Adopce krypta znervózňuje centrální banky

4.4
(7)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

“Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem.” Tato fráze bude pravděpodobně použita pro popis krypta v blízké budoucnosti. Kryptoměny vedené Bitcoinem byly v posledním roce jako na jehlách. A centrální banky po celém světě uvažují o vydání svých CBDC – digitálních měn centrální banky.

Čína a největší pokus

Kromě menších zemí, jako je Kolumbie a Bahamy (a jejich digitální měny – Petro a Sand dolar), přišel nejvážnější pokus o zahájení CBDC velkou centrální bankou z Číny. Digital Renminbi je již testován v různých městech země.

Čínský zájem o prostor digitální měny urychlil plány jiných centrálních bank vydat totéž. Brazílie uvažuje o zahájení svého vlastního CBDC v roce 2022, protože některé z hlavních západních ekonomik budou v blízké budoucnosti o CBDC také uvažovat. Počátečním plánem Číny byl boj o nadvládu. Jak úspěšný ale nakonec bude, se teprve uvidí.

A není jediná

Japonský ministr financí Taro Aso v návaznosti na čínský projekt CBDC nedávno uvedl, že CBDC by měly být tématem diskuse na nadcházející konferenci G7. Také nastínil možná rizika vyplývající z čínského testování CBDC během loňského summitu G-20. Rovněž prosazoval přísnější regulace ke zmírnění účinků čínského CBDC na světový měnový trh. Na druhé straně Japonsko také testuje digitální měnu.

Vedle Číny a Japonska oznámila centrální korejská banka (BoK), že bude testovat CBDC. Úředníci korejské banky předpovídali, že vydání CBDC by pravděpodobně způsobilo zvýšení korejského HDP o 3 %. Dalšími pozitivními výsledky by bylo vyloučení tiskových potřeb a souvisejících poplatků a zpoždění v hotovosti.

Zatímco…

Zatímco diskuse o CBDC v zasedacích místnostech pokračují, obyčejný člověk s přístupem k chytrému telefonu a internetu si může zamilovat příležitost, kterou pro něj přináší decentralizované kryptoměny. Už to není jen platební mechanismus nebo uchovatel hodnoty.

Platformy DeFi jim umožňují investovat do nového prostoru a vydělávat peníze bez zásahu jakékoli třetí strany. Zcela důvěryhodný systém, který funguje kdekoli a kdykoli.

Mnoho afrických zemí překvapivě sleduje vysokou míru přijetí kryptoměny. Neexistující nebo velmi slabá a starší finanční infrastruktura jim umožnila naskočit do nové digitální reality mnohem rychleji.

Vše ale není jednolité

Centrální banka Nigérie, země, kde desetiletí špatné hospodářské politiky a korupce způsobily pokles jejich národní měny Naira, zakázala bankám obsluhovat kryptoburzy. A uprostřed věku vysoké míry přijetí kryptoměn senátor tweetoval, že „díky Bitcoinu je naše měna téměř zbytečná nebo bezcenná.“

Na druhé straně kontinentu projevila keňská centrální banka větší ochotu přijmout kryptoměny. V historickém rozhodnutí se rozhodli přejít na používání Bitcoinu jako rezervní měny, aby vyřešili rostoucí finanční problémy v zemi. Guvernér centrální banky uvedl pro přijetí řadu faktorů – včetně nedostatku devizových rezerv, zvýšení rychlosti peněz a ochrany Keni před vykořisťovatelskými půjčkami, které ohrožují suverenitu Keni.

Závěr

Je zajímavé pozorovat centrální banky držet krok s kryptoměnami. Je možné, že Bitcoin nebude jedinou decentralizovanou měnou, ale rozhodně ukazuje, že cesta vede i jinde, než je prezentována.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Pokud vím, tak Petro je kryptoměna ve Venezuele a ne v Kolumbii. Ale hlavně, CBDC nemohou soupeřit s kryptoměnami neboť jsou jen elektronickou podobou inflačních státních měn. Není skoro žádný rozdíl mezi státní měnou na bankovním účtu a “elektronickou státní měnou CBDC” jen převody mohou být rychlejší a bez komerční banky jako zprostředkovatele. Oproti kryptoměnám jsou úplně k ničemu. Centrální banky si mohou tisknout CBDC stejně jako normální fiat a decentralizace není žádná 🙁

Poslední editace 3 let před přes Fantom
Ondrej

CBDC umožní Číně mnohem větší detailnější kontrolu nad finančními pohyby. A zároveň ji umožní obejít USD. Ať už jako rezervní měnu, tak i pro případ embarga (spřátelených zemi). A věřte mi, změny ve prospěch Číny, to nechcete.
Hodně zkracuji, byl by to zajímavý článek…

Denisa Falta

Děkujeme za reakci, neměl byste zájem to opravdu rozepsat do článku?

spot_img