Analýza: Bitcoin v únoru posílil o 44 %, může bitcoin brzy posílit na 100 000 dolarů?

5
(9)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin si během února připsal čistý zisk představující skoro 44 %, což je v absolutních hodnotách posílení o 18 600 dolarů. Vrchol máme dle indexu takřka přesně na dolar na ceně 64 000 dolarů, což je vskutku blízko od historického maxima z konce roku 2021. Únor 2024 se tak zapíše do dějin trhu s bitcoinem jako jeden z nejdynamičtějších měsíců, který jsme viděli.

Euforie je na svých maximech a dovolil bych si tvrdit, že je to už spíše davová psychóza. Kam se podívám nebo přijdu, řeší se bitcoin. Sociální sítě se začínají hemžit stupidními otázkami nováčků jako to známe z roku 2017 a 2020. Nebo se dost lidí na sociálních sítích zase chovají sektářským způsobem a útočí na každého, kdo chce trh jakkoliv objektivně analyzovat. Je to klišé, ale investujeme do aktiv na základě racionálních důvodů, nikoliv na emocionálním základě.

Poznámka
Mnozí se snaží si obhájit, že v žádném hypu nejsme, protože sami vědí, že čím větší euforie, tím pro ně hůře. Nejčastěji se argumentuje daty z google trends, ale to není jediná metrika na světě. Je třeba si uvědomit, že bitcoin lze jednoduše koupit snad na každé obchodní mobilní aplikaci, takže není třeba cokoliv hledat ve vyhledávači jako tomu bylo před několika lety.

Můj poslední stream na analýzu akcií

Nejvyšší úrokové sazby za předešlých 15 let a cena bitcoinu na maximech

Přijde mi, že každý zapomíná na to, že máme vůbec nejvyšší úrokové sazby za předešlých 15 let. Hlavně reálná úroková sazba je prismatem posledních dekád opravdu vysoká. I když to není na první pohled třeba vidět, ale ekonomické jednotky vysoké sazby hodně bolí. U spotřebitelů to můžeme sledovat například na růstu půjček skrze kreditní karty, kde jsou úrokové sazby kolem 20 % a ty objemy soustavně rostou.

Růst těchto úvěrů může i za to, že je spotřebitelská poptávka ve Spojených státech tolik silná. Je to však časovaná bomba, která je nebezpečná ve chvíli, kdy dlužníci začnou přicházet o příjmy kvůli ztrátě zaměstnání. Trh práce je v USA pořád silný, takže se na první pohled může zdát, že se nic špatného neděje. Jde ovšem o jeden z těch možných spouštěčů pro všeobecný pád finančních trhů.

Z pohledu firem nebyly vysoké sazby dlouho problém, když si úvěry dokázaly zafixovat v době, kdy byla jejich výše nízká. Nicméně někdy refinancovat musí, což s sebou přináší nutnost snižovat náklady. Například skrze propouštění pracovní síly nebo nižších kapitálových investic. Hospodářská aktivita se v ekonomice změní a trhy na to budou muset reagovat.

Když bych to měl shrnout, investorům je naprosto volné, že aktuální úrokové sazby jsou hodně vysoké a tudíž mají restriktivní efekt na reálnou ekonomiku. Všichni se zaměřují pouze na to, že mají v letošním roce začít klesat. Nikdo jim ale nezaručí, že je Fed sníží na neutrální úrovně. Mohou zůstat vysoké mnohem déle.

Cena bitcoinu dosáhla 64 000 dolarů

Cena bitcoinu rostla v tomto týdnu naprosto fenomenálně, díky čemuž trh otestoval úroveň 64 000 dolarů. Jsme proto hodně blízko od historického maxima, které je zhruba kolem 69 000 dolarů. Jestli se cena bitcoinu udrží na těchto úrovních, můžeme historické maximum překonat i během víkendů. Osobně bych si na to ovšem nevsadil, protože víkendy jsou většinou mrtvé.

Dále si všimněte, že vzrostla volatilita. Cena bitcoinu postupovala akorát svisle nahoru a jakákoliv konsolidace měla podobu vodorovné čáry, což je úplně absurdní. Jakmile bitcoin otestoval řečených 64 000 dolarů, volatilita vzrostla. Tudíž nás s největší pravděpodobností čeká alespoň několikadenní konsolidace. Jestli se cena udrží na nynějších úrovních, bitcoin je připraven na pokračování v růstu.

Podotýkám, že denní RSI indikátor je stále nad 80 body. Historicky jde o úrovně, kde trh dokáže být maximálně nevyzpytatelný.

Závěrem: Může bitcoin posílit na 100 000 dolarů?

Býkům velice nahrává RSI indikátor na měsíčním grafu, protože únorové close je na necelých 73 bodech. Jakmile trh zavřel nad 70 body, s výjimkou října 2021, cena bitcoinu šla na nová historická maxima.

Zároveň je třeba si uvědomit, že překonání těch 70 bodů lze chápat jako závěrečný tržní růst. U předposledního býčího trhu cena bitcoinu posilovala rok, než se trend zlomil směrem dolů. Během posledního býka stabilně agresivní růst vydržel jenom několik měsíců.

Trh poté ještě za půl roku později dokázal vytvořit vyšší vrchol, ale víme, že pak nastal obrat. Jestli tedy trh dokáže posilovat alespoň do léta, může cena bitcoinu vzrůst klidně na těch 100 000 dolarů.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lolo

O kreditkach ako casovanych bombach som citaval pravidelne od 2021

AjRep

Restriktivní efekt vysokých úrokových sazeb je zaklínadlo, kterým se analytici ohánějí už víc než rok. Zapomínají přitom, že nyní žijeme v úplně jiném ekonomickém modelu – hospodářský růst je poháněn neustále se zvyšujícím státním dluhem a stále pokračujícím kvantitativním uvolňováním. A protože s tímhle modelem nemá NIKDO žádnou historickou zkušenost, jsou všechny ty prognózy jen plácnutí do vody.

Poslední editace 2 měsíců před přes AjRep
Jan H.

Naprosto souhlasím.

Viktor Kožený

Mohl by někdo fundovaný zareagovat na fakt, že OTC jsou vyschlé, bez Bitcoinů? Stalo se to už někdy? Jaký to bude mít vliv na SPOT z pohledu ETF?

https://www.tradingview.com/news/newsbtc:d9db890f1094b:0-bitcoin-otc-desks-dried-up-to-40-btc-what-this-means/

Jan H.

Mno to by me take zajimalo

Jan H.

Jako asi rozumim, ze pokud btc vylitne mega, tak se najdou investori/traderi co budou vybirat zisky, otazka jestli jich bude dost to dokazali nejak ovlivnit, kdyz se spusti fomo. Ale drive ci pozdeji bude korekce to dá rozum.

spot_img