Bitcoin tvoří medvědí svíci – vrátíme se brzy na 67 800 USD?

5
(12)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Máme tu opět neděli a pravidelnou analýzu kurzu ceny bitcoinu. Týdenní svíce nám tvoří medvědí vzor a lze najít i mnoho dalších signálů pro potenciální pokles. Projdeme si dnes spolu všechny zajímavé časové pohledy a nezapomeneme ani na internetové analytiky. Uvidíme, zda najdeme směr, kterým se Bitcoin na grafech dále vydá.

První bude jako vždy hodinový graf tohoto týdne. V pondělí jsme otevřeli nejen nový týden, ale i měsíc. Velikonoční pondělí bylo poměrně klidné, ale i přesto se kurz propadl pod 70 000 USD. Index zpracovatelského průmyslu reportuje lepší výsledky než se předpokládalo. Krátká volatilita po zveřejnění, ale nic výrazného.

Zato v úterý ráno přišel zlom. Kurz ceny bitcoinu se doslova během pár desítek minut propadlo o více než 5 % a smazal více než 165 milionů USD z otevřených pozic kryptoměnových derivátů. Propad zastavilo až odpolední zveřejnění počtu otevřených míst v USA. Kurz se uklidnil a vyčkával na další impulz.

Ten přišel až ve středu odpoledne. Respektive přišla zpráva o nejhorším výsledku indexu služeb Spojených států od počátku roku. Pro ekonomiku nepříliš dobrá informace, která vedla ke čtvrtečnímu propadu ceny dolaru. Díky časté negativní korelaci to samozřejmě bitcoinu naopak pomohlo a ve čtvrtek zaznamenal růst. Páteční optimistická čísla o klesající míře nezaměstnanosti byla pro bitcoin spíše neutrální.

Během soboty se ale také živě obchodovalo. Vidíte na grafu docela slušné objemy srovnatelné s běžným pracovním dnem. Relative Strength Index (RSI) to vyhnalo do oblasti překoupeného trhu nad 70 body. Signál k možnému poklesu. Dalším varováním před blížícím se možným poklesem by mohla být i medvědí divergence, která se na grafu tvoří. Vytváří se nám i CME gap. Podtrženo sečteno si myslím, že vše nasvědčuje možnému brzkému vyplnění tohoto gapu. Samozřejmě poklesem zpět na 67 800 USD.

Včera večer se docela živě obchodovalo

Čtyřhodinový graf nám tvoří pattern symetrického trojúhelníka. Vzor, který je asi na grafech nejčastější a zároveň nejméně spolehlivý. Nedá se s jistotou určit, zda je medvědí nebo býčí. Vidíme, že se aktuálně blížíme k jeho horní trendové linii. Indikátor MACD také naznačuje možný brzký obrat.

Doplnil jsem do grafu i Bollingerova pásma. Většinou je o víkendu tendence se vrátit ke středu pásma. Tento týden ale ne. Pravděpodobně to má spojitost i s relativně živým obchodováním včera večer. Jsme na vrcholu pásma a nedivil bych se, kdyby se cena do středu ještě vrátila. To znamená přibližně na úroveň 67 750 USD (kolem této úrovně máme i páteční uzavření na CME).

Denní graf tvoří pattern směrem k halvingu

Tvořící se pattern symetrického trojúhelníka je na denním grafu asi ještě lépe viditelný. Doplnil jsem do grafu i objemový profil. Ten nám ukazuje že POC tohoto vzoru se nachází kolem 67 150 USD. Tedy opět pod současnou cenou. Také si můžeme všimnout, že nám neustále klesají denní objemy. Může to být klidně způsobené poklesem zájmu o spotová ETF za poslední dva týdny. To by mohlo být varování.

Zajímavé je, že obě trendové linie vzoru se potkávají přibližně v úrovni termínu halvingu. Vypadá to, že se nejdéle do jeho spuštění rozhodne, zda půjdeme nahoru nebo dolů. Při potvrzení a proražení směrem vzhůru se dostáváme někam kolem 85 000 USD. Při propadu směrem dolů by cílová hladina mohla dosáhnout kolem 53 000 USD.

Halving se historicky vždy bral jako býčí signál. Nevíme ale, co s letošním udělají spotová ETF, která dokázala prorazit historické maximum (ATH) ještě před samotným půlením. To se nikdy předtím ještě nestalo. Halving tedy klidně do ceny již může být započten a v lepším případě se nestane nic. V tom horším začnou spekulanti prodávat a cena se naopak srazí dolů.

Týdenní svíce je zatím medvědí

Posledním grafem na který se spolu podíváme je týdenní. Zakreslil jsem do něj několik šipek. Vidím tam totiž tvořící se medvědí divergenci. Cena sice stále roste, ale RSI (které se mimochodem dost dlouho pohybuje v překoupeném pásmu) naopak klesá. K tomu připojím čtyři týdny klesajících objemů. To nevidím jako býčí signály. Spíše naopak jako medvědí.

Podívejme se i na tvar samotné svíčky. Vím, že ještě není konec týdne a nedělní večer může leccos změnit, ale současný stav bych také hodnotil jako medvědí. Konkrétně vidím pattern Hanging man. Naznačuje, že během týdne došlo k výrazným výprodejům. Býci se sice snaží dotáhnout cenu zpět na počátek, ale signalizuje to jejich slábnoucí kontrolu. Berte to opět jako varování.

Internetoví analytici jsou vesměs býčí

Teď se spolu ještě podíváme na internet. Jaká nálada panuje na sociálních sítích? Pohledem indexu Fear & Greed panuje na trhu neustále chamtivost. A dokonce opět extrémní. Znamená to tedy, že volatilita roste, objemy jsou vysoké a na sociálních sítích se bitcoin stále významně řeší.

Altcoin Sherpa poukazuje na relativní klid na bitcoinu a odkazuje na ideální příležitost na investice do altcoinů. Historicky totiž po bitcoinu vždy přišlo na řadu Ethereum a pak další altcoiny. Teoreticky nás tedy tato sezóna teprve čeká.

ChiefraT ukazuje na duhovém grafu, že se aktuálně nacházíme ve středu škály. Tedy není ani čas nakupovat a ani prodávat. Prostě držet a sledovat.

Titan of Crypto zase na dvouměsíčním grafu ukazuje stlačení Bollingerových pásem. To podle něj vždy předchází dalšímu růstu. Jako minimální hranici vidí 100 000 USD. Z pohledu dvouměsíčního grafu to samozřejmě může klidně nastat až na konci roku.

Jak se tedy bitcoin zachová v následujícím týdnu?

Pojďme si to shrnout. Osobně na většině grafů vidím množství medvědích signálů, které z krátkodobého hlediska ukazují blíží se pokles. Minimálně na páteční uzavírací cenu bitcoinových futures na CME. Spodní hrana vzoru symetrického trojúhelníku mi vychází kolem 65 800 USD. Tam bych viděl potenciální support pro příští týden.

Samozřejmě netuším, jak se trh zachová s ohledem na nadcházející halving. Hodně do toho budou mít co mluvit spotová ETF. V pátek se IBIT (BlackRock) podařilo vrátit denní změnu nad jejich denní průměr. Uvidíme, jak se bude vyvíjet pondělí a zda se jedná o návrat k trendu nebo jen mimořádnost.

Při pohledu na profesionální obchodníky také vidím, že včera večer vybrali hodně likvidity kolem 69 500 USD. Teď to vypadá, že nad námi jsou likvidace kolem 70 500 USD. Silné pásmo směrem dolů vidím kolem 67 000 USD.

Osobně to tedy dnes vidím na otevření krátkých pozic do 70 500 USD. Možné vybrání zisku nasměřuji na hranici pátečního uzavření CME (kolem 67 800 USD). Samozřejmě si dobře nastavím i SL signály. Rozhodně nemám patent na rozum a nevím, co budoucnost přinese. Pouze se snažím za pomoci technické analýzy odhadnout potenciální chování a možné dobré pozice pro vstup do trhu. Dobře nastavený SL signál mi umožní minimalizovat případné ztráty.

Pro vás ale celý tento článek není ani investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor na současnou situaci kolem bitcoinu. Udělejte si vlastní průzkum, nastavte si strategii a té se držte. DYOR.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin72
Hodnocení článku :
     

No každopádně dík za predikce a realita ukáže co bude. Ta ETFka do celého cyklu hodila vidle a nikdo neví co bude. Myslím že tady máme desítky podhodnocených altů a to je podle mě cesta jak na další rok vhodně zainvestovat…..

Martin72

Tak nakonec růst tak jak se to tam několik dnů vytvářelo,ale otázka jaké to udržitelné a zda půjdeme přes těch 80k a co s tím udělá halving….

spot_img