Analýza S&P 500 – Má smysl nyní akcie dokupovat?

4.1
(8)
Jan Charvát
Jan Charváthttp://www.cryptokingdom.cz
Tradingu se věnuji 17 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně analyzuji pátým rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

V dnešní analýze od Jana Charváta se podíváme na největší americký index S&P 500, kde se budeme soustředit spíše na delší časový horizont. Rozebereme si oblíbený HODL a postupné dokupování pozic na tomto indexu.

Nákupní levely S&P 500 dle likvidity

Pokud máme v plánu dokupovat právě tento index, ať už pomocí ETF nebo jednotlivé akcie, musíme znát pravděpodobnostní levely, které nám dají určitou výhodu odrazu.

Nákupní levely S&P 500
Nákupní levely S&P 500

Tento graf je víceméně rozdělený na dvě základní část. První z nich je před-covidový level, který je v likvidní zóně, která se o tento level bila v druhé polovině roku 2020. Právě tady jsme mohli vidět signifikantní odraz. Zde pravděpodobně nakupovali spekulanti, kteří věří, že růst úrokových sazeb Fedu se již pomalu ale zastaví, a zároveň inflace již bude rapidně klesat.

Tip k přečtení: Peněžní zásoba – Jak je stimulována k růstu?

Pak tu máme druhou zónu, která vytvořila obří likviditu mezi roky 2018 – 2020 před finálním úprkem na základě hromadné fiskální i monetární expanze. Klíčové levely začínají od 3 000 do 2 800 USD. Tato zóna je hlavně pro spekulanty, kteří věří, že se trh musí mnohem více vyčistit a společnosti musí mít pro svou atraktivitu nižší valuace.

Historické krizové poklesy S&P 500

Nyní se podíváme na poklesy jednotlivých let v S&P 500, abychom si definovali nejen průměr, ale i vytáhly právě poslední krizové poklesy.

Poklesy v letech
Poklesy v letech

Ačkoliv nám průměrný pokles značí číslo -16,3 % do konce roku 2019, tak při posledních větších globálních krizích (Nikoliv jednorázových problémech např. Covid) v letech 2008, 2000 se bavíme o korekci 40-60 %.

Průběh křivky a výskyt černé labutě

Nyní již víme, že se právě nacházíme v korekci, která je větší než průměr, ale zároveň nedosahuje hodnoty jako při minulých globálních krizích. Dokupování ,,dipů” je ideální při korekcích 10 %, kdy je stále platný dlouhodobý růstový trend. Ten je ovšem nyní přerušený, proto se analytici rozdělují právě na dva tábory (viz nahoře analýza).

Projekce S&P 500
Projekce S&P 500

Naše korekce je tedy někde kolem -25 %, což je někdy mezi dipem a velkým průšvihem. Právě kvůli tomu mi aktuální dokupování pozic nedává úplně smysl. Vzhledem k aktuální přestávce posilování dolaru a snižování inflace je logické, aby graf vytvořil období ,,čekání na černou labuť” právě v rozpětí 3 600 – 4 500 USD. Právě černá labuť by rozbila postranní trend a sestřelila by cenu pod 3 000 USD (Podobný průběh grafu měl i krize v roce 2008).

Černá labuť může mít jakoukoliv podobu a vyskytuje se právě v období vysoké inflace, recesi a rostoucí nezaměstnanosti, která nám ještě chybí jako zásadní puzzle pro tuto trajektorii. Nikdo z nás ovšem neví, jestli černá labuť přijde, nebo nepřijde. Ovšem na druhou stranu je nyní návrat na nová maxima nepravděpodobný kvůli přerušené globalizaci a S&P 500 nepůjde do strany věčně.

Co znamená přerušení hyperglobalizace?

Posledních pár let jsme se dostali do situace, kdy jednotlivé světové mocnosti významně spolupracovaly na svém zahraničním obchodu. Evropská Unie prakticky znamenala absolutně volný obchod. Prvním impulsem byly obchodní války mezi Čínou a USA, vše následně pokračovalo pandemií Covidu a nyní se globalizace úplně přetrhává agresí Ruska.

Pokud mezinárodní firmy mají cenové bariéry vstupu do ostatních trhů, a zároveň nemůžou prodávat např. v Rusko, jak mají vytvořit projekci ziskovosti vyšší, než měly v období hyperglobalizace? Odpovědí může být kombinace zvýšení efektivity práce se zlepšením obchodním vztahů. Tady se ovšem bavíme o dlouhém časovém horizontu.

Je možné, aby investoři ignorovali přerušenou globalizaci a hnali ceny na nová maxima? Ano, je to možné, ale tato varianta je trochu extrémní. Mohlo by se totiž stát, že by investoři a spekulanti usoudili, že USA je bezpečným přístavem pro jejich investice a začali by masivně přesouvat kapitál. Tím by americké akcie mohutně vystřelili vzhůru bez ohledu na jejich ziskové projekce a valuace.

Osobní závěr Jana Charváta

Z této analýzy je jasně viditelné, že jsem velmi negativní na indexu S&P 500 a dle mě je aktuální růstové prostředí jen léčkou pro retailové spekulanty, aby si mohli hedgové fondy nabrat shortové pozice. Očekávám příchod černé labutě v následujících letech a moje teprve první nákupní pozice jsou pod cenou 3 000 USD.

Právě kombinace přerušení hyperglobalizace s vysokou inflací by měla pomalu začít zvedat nezaměstnanost v technologickém sektoru a přenést ji do ostatních sektorů s menším zpožděním. Právě tato skutečnost ještě vůbec není přenesena do grafů a myslím si, že komoditní cyklus bude ještě nějakou dobu pokračovat, proto inflace bude mít větší setrvačnost, než si Fed aktuálně myslí.

Na základě toho bychom si měli dát pozor na dokupování pozic s vidinou rychlého nového maxima S&P 500. Po dotcom bublině trvalo 10 let, než S&P 500 našel nové maximum. A dle mého názoru se podobná situace bude nyní opakovat, proto bych zvolil spíše racionální trading, než slepé držení na nová maxima.

*Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na krypto trzích jsou velmi rizikové!!

16.11.22 Analýza S&P 500 a Nasdaq – Útok na důležité rezistence

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Karel
Hodnocení článku :
     

Analýza dobrá, teď už jen zlepšit ty i/y.

spot_img