Bitcoin je nedůvěryhodný, říká nová “šaríou řízená” islámská DeFi platforma

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Tým z australského Sydney buduje podle svých slov první decentralizovanou finanční platformu na světě, která se řídí zásadami práva šaría a která se snaží najít cestu mezi výhodami DeFi a islámskými financemi.

Marhaba

Decentralizovaná finanční platforma Marhaba (v arabštině znamená “vítejte”) by měla být spuštěna v nadcházejících měsících a jejím cílem je nabídnout islámskému světu platformu DeFi, informovanou o základních principech práva šaría.

Ředitel společnosti Blockchain Australia Solutions a generální ředitel a zakladatel společnosti Marhaba, Naquib Mohammed, zdůraznil, že základním principem financí založených na šaríi je zajištění toho, že “ve finanční transakci musí zvítězit jak finanční subjekt poskytující službu, tak klient”.

Po založení platformy Spherium Finance zaměřené na podniky na začátku roku 2020 Mohammed obrátil svou pozornost k návrhu platformy, která je určena pro dvoumiliardovou muslimskou populaci na světě.

Průzkum trhu

Poznamenal, že tým Marhaba provedl průzkum postojů mnoha arabských komunit ke kryptoaktivům. K tomu dodal:

“V muslimských zemích jsme zjistili, že se lidé v 99 % případů ptají, zda je tento token halal nebo zda je v souladu se šaríou. Teprve otázka číslo dvě je o tom, kde se to dá koupit?”

Zatímco většina nových kryptoprojektů začíná šťouráním na testnetu a hledáním talentovaných meme-lordů na sociálních sítích, cesta Marhaby začala tím, že Mohammed vyhledal respektované islámské učence, kteří také rozumí sektoru kryptoaktiv a věří, že decentralizované finance lze provozovat způsobem, který je v souladu s myšlenkami šaría.

Bitcoin je nedůvěryhodný

Islámský koncept “riby” (lichvy) zakazuje “půjčky s vysokým úrokem nebo agresivní deriváty”, stejně jako transakce podobné hazardním hrám (“maysir”), a zakázány jsou i ty, které představují nadměrné riziko nebo pochybnosti (“gharar”). Mohammed poznamenal:

“Důvodem, proč někteří učenci v islámském ekosystému stále diskutují o Bitcoinu, je to, že nikdo neví, kdo je jeho tvůrcem. Pokud se neví, kdo ho vytvořil, znamená to, že je nedůvěryhodný.”

Marhaba DeFi nejprve spustí svou neúvěrovou “peněženku Sahal”, která bude podporovat úschovu a převody v “tokenech a NFT prověřených šaríou”.

Marhaba najme tým “vysoce kvalifikovaných interních poradců pro šaríu”, jejichž úkolem bude zajistit, aby produkty a tokeny podporované platformou byly řízeny šaríou. Tým bude systematicky posuzovat tokeny uvedené na kryptografických agregátorech dat od největších po nejmenší a po schválení projektů bude provádět jejich pravidelný přezkum.

Závěr

Že se muslimové ptají, zda je token Halal nebo zda je v souladu se šaríou, je asi jasné. Ovšem vzhledem k tomu, že se lidé snaží dát i zemím, kde není přístup k bankovním službám, možnost pracovat s penězi a vydělat si, tohle je zajímavý koncept.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
hal

To,že autor je neznámi má obrovskú pridanú hodnotu.Nepatrí nikomu a pritom všetkým.Žiadny halal odpad ho nepredčí.

E15

Přesně tak, míra vyčůranosti a neférovosti je u BTC o několik levelů jinde než u altů (ty teda samozřejmě taky nelze házet do jednoho pytle), byť to neznamená, že není značná. Nicméně to, že se na ten první milion nesáhlo, je obrovské plus. Co třeba takový BNB, kde cca polovinu všech mincí vlastní pár lidí z Binance? Jestli tohle není ukazatel shitcoinovitosti, tak už nevím co…

Sara

Dlouho jsem se tak nenasmála! Jdou proti hazardu a proto provozují Eurojackpot. A skoro vše, co tam lidé nacpou, jde tam, jde je největší muslimská komunita. Téměř vždy do Německa. Myslím tím velké peníze. Drobné nechávají blbům, kteří je dotují. Jsou nejen tupci, ale i pokrytci.

Magister Peditum

Halal token….panenko Maria Podsrpenská, vidíš to?! 😀

E15

Zdravíme do jižních Čech :-)))

Qwerrr

POKUD SE NEVÍ, KDO HO VYTVOŘIL, ZNAMENÁ TO, ŽE JE NEDŮVĚRYHODNÝ
***
Nemusím znát podrobný životopis Pythágora na to, aby jsem důvěřoval jeho tvrzení, že a²+b²=c².
Stejně tak, nemusím znát Satošiho identitu na to, aby jsem důvěřoval jeho kódu.
Na druhou stranu, pokud jejich projekt přispěje k adopci krypta v muslimské komunitě, tak si hodně z nich nakonec dojde k BTC.

Lukas22

Kvalita veru.
Ale je pravda ze moslimovia potrebuju svoju platformu. Vetsina z nich nedokaze prezit mimo svoju komunitu. Nie su pripraveni na “zapadny styl zivota”. Denne to vidim na telegrafe alebo discorde roznych Defi support skupin. Neprejde ani 5 minut aby sa neobjavil dalsi nestastnik s blizkovychodnym menom ze bol okradnuty o seed password scamerom.

spot_img