Bitcoin má otevřené dveře k začátku býčího trhu, má to ale háček

4.4
(7)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Cena bitcoinu má k dalšímu bull runu již opravdu hezky dlážděnou cestu. Ve hře však stále zůstává několik hlavních cenových hrozeb.

Cena bitcoinu v říjnu vzrostla o 26,5 % a několik ukazatelů dosáhlo ročního maxima. Patří mezi ně prémie futures na BTC a diskont Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

Z tohoto důvodu je velmi složité předložit tezi medvědího trhu pro BTC. Údaje totiž odrážejí období zotavení po kolapsu FTX. Jsou také ovlivněné nedávným zvýšením úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému Spojených států amerických.

Navzdory pozitivním ukazatelům zůstává cena bitcoinu přibližně 50 % pod svým historickým maximem 69 900 USD. Svého all time high dosáhla v listopadu roku 2021. Zlato se naproti tomu obchoduje jen 4,3 % pod úrovní 2 070 USD z března 2022. Tento výrazný rozdíl bitcoinu a zlata zdůrazňuje, že adopce bitcoinu jako alternativního zajištění je stále v počáteční fázi.

Před rozhodnutím zda bitcoinové rally, způsobené zprávami okolo ETF, signalizuje známky zájmu institucionálních investorů, je pro investory zásadní analyzovat makroekonomické prostředí.

Rozpočtový problém USA vyvolává institucionální naději pro bitcoin

Dne 30. října oznámilo americké ministerstvo financí, že během příštích šesti měsíců bude dražit dluh ve výši 1,6 bilionu dolarů. Klíčovým faktorem, který je třeba sledovat, je však podle CNBC velikost aukce a rovnováha mezi kratšími pokladničními poukázkami a dluhopisy s delší dobou splatnosti.

Stanley Druckenmiller je miliardář a zakladatel společnosti Duquesne Capital. Ten kritizoval zaměření ministryně financí Janet Yellenové na krátkodobý dluh a označil ho za „největší chybu v historii ministerstva financí.Toto bezprecedentní zvýšení míry zadlužení největší světové ekonomiky vedlo Druckenmillera k tomu, že ocenil bitcoin jako alternativní uchovatel hodnoty.

Prudký nárůst otevřeného zájmu o futures na Bitcoin dosáhl nejvyšší úrovně od května 2022 ve výši 15,6 miliardy USD. Tento záje, lze přičíst institucionální poptávce vyvolané inflačními riziky v ekonomice.

Prémie futures na bitcoin, která měří rozdíl mezi dvouměsíčními kontrakty a spotovou cenou, dosáhla nejvyšší úrovně za více než rok. Tyto pevně stanovené měsíční kontrakty se obvykle obchodují s mírnou prémií oproti spotovým trhům. To naznačuje, že prodejci požadují více peněz za odložení vypořádání.

Poptávka po dlouhých pozicích BTC s pákovým efektem se výrazně zvýšila. Stalo se tak, protože prémie futures kontraktů vyskočila 31. října z 3,5 % na 8,3 %. Poprvé za posledních 12 měsíců překročila hranici 5 %, která je označená jako neutrální až býčí.

Spekulace o institucionální poptávce dále posiluje diskont fondu GBTC společnosti Grayscale, který zužuje rozdíl oproti ekvivalentnímu podkladovému aktivu BTC. GBTC se 30. září obchodoval se slevou 20,7 %, ale od té doby se tento schodek snížil na 14,9 %. Investoři totiž očekávají vyšší pravděpodobnost schválení spotového Bitcoin ETF ve Spojených státech.

Ne všechno je pro bitcoin růžové, hrozí mu směnná rizika

Ačkoli se údaje zdají být pro bitcoin nepopiratelně pozitivní, zejména ve srovnání s předchozími měsíci, investoři by měli brát čísla poskytovaná burzou s rezervou. Zejména pokud se jedná o neregulované derivátové kontrakty.

Americká úroková sazba se vyšplhala na 5,25 % a směnná rizika se po FTX dále vystupňovala. Takže prémie futures s 8,6% na Bitcoin není až tak byčí, jak na první pohled vypadá. Pro srovnání, anualizovaná prémie CME pro Bitcoin činí 6,8 %. Futures na zlato Comex se obchodují s prémií 5,5 %. Futures na S&P 500 CME se obchodují s prémií 4,9 % nad spotovými cenami.

Prémie futures na Bitcoin není v širším kontextu nijak přehnaně vysoká, zejména s ohledem na to, že analytici agentury Bloomberg dávají spotovému ETF na Bitcoin 95% šanci na schválení. Investoři si také uvědomují obecná rizika na trzích s kryptoměnami, na což upozornila americká senátorka Cynthia Lummisová, která vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby podniklo „rychlé kroky” proti společnostem Binance a Tether.

Schválení spotového Bitcoin ETF by mohlo vyvolat prodejní tlak ze strany držitelů GBTC. Část držitelů GBTC s celkovou hodnotou 21,4 miliardy USD bude moci po letech omezení ze strany Grayscale a přemrštěných 2% ročních poplatků konečně opustit své pozice.

Pozitivní údaje a výkonnost bitcoinu tak v podstatě odrážejí spíše návrat k průměru než nadměrný optimismus.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Býčí trh na BTC začal již na počátku roku 2023.. 🙂

Redris

Vtipný jak se tahá ven to etf které tam Blackrock vyvěsil už někdy v srpnu. Jen to někdo vytáhl na povrch až teď když BTC začlo pumpovat

spot_img