každé 4 roky)
Těžba: ano, například pomocí One-Click-Miner
Peněženky: Ledger Nano S, Trezor (údajně již brzy) Electrum VTC. Oficiální stránka vertcoin.org poskytuje peněženky pro Windows, Mac ale i pro Linux.

Burzy:

Bittrex
CoinEgg
Trade by Trade
Upbit
Poloniex
YoBit
LiteBit.eu
CryptoBridge
Bleutrade
SouthXchange
Coinigi
Bittylicious

P.S. Pokud byste chtěli vědět více o těžbě Vertcoinu, napište nám do komentářů a my se vám pokusíme připravit mnohem podrobnější článek o tom, jak začít těžit.

Zdroje:
vertcoin.org
en.wikipedia.org
github.com

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

10 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře