Bitcoin je značně předražený, jeho reálná hodnota je 25 000 $ – říkají stratégové JPMorgan

4.6
(12)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • ECB žádá od EU právo veta ke stablecoinům • Powell: Digitální dolar je prioritou pro FED • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Kryptoměnový trh se po nedávné...

[Večerní souhrn článků] • Velryby částečně ovlivnily trh • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Bitcoiny se obchodují zhruba dvojnásobně dráž, než je jejich skutečná hodnota. Alespoň to tvrdí ve své poslední zprávě analytici největší banky v USA JPMorgan. Ti uvádí, že reálná hodnota kryptoměny je 25 000 USD.

Zpráva se také zabývala nákupem BTC společností Tesla, proč je Tether největším rizikem pro BTC a také vzestupem CBDC a budoucnostní kryptoměn.

Cena Bitcoinu je nadhodnocena

Nejnovější zpráva JPMorgan z 18. února je nabízí pohled do světa fintech, blockchainu a digitálních měn. Přichází v době, kdy cena Bitcoinu prudce stoupá na nové historické maximum a a přední světoví investoři a inovátoři mu vyjadřují podporu.

Podle stratégů JPMorgan je však Bitcoin zatím na vedlejší koleji ekonomiky. Bude však i nadále bojovat (vedle zlata) o své místo na slunci jako alternativní měna. Jak se ve zprávě dále uvádí, pokud by se měl BTC vyrovnat tržní hodnotě zlata, musel by se obchodovat za 146 000 USD. K dosažení této ceny by ovšem museli trh do svých rukou pevně převzít institucionální investoři.

„Přitažlivost bitcoinu a jeho role konkurenta zlata bude pravděpodobně pokračovat, protože mileniálové se stávají důležitou součástí investorského světa a již nejednou ukázali, že dávají přednost digitálnímu zlatu před tradičním zlatem“

Analytici dále uvádí, že BTC je vysoce nadhodnocený a jeho reálná hodnota je 25 000 USD, což je méně než polovina současné ceny, která činí 57 741 USD (údaj platný v době psaní článku). Náklady na těžbu, které činí 11 000 USD, jsou pak spodní hranicí rozsahu jeho reálné hodnoty.

JPMorgan se věnuje i situaci kolem společnosti Tesla, která investovala do bitcoinů 1,5 miliardy dolarů a brzdí očekávání těch, kteří si myslí, že to zláká k nákupu BTC i další společnosti. Banka totiž věří, že Tesla je tak specifická společnost, že většina korporací bude i nadále považovat BTC za příliš volatilní, než aby do něj investovala.

Dnes bublina, zítra inovace

Banka dále uvádí, že je ještě příliš brzy na to, abychom mohli posoudit, zda jsou kryptoměny finanční inovací, nebo jen spekulativní bublinou. A to navzdory faktu, že Bitcoin zaznamenal vůbec nejrychlejší zhodnocení ceny jakéhokoli aktiva v historii

Zlato v 70. letech, japonské akcie v 80. letech, technologické akcie v 90. letech, čínské akcie v roce 2000 a akcie FANG v 2010 jsou ve srovnání s Bitcoinem někde úplně jinde. Třeba doplnit, že i několik věcí z tohoto seznamu bylo také na začátku své existence považováno za pouhé spekulativní bubliny. Postupem času se však z toho stala ta nejlepší aktiva, která lze vlastnit, a analytici k tomu dodávají:

“Bublina jednoho desetiletí se může stát inovací příštího desetiletí”

USDT – největší problém Bitcoinu?

Zpráva se také zabývá USDT a označuje jej za největší riziko pro Bitcoin. JPMorgan věří, že objem obchodování BTC je až příliš závislý na USDT, kdy se podle odhadu 50 – 60 procent BTC obchoduje právě za USDT.

Náhlá ztráta důvěry v USDT by pravděpodobně vyvolala vážný likviditní šok. Tether sice tvrdí, že USDT je krytý v poměru 1:1 k dolaru a dalším aktivům, ale jak zpráva správně konstatuje, musí toto své tvrzení ještě prokázat nezávislým auditem.

Závěr

11.000 USD, 25.000 USD, 57.241 USD, 100.000 USD, 500.000 USD či snad rovný milion dolarů? Souhlasíte se závěry analytiků JPMorgan? A kde vidíte reálnou cenu Bitcoinu vy?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

13 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře