Bitcoin na 50 000 USD aneb co se vyplatí tento týden sledovat

4.8
(5)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin (BTC) je s novým týdnem opět nad 50 000 USD. Po silném víkendu Bitcoin v noci na 22. srpna konečně překonal dlouho očekávanou hranici 50 000 USD. Spolu s pevným pocitem déjà vu jsou obchodníci přirozeně zvědaví, co se bude dít dál.

Bitcoin a 50 000 USD

O obavy z toho, že se Bitcoinu nepodaří tento víkend prolomit hranici 50 000 dolarů, nebyla nouze. Na sociálních sítích bylo od těch, kteří nejsou přesvědčeni o síle trhu, vidět vše od nízkých objemů až po medvědí distribuční událost dle Wyckoffa.

Nakonec však Bitcoin psychologicky významnou cenovou úroveň klasickým způsobem prorazil a udržel.

Tento „odrazový můstek“ byl patrný i v únoru, kdy BTC/USD poprvé dosáhl 50 000 USD – trvalo však nějakou dobu, než se tato úroveň stala pevnou podporou a poskytla základ pro cestu k současným historickým maximům na úrovni 64 500 USD.

BTC/USD 1denní svíčka graf (Bitstamp) | Zdroj: TradingView

S blížícím se virtuálním summitem Fedu se objevují zvěsti o snižování sazeb

Všechny makroekonomické signály budou tento týden pravděpodobně přicházet z amerického Fedu. Každoroční setkání nejvyšších finančních představitelů v Jackson Hole se prý bude ve velké míře věnovat změnám v hospodářské politice v důsledku pandemie koronaviru.

Konkrétně budou trhy chtít vědět, zda se chystá nějaké omezování nákupů aktiv a kdy by k němu mohlo dojít. Vzhledem k tomu, že takový krok je do jisté míry již započítán v ceně, mohlo by trhy roztočit jen něco neočekávaného, naznačují analytici.

Akcie díky obavám ze zužování oslabovaly již na konci minulého týdne, přičemž v době psaní tohoto článku začátek obchodování ve Spojených státech ještě nenastal. Zlato, které tento měsíc silně utrpělo, zatímco Bitcoin prudce vzrostl, mezitím dohonilo velkou část svých nedávno ztracených pozic.

Urychlila Čína cenový vrchol Bitcoinu?

Hashrate a obtížnost  překonaly v uplynulém týdnu samy sebe. Oproti minulému pondělí přidal hashrate 8 EH/s, (alespoň jak ukazují odhady) což se rovná zhruba 5% celkovému nárůstu výpočetního výkonu věnovanému těžbě. S hodnotou 121 EH/s je tak hashrate jen 47 EH/s od historických maxim.

Bitcoin měl nulový výpadek i nulovou ztrátu poptávky. S návratem síly přišly úpravy obtížnosti, které posloužily pouze k posílení bezpečnosti sítě a zvýšení konkurence, vše podle plánu. Díky tomu se obtížnost za dva dny zvýší potřetí v řadě, tentokrát přibližně o 9 %.

Graf obtížnosti BTC | Zdroj:
Graf obtížnosti BTC | Zdroj: Blockchain

Převaha toků na burze

Na téma srovnání s rokem 2020 se mezitím objevuje další trend, který jasně opakuje loňský „odrazový můstek“ bullrunu. Burzovní rezervy bitcoinů v posledních týdnech silně poklesly poté, co Čína dočasně zvrátila celkový klesající trend.

Zatímco v průběhu roku 2021 vykazovali smíšené chování, nyní investoři stahují BTC v dostatečně velkém množství, aby tyto výběry dominovaly krajině, poznamenává analytická firma Glassnode on-chain.

To souvisí s populárním narativem zaměřeným na akumulaci na současných cenových úrovních, což naznačuje převažující víru ve vyšší ceny, které teprve přijdou.

Změna bilance bitcoinů | Zdroj: Glassnode/ Twitter

Extrémní chamtivost

„Extrémní“ emoce jsou mezi kryptoinvestory opět v kurzu. Vyplývá to z indexu Crypto Fear & Greed, který se tento týden pevně drží v pásmu „extrémní chamtivosti“. Index sice není zcela na vrcholu své stupnice 0-100, ale nyní měří 79/100, což je jen 15 bodů od typicky býčích vrcholů, které vylučují větší korekce cen.

Tempo změn indexu Fear & Greed je intenzivní – ještě před třemi týdny jsme mohli vidět 42/100, což označovalo „strach“ jako celkovou tržní emoci. Pondělní hodnota je tak nejvyšší od poloviny dubna, kdy byl Bitcoin na svých současných historických maximech.

Crypto Fear & Greed Index | Zdroj: Alternative.me

Závěr

Nechť cena BTC i nadále roste. Nicméně, alespoň zde máte vodítka, na která se vyplatí koukat.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: