Česko osvobozuje Bitcoin od daně z příjmu: Co to znamená pro investory?

4.3
(15)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Od roku 2025 nebude v České republice zisk z Bitcoinu a dalších kryptoměn, držených déle než tři roky, podléhat dani z příjmu. Legislativa má za cíl podpořit příznivější prostředí pro investory.

Správný krok pro český kryptoměnový trh

Naši zákonodárci dnes učinili výrazný krok směrem k podpoře kryptoměnového trhu. Od 1. ledna 2025 budou zisky z Bitcoinu a dalších digitálních aktiv osvobozeny od daně z příjmu. Kryptoměny musí být drženy déle než tři roky nebo roční příjem z jejich prodeje nesmí přesáhnout 100 000 Kč.

Podle Pavola Rusňáka, spoluzakladatele společnosti SatoshiLabs, která stojí za hardwarovou peněženkou Trezor, se pro tento návrh vyslovilo 169 poslanců. Nové opatření bylo přijato s podporou většiny parlamentu a je součástí širších diskusí o daňových reformách v kryptoměnovém sektoru.

Cílem této legislativy je zarovnat české předpisy s nařízeními Evropské unie a vytvořit příznivější podmínky pro investory. Podobné osvobození již platí pro cenné papíry a toto opatření posiluje pozici naší republiky jako kryptoměnově přívětivého státu.

Do přijetí tohoto zákona podléhaly zisky z kryptoměn různým daňovým sazbám, včetně 15% sazby pro příjmy fyzických osob. Pro kryptoměny držené před rokem 2025 bude platit osvobození, pokud splní zmíněné podmínky při prodeji v následujících letech.

Navzdory významu této změny však zůstávají některé technické aspekty nejasné. Například způsob ověřování délky vlastnictví kryptoměn a absence podrobného vysvětlení v zákoně mohou vyvolat otázky u daňových poplatníků i odborníků. Posun směrem ke kryptoměnám lze bezpochyby vnímat jako výrazně pozitivní krok.

Téma kryptoměn se tak začíná objevovat na politické úrovni. Opomeneme-li Donalda Trumpa v USA, o kryptoměnách se například rozhovořil předseda hnutí ANO, Andrej Babiš. Na video se můžete podívat níže.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Honza

Není to náhodou časový test 3 roky NEBO max 100k výběr ročně? 😉

Zee Prime

Myslím, že se tu pletou dohromady dvě věci – osvobození od daně při prodeji akcií či podílových listů a tříletý test. Pokud prodejní cena instrumentů v jednom roce nepřesahuje 100 000, nemusíte ze zisku platit daň. Pokud akcií či PL držíte přes tři roky, neplatí se daň z jakéhokoliv objemu prodeje. Ale metodou FIFO! Tak aspoň chápu vysvětlení daňových poradců já. Tady v článku se to smíchalo dohromady…

Zdeněk

Neplést si příjem/zisk. Příjem obsahuje jak zisk, tak vlastní vloženy kapitál. Zisk je jen to co jste získali navrch. 100000 je z příjmu.

Miloš

Ten článek je nějaký zmatený… viz zpráva na iDnes. Chtělo by to ověřit realitu…

Sněmovna v pátek schválila návrh, který umožní uplatnit při prodeji kryptoměn časový test, podobně jako na akcie. To znamená, že lidé, kteří kryptoměnu neprodají po dobu tří let, nemusí danit zisky z této transakce až do výše 40 milionů korun. Od daně bude osvobozen také každý, kdo v kalendářním roce prodá kryptoměny do 100 tisíc korun. Kryptoměnová komunita jásá, finanční úřad má ale obavy.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/bitcoin-kryptomeny-casovy-test-daneni-prani-penez.A241206_104149_ekonomika_alis

Pavel Šima

Mohl by mi někdo prosím odpovědět na 2 laické otázky k danění kryptoměn?

1. V roce 2024 prodám KryptoA se ziskem 100 000 a KryptoB se ztrátou 100 000. Platím daň 15 000 nebo 0? Tj. lze odečítat zisky a ztráty ve stejném roce?

2. V roce 2025 prodám se ziskem Ethereum, držené od roku 2020. Vůbec nehlásím finančáku? Nebo nahlásím, doložím délku držení a nezaplatím daň?

Děkuji

lyon

Ať mě někdo opraví pokud se pletu, ale:

1) Jako fyzická osoba nemůžete tímto způsobem uplatňovat účetní ztrátu. Náklady si od zisku tedy odečtete v případě zdanění KryptoA, ale nemůžete míchat zisk v KryptoA se ztrátou v KryptoB.

2) Na to jsem sám zvědav a určitě se v následujících týdnech dočkáme více článků na toto téma. Samotného by mě zajímalo, jak bude FÚ pracovat se záznamy v blockchainu, což je u kryptoměn asi jediný nezpochybnitelný důkaz. Podle mě na to zatím nemá potřebné postupy ani znalosti.

Roman

Pleteš se právě v tom, že stát ti kašle na ztrátu za celé období, ale ne parciálně za jednotlivé transakce. Čistý příjem je součet zisků minus součet ztrát. Daníš rozdíl. Stejně jako u jiných cenných papírů. Zde jen neplatí zatím časový test. That’s all.

Poslední editace 1 měsíc před přes Roman
Roman

1. 100k-100k=0 Kč – do DAP to přiznáš a vyjde ti nula
2. Nezdaňuješ, do DAP nedáváš. Ale při kontrole musíš prokázat. U těchto časových testů je standardně FIFO IMHO.

Petr

Zdaňuješ . Byl zisk z prodeje. To ztráta potom bohužel stát nezajímá

Roman

Podívej, jak moc ty rád štátu posíláš penízky navíc, je na tobě. Ale krypto je majetek a počítáš celkový zisk a ztrátu za daňové období. Pokud to vyjde na konci zisk, platíš, pokud ztráta, stát ti nic nevrátí. V DAP to ale musíš všechno přiznat. Daníš prostě čistý příjem. Pokud to chápeš jinak, doporučuji zajít za daňovým poradcem.

Pavel Šima

Sešly se nám tu protichůdné odpovědi… tento článek to celkem pěkně shrnuje https://cc.cz/investujete-do-akcii-nebo-etf-prinasime-tipy-jak-pred-koncem-roku-provest-danovou-optimalizaci/. 1) Zisky a ztráty se odečítají, neplatím nic, 2) nehlásím nic.

Tomáš

bod 1 je správně, do DP (příloha 2)¨se neuvádí případné zisky po časovém testu

Vojtech

Musí to ještě projít senátem, říkali včera na Plusu. Víte někdo, zda u té platnosti od 1.1.2025 se počítá s retrospektivním uplatňováním zákona či nikoliv? Tedy pokud držím např. Btc k 1.1.2025 3+ let a hned 1.1. jej prodám, mohu uplatnit časový test? Vím, že toto bylo součástí připomínek k zákonu, ale nevím, zda se to do finálního znění promítlo. A číslo zákona?

lyon

To s retrospektivou nesouvisí. Kdyby někdo vymyslel zákon na osvobození daně pro třicetiletou whisky, tak to neznamená, že musíte čekat dalších 30 let. 🙂
Jinými slovy v den, kdy zákon začne platit, se osvobození vztahuje na veškeré krypto, které v tento den držíte minimálně 3 roky.

Lhts

Tak to je bomba ! Může to pěkně vycházet na medvědí trh (koupim) a býci trh (prodám ) s tříletým časovým testem 😉

Poslední editace 1 měsíc před přes Lhts
Petr

Zákon dostane číslo až když vyjde ve Sbírce zákonů 😉

Rostislav

Ověřování délky držení kryptoměny vlastně zbavuje kryptoměnový trh svobody a nezávislosti. Jde jen o další snahu mít vše pod kontrolou a vše ovládat

Kenny

Nejlepsi bude si pockat na rozhovor, kde bude Kirill Juran a bude s nim toto rozebrano. Mam pocit ze Kicom sliboval ze si ho v lednu na toto tema pozve. Nebo nekdo vite, ze by k tomu uz Kirill delal nekde rozbor?

Jájenomjá

Schaválně dám příklad. Nákup btc za 53 000kč konečná hodnota 160 000kč. Vyberu 110 000kč. 50 000kč ponechám v bitcoinech. Od 110 000kč tedy odečtu náklad 53 000kč= 57 000 zisk. Daním tedy jak podle nového? celých 110k nebo kolik? Díky.

spot_img