8.4.2024 Přehled trhu: Inflace je pořád hrozba, zlato překonalo 2350 USD za unci. Bitcoin jako na houpačce

5
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny a vývoj na finančních trzích. Tento týden nás čeká zveřejnění americké inflace u které se očekává, že znovu poroste. Jedním z hlavních důvodu je růst ropy a dalších hlavně zemědělských produktů. Bitcoin konsoliduje kolem 70 000 USD a formuje trojúhelník. Zlato dosahuje nového maxima 2350 USD za unci. Začne ho stříbro dohánět k maximu?

Naše poslední video analýza pro bitcoin a zlato

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Kryptoměnový trh je poslední 3 týdny na emoční houpačce. Bitcoin po dosažení lokálního vrcholu kolem 73 800 USD začal klesat a teď už můžeme pozorovat formování stranové konsolidační trojúhelníkové struktury. Nabízejí se hned dvě varianty, kam se může Bitcoin vydat. Nato se podíváme níže v technické analýze. Altcoiny se chovají zmateně a mnoho jich klesá pod důležité růstové supportní hladiny.

Makro kalendář: Další růst inflace?

Začátek týdne vypadá jako strašná nuda, tím pádem na trzích očekávám doběh minulo týdenních událostí. Ve středu však začne to pravé napětí a zvýšená volatilita. Očekává se totiž zveřejnění americké inflace. Celková inflace by měla meziročně růst (předpokládá se růst z 3,2 na 3,4 procenta), zatímco jádrová inflace by mohla lehce klesat (ze 3,8 na 3,7 procenta).

Info
Meziměsíčně je vývoj inflace ovlivněný značným růstem komoditního sektoru, obzvláště ropy a zemědělských komodit. Ty opětovně rostou od začátku roku, už to vypadá na formování další růstové inflační vlny nahoru.

Minulý týden zazněla ze strany Fedu (Michael Bostic) poznámka o možném dosažení inflačního cíle dvou procent až někdy v roku 2026. To by mohlo dost zásadně narušit pozitivní výhledy většiny akciových býků. Ti očekávají (a započítávají do trhu) letos alespoň 3 snížení úrokových sazeb. Je možné že nepřijde žádné?

Do konce týdne zazní ještě několik projevů zástupců Fedu, určitě se dozvíme vícero názorů na současný vývoj ekonomiky. Ve středu večer bude navíc zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu (FOMC minutes).

Dolarový index nad rezistencí a nadhodnocené akcie?

Aktuálně je jedním z nejdůležitějších grafů pro sledování právě vývoj u dolarového indexu. Na denním grafu níže můžeme sledovat překonání dlouhodobé klesající linie (rezistence). V případě udržení trendu očekávám značný růst. Impulsem by mohlo být právě středeční zveřejnění americké inflace. Růst inflace bude velmi negativní signál pro trhy o další náročné cestě pro Fed. Vyšší inflace může zbořit očekávaní investorů pro 3 snížení úrokových sazeb do konce roku.

Přitom ještě v lednu investoři propisovali do trhů 6 až 8 snížení sazeb ještě letos. Tím pádem pomalu ale jistě přichází vystřízlivění. Ačkoliv akciové trhy zůstávají nadále velmi vysoko. Dalo by se říct nadhodnocené. Zatímco sentiment drobných investorů je poblíž maxima (podobné lednu 2022), tak velcí insideři nadále prodávají akcie. Myslíte, že CEO společnosti Apple má lepší informace než investoři do Applu? Nemusíme se divit, že akcie Applu jsou letos o 15 procent níže. Co když pomalu prodává i samotný Buffet?

Naštěstí ne všichni analytici jsou pobláznění nákupní horečkou do přepálených technologických akcií. Technologické akcie se nacházejí oceněním různými metrikami poblíž historického maxima z roku 2021. Výrazně vyšší poměr valuace amerických akciových indexů vůči americkému HDP než “dot com” bublina (koncem roku 2000).

Proto je vhodné sledovat drobné ale významné náznaky na grafu akciového indexu S&P 500. Ještě výraznější totožný scénář se objevuje na koncentrovanějším indexu Nasdaq 100.

Zatímco růst ceny indexu koreluje se sentimentem lidí na sociálních sítích, objevují se náznaky k odprodeji pozic. Většina lidí akumuluje tento akciový index aktivně nebo pasivním investováním. Správci velkých fondů ví o této pravidelné měsíční likviditě a můžou postupně a nenápadně odprodávat velké pozice. To nám signalizují poklesy na indikátorech RSI a MACD.

Indikátor RSI vyformoval od začátku roku poklesový trojúhelník a teď dochází k prolomení struktury dolů. Z formace rostoucího klínu na grafe je častější cesta směrem dolů. Eviduji několik traderů, kteří očekávají mírnou korekci kolem -10 procent. Najdou se i takový, kteří aktuální situaci připisují formování vrcholu.

Pokud se najde dostatečně dobrý důvod pro růst dolarového indexu, nebál bych se i ty negativnější varianty pro akciový index S&P 500. Musíme vždy uvažovat až s nejhorší možnosti vyplnění otevřených gapů (po 3960 bodů, tj. možný pokles o 24 procent).

Bitcoin na emoční houpačce

Bitcoin se během posledních tří týdnů pohybuje v pásmu 73 800 až 60 800 a postupným zúžením pásma formuje konsolidační trojúhelník. Prvotně se nabízí varianta dokončení během tohoto týdne a pokračování směrem nahoru díky silnému fundamentu (halving bitcoinu tento měsíc).

Jenže trojúhelník může být proražen oběma směry, obzvláště pokud je rovnoměrný. Tím pádem je nutné zohlednit i poklesovou variantu. Obě varianty je teď vhodnější hrát spíše tradingově. Nezávisle jaký je váš názor, nabízí se potenciál pro vstup s nastavením stoplosů o pár procent níže nebo výše.

Pro poklesovou variantu aktuálně mluví i včerejší zamítnutí růstu pod bílou růstovou linii. To se však může rychle změnit. Tento týden však budu velmi opatrný kvůli zmíněné americké inflaci. V případě růstu inflace očekávám spíše korelaci Bitcoinu s americkými akciovými indexy a tedy pokles jako dalších spekulativních aktiv (risk-off).

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zlato a stříbro prudce rostou, překonáno 2 350 USD za unci

Zlato nám letos předvádí krásný růst, za minulý týden si připsalo nový rekord kolem 2 330 USD za unci růstem o 8 procent. Dnes ráno se dostává ještě lehce výše na 2 354 USD za unci. Zatímco na 1 a 2denním grafu nevidíme žádné náznaky slabosti, menší čtyř až šesti hodinový graf už signalizuje lehké divergence. Tím pádem se domnívám že nás tento týden čeká menší korekce.

Vzhledem nato, že zatím jsou kupujícím hlavně centrální banky to však nebude nic strašného. Spíše jednotky procent, líbil by se mi zdravý návrat do zóny kolem 2150 až 2 180 USD za unci. Avšak nemusíme se dostat ani tak nízko. Vše bude záležet od vývoje americké inflace a dolarového indexu.

Na grafu výše můžeme jasně vidět, že centrální banky jsou čistým nákupcem zlata zatímco se pomalu zbavují dluhopisů. Pokud by došlo k dalšímu přiblížení k historickému průměru drženého zlata, může z toho být silný býčí trend ještě na pár let. Na pravém grafu můžeme vidět, že poměr technologických akcií vůči komoditám je na historickém maximu poblíž roku 2000.

V té době se trend otáčel a cena zlata za pár let vyrostla o 620 procent z 250 na 1911 USD za unci). Aktuálně nečekám až tak značný růst ceny drahých kovů, avšak ceny kolem 3 000 – 4 000 USD za unci v nejbližších 12 měsících nemusí být úplně mimo. Obzvláště pokud nastane další inflační vlna.

Vývoj u stříbra je zatím podle očekávaní ve stejném trendu jako u Zlata. Stříbro historicky v komoditním býčím trhu zaostává za růstem zlata a následně ho předběhne v procentuálním zhodnocení. O to podstatnější je fakt, že cena stříbra je zatím na polovině historického maxima. Dnes se blížíme k hladině 27,8 USD za unci. Nejbližší významná rezistence je v rozsahu 29,19 – 30 USD za unci. Následně pokud prorazíme se otevírá cesta k rezistencím kolem 40 USD a historickému maximu 50 USD za unci.

S rostoucí cenou podkladového aktiva výrazně rychleji než náklady na těžbu se těžaři dostávají do situace, kdy produkují značné pozitivní cashflow. Tím pádem dokážou rychle splatit svůj dluh a akumulovat cash pro další investice nebo akvizice menších projektů (explorerů a developerů bez příjmů). Čím vyšší je cena zlata / stříbra, tím více projektů bude profitabilních a těžit (tím pádem větší oběh drahých kovů pro pokrytí poptávky).

Avšak nás jako investory zajímají společnosti, které mají páku vůči rostoucí ceně podkladového aktiva. Řekněme společnosti těžící zlato mají náklady v rozsahu 600 – 2000 USD za unci. Výrazně větší čistý zisk vygeneruje společnost s nízkými náklady (2350 – 600 = 1750 USD čistého zisku na unci). Tyto společnosti jsou většinou kvalitnější = stabilnější a dražší dle různých metrik (třeba P/E poměr). Avšak společnost, která má náklady vyšší nebo rovné tržní ceně zlata = neprodukuje žádný nebo minimální cash by měla být levnější). Klíčem pro dobrou investici do těžařů je najít společností s nízkými náklady na těžbu, velkými rezervami (tím pádem dlouhou životností = Life of Mine = LOM) a nejlépe podhodnocenou dle běžných metrik.

Důvodů proč jsou některé společností levné je hodně, avšak sentiment v sektoru komodit byl donedávna nejhorší za dlouhá desetiletí. Aktuálně je i spousta kvalitních společností splňující popsané obchodována za PE násobky 1-5. Ve srovnání s technologickými akciemi, kde je PE poměr přes 30 a vyšší si můžeme uvědomit jak levný je celý sektor drahých kovů. Zároveň jak velká je příležitost, pokud ceny zlata a stříbra dále poroste.

Závěrem

Buďte tedy velmi opatrní do čeho teď investujete. Jedním z dobrých způsobů je podívat se do čeho investují velcí hráči a pročíst si 13F reporty investičních fondů nebo nákupy a prodeje insiderů. Za poslední měsíce je možné vidět nezvyklé množství legendárních investorů, kteří se přesouvají k investicím do komodit. Konkrétněji do těžařů zlata, ropy a uhlí. Je velká pravděpodobnost, že právě sektor komodit bude mít značnou nad výkonnost nad akciemi technologického sektoru.

Prozkoumejte zlaté a stříbrné ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img