Blockstream představuje Lapps – část první

0
(0)

Pokrok v kryptoměnách se nedá zastavit. I kdyby se o to všichni politici a regulátoři všemožně snažili, měli by doopravdy hodně práce s tím, aby vliv kryptoměn třeba i jen omezili. Dnes se však budeme věnovat pokroku, který
za poslední týden nabídla společnost Blockstream.

Week of Lapps – Týden Lapps

Společnost Blockstream patří mezi velké zastánce a obhájce blockchain technologie, ale
i kryptoměn samotných. Proto se rozhodli přijít s takzvaným Week of Lapps – Týdnem Lapps (aplikace vybudované na Lightning Network), kdy každý den společnost představila jednu aplikaci. Pojďme se teď na ně společně v krátkosti podívat.

Filebazaar

První ze série Lapps je Filebazaar. Tato aplikace umožňuje mikroplatby (micropayments) pro tvůrce obsahu (content creators), kteří vytvářejí vlastní videa, dokumenty, podcasty
a jiné. Jedním z důvodů, proč se zaměřili na tento sektor je fakt, že v dnešním světě to tvůrci obsahu doopravdy nemají lehké. Nemají totiž možnost, jak by mohli benefitovat z networkových efektů bez toho, aby nemuseli využívat zastaralé reklamní modely.

Takzvaný ad based model (model založený na reklamách) například neumožňuje zachovat soukromí lidí, kteří sledují dané tvůrce obsahu. Na druhé straně subscription based model (model založený na předplaceném obsahu) neumožňuje čtenářům zobrazit pouze jeden článek, o který mají zájem. Pokud byste totiž neměli zaplacený měsíční odběr (stejně tak i týdenní/roční – v závislosti na tom, jak to má tvůrce obsahu nastavené), tak byste se k danému článku nemohli dostat. A právě zde se bude snažit Filebazaar vypomoci.

Filebazaar bude umožňovat vytvoření a posílání mikroplateb. Společnost si myslí, že tento projekt by měl tvůrcům obsahu vytvořit velmi slušný a hlavně spravedlivý příjem.
Na druhé straně to umožní čtenářům, aby si zaplatili pouze za obsah, který je zajímá. Pomocí Bitcoinu si budou moci zaplatit za otevření článků/videí/dokumentů podle vlastní potřeby.

Lightning Publisher

Lightning Publisher bude sloužit jako plug-in pro WordPress. Pomocí LP budou moci tvůrci obsahu přijímat platby za svoje články. Ve spolupráci s Filebazaar aplikací se bude moci čtenář podívat na jakýkoliv bude chtít obsah a bude zaručené, že autor za něj dostane prostřednictvím Bitcoinu zaplaceno.

Podle statistik WordPress pohání až téměř 30% obsahu na internetu. Právě proto by spolupráce a propojení mezi Lightning Publisherem a WordPressem mohlo prospět nejen tvůrcům obsahu. Stejně tak by to prospělo i kryptoměnám, kdyby Bitcoin a Lightning Network byly využívány na denní bázi.

Nanotip

Už z názvu je jasné, o co zhruba při Nanotip (nano spropitné/tringelt) jde. Pomocí této Lapp, budou moci uživatelé dané aplikace dát spropitné v Bitcoinu. Právě u tvůrců obsahu  začíná být tipping (dávání tringeltů) čím dál víc populární.

Stejně tak je velmi populární i podporování různých projektů právě pomocí kryptoměn jako Bitcoin, Litecoin anebo Ethereum. A o spojení mezi tímto tippingem a podporováním projektů pomocí kryptoměn se Nanotip bude snažit. Navíc, tato Lapp aplikace se bude starat i o zachování soukromí lidí, kteří tringelt anebo podporu poslali. Sloužit na to bude tipbot, který z každé dotace udělá samostatnou fakturu.

Paypercall

Tato Lapp bude umožňovat instantní platby pomocí Lightning Networku. Má jít o webové mikroplatby další generace, které mají být základem pro úplně novou třídu služeb
na internetu. Tato zkušenost by měla být pro uživatele poměrně jednoduchá. Ti pouze vytvoří Lightning Network fakturu (LN invoice), která v momentě, kdy bude zaplacená, umožní uživatelům využít služby, za které si zaplatili.

Závěr

Určitě vaší pozornosti neuniklo, že jsme vám představili pouze čtyři aplikace. Nebojte se, na nic jsme nezapomněli. Ve druhé části článku na toto téma vám přiblížíme zbylé tři aplikace, které Blockstream představil během svého inovativního Week of Lapps.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img