4.9.2024 Přehled trhu: Bitcoin pod 56 000 USD, krvavé září pro akcie? Centrální banky horlivě nakupují zlato

4
(15)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Akcie společnosti Nvidia se včera propadali o 10 procent. Táhnou sebou dolů celý polovodičový sektor i technologický akciový index S&P 500. Bitcoin nadále zápasí o udržení klíčové hladiny 58 000 USD a altcoiny s ním klesají níže. Zlato odepisuje 2 procenta od maxima v očekávané korekci. Je to příležitost pro nákup těžařských společností?

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin se včera znovu propadal po dalším zamítnutí pod rezistenčním pásmem které se rozšiřuje na 60 000 až 62 000 USD. O víkendu se část investorů pokoušela vytáhnout Bitcoin výše, avšak táto snaha selhala. Jakýkoliv pokles pod 58 000 USD je pro mně výrazně medvědí signál. Dnes ráno se propadáme až na 55 700 USD. Dochází k cílenému výprodeji a udržování Bitcoinu pod rezistencí. Níže se podíváme jaké hladiny teď sledovat .

Americký průmysl se propadá už skoro dva roky a další klíčové makro

V pondělí byl v Americe svátek, takže byli jejich trhy zavřené a zbytek světa si užíval na trzích taky relativně klid. To se včera značně změnilo se zveřejněním výrobních indexů ISM PMI z Ameriky, které se dále propadají a indikují zpomalování výrobního sektoru.

Poznámka

Americký výrobní index ISM PMI se propadá už 5 měsíců v řadě na hodnotu 47,2 bodů. Všechny hodnoty indexu ISM pod 50 naznačuji kontrakci (zpomalování) ekonomiky. Hodnoty nad 50 bodů naznačují zrychlování ekonomiky.

Americký výrobní sektor se zpomaluje už 21 měsíců (z posledních 22 měsíců) čím dosahuje kontrakce, historicky druhé nejdelší období zpomalování! Ceny výroby rostou už osm měsíců v řadě. Kombinace těchto dvou faktorů je zaručený recept pro stagflaci.

Velmi silný negativní trend můžeme pozorovat i v eurozóně. Klesající indexy ISM PMI byli oznámené v pondělí avšak nevyvolalo to tak značnou pozornost investorů a prodejní tlak.

Klíčovou události tohoto týdne bude zveřejnění žádostí o podporu v nezaměstnaností z Ameriky ve čtvrtek. V pátek celkový obrázek situace doplní zveřejnění nezaměstnanosti a počtu vytvořených pracovních pozic (v soukromém sektoru) za srpen.

Minulý týden jsme si znovu poukázali na manipulaci amerického ministerstva práce s počtem nově vzniklých pracovních pozic a rapidní snížení o 818 tisíc. Zároveň se potvrzují statistiky o rychle rostoucím počtu lidí, kteří přicházejí o full-time práci a nahrazuji ji několika part-time pozicemi pro udržení životního standardu. Narazil jsem na další zajímavou statistiku.

Počet lidí v Americe, kteří pracují na dvou full-time pozicích se dostává na historické maximum. Udržení životního standardu v silně inflačním prostředí není jednoduché. Spotřebitel hlavně z nižší třídy se dostává do náročné situace a častokrát se výrazně zadlužuje.

Sleduj Adamovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Nvidie v problémech a krvavé září?

Akcie společnosti Nvidia se tento týden dále propadají po zklamání investorů navzdory naplnění očekávání předpokladů výsledků. Jenom za poslední den se akcie Nvidie propadají v aftermarketu až o -12 procent čím odepisuje kolem 400 miliard USD ze své tržní valuace za den.

Důvodem pro takto výrazný výprodej je zpráva o doručení předvolání k vyšetřování Nvidie spojen s antimonopolním vyšetřováním od amerického ministerstva spravedlnosti. Vypadá to, že Nvidia se nebude těšit ze svých vysokých marží zas tak dlouho. Je to další velká facka pro spekulanty do jejich akcií těsně pod vrcholem. Asi není překvapením že CEO Jensen Huang zběsile prodává akcie za stovky miliónů USD. Žádné velké překvapení a praskání další bubliny jako před pár lety Tesla.

Na dvoudenním grafu níže můžete pozorovat uzavření dne na hladině 108 bodů, v after-marketu uzavírá až na hladině 105,4 bodu (proto pokles -12% za den). Tím se blížím k poklesové zóně z minulého měsíce. Nepřekvapil by mé pád do supportní zóny 90 až 75 USD za akcii. Silnou poklesovou variantu naznačují i negativní divergence indikátoru RSI a MACD až po týdenní graf.

Navíc až po hladinu 67,4 USD je otevřený gap. To by byl propad až o -51 procent od vrcholu. Je to však velmi slabá supportní hladina. Pokud se problémy s vyšetřováním zvýší a budou nuceni k nějaké pokutě a úpravám svých produktů nebo marketingu, může to snížit ziskovost a tím pádem zajímavost pro investory. Další výrazná supportní hladina je kolem 48 až 39 USD za akcii. A to už je slušný potenciál pro odepsání kolem -70ti procent. Spekulanti kteří naskočili na vrcholu si zaplatí drahé školné.

Další negativní zpráva pro celkový americký akciový trh je statistika, která poukazuje na září jako nejhorší rok s průměrným poklesem akciového indexu S&P 500 kolem – 2,3 procenta za posledních 10 let. Od druhé světové války byl průměrný výnos indexu v září kolem -0,8 procenta. Vybrali jsme si celý tento propad hned v prvních dnech nebo bude negativní sentiment pokračovat?

Na druhé straně je tento měsíc velmi positivním pro růst ceny zlata. Možná, alespoň část z Vás kteří ho máte v portfoliu při tom zajásá. Tomu odpovídá i aktuální vývoj výnosové křivky amerických státních dluhopisů, která se začíná napřimovat.

Historicky podobné napřimování POKAŽDÉ vedlo propadům trhu až recesi americké ekonomiky. Na grafu nahoře vlevo můžeme pozorovat korelaci napřimování výnosové křivky a růstu americké nezaměstnanosti. Bude to tento krát jiné a zvládne Fed svůj duální mandát? Nebo je náznak pro snižování sazeb bytí na poplach pro investory, aby se přesunuli do defenzivních aktiv?

Akciový index S&P 500 včera odepsal téměř -2,5 procenta v reakci na zveřejnění indexu ISM PMI a propad Nvidie. Po zformování dvojitého vrcholu se ještě zvýrazňuje divergence od 1 denního až po týdenní graf. Naznačuje výrazně zvýšenou opatrnost a není mimo mísu zvolit defensivnější strategii nebo stoploss. Nadále máme několik nevyplněných gapů výrazně níže pod současnou hladinou až po 3960 bodů. To znamená možnost poklesu o -29 procent a to není nejhorší varianta pokud se potvrdí medvědí trh a recese (hard landing).

Aktuální překoupený setup na grafu je až příliš nevýhodný z pohledu možného rizika k potenciálu zisku. Proto se nadále držím dál a jenom si vytvářím nákupní seznam akcií pro případ výrazného propadu.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Bitcoin nachází další zamítnutí pod 58 000 USD

Bitcoinu se nadále nachází pod výraznou rezistenci, která se rozšiřuje na zónu 60 000 až 62 000 USD. Dnes ráno se propadá dokonce až po 55 700 USD. S aktuálním výhledem beru všechno pod hladinou 58 000 USD velmi negativně jako náznak pro další pokles.

Pro náznak positivního otáčení trendu chci vidět překonání až nad 62 000 USD a potvrzení jako supportu. Do té doby jsem medvěd vyhledávající příležitost na vstup do krátké pozice.

Negativní varianta, která teď dává největší smysl je opakovaný propad do supportní zóny 50 000 až 52 000 USD kam směruje i spodní žlutá linie poklesového kanálu. V závislosti na vývoji akciového trhu tam budu vyčkávat na konvergence RSI a MACD na 4 až 6 hodinovém grafu. Zároveň za positivních náznaků budu zkoušet vstup do dlouhé pozice s velmi úzkým stoplossem.

Propad pod tuto hladinu bude znamenat další výrazný výplach trhu (prodeje “weak hands” a dokonce i HODLeřů, kteří to nemyslí tak moc vážně). Mohli bychom se podívat až na další výraznou supportní hladinu 41 000 – 44 000 USD. Pokud to nastane, dost pravděpodobně zvolím pravidelné dokupy metodou DCA a naberu si část pozice pro dlouhodobé držení. Do té doby jedu čistě tradingovou strategii se stoplossem.

Tato variabilita kombinovat různé přístupy je pro mně aktuálně klíčová. Pokud by nastala skutečně recese, není mimo mísu i hlubší pokles po supportní hladinu 30 000 – 26 000 USD. Zkuste si sami zodpovědět co by jste jako HODLeři v takovém případě dělali a jestli by jste zůstal klidní. To Vás naučí hodné o Vás samotných a přístupu k manažmentu rizika.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Centrální banky rekordně nakupují zlato, čeho se obávají?

Některé centrální banky nadále nakupují zlato a první pololetí roku 2024 je rekordní v objemech nákupů přes 483 tun zlata. Předchozí rekord 460 tun byl pro první polovinu roku 2023. Největší nákupci jsou už avizované centrální banky Polska, Číny a Indie. Na grafu níže můžeme vidět poslední oficiální údaje o zlatých rezervách. Suverénně vede Amerika a za ní se umisťuje Německo, Itálie a Francie (které mé překvapili a budu data dále ověřovat).

Na grafu zlata vidíme lehkou konsolidaci v rozsahu 2 procent pod historickým vrcholkem. Nejedná se zatím o žádnou šílenou korekci, růstový trend je silný. I kdyby cena vyklesala níže do supportní zóny až po 2400 USD, je to nadále positivní vývoj trendu. Každý pokles a nejistotu investorů teď beru jako příležitost dokoupit ještě pár zajímavých težařů nebo Royalty společností.

Zatímco velké a kvalitní těžební společnosti jako Agnico Eagle a podobní už vykazují velmi slušné zhodnocení za poslední rok. Menší těžaři jsou pro mnohé zatím neobjeveni a rostou převážné jenom jako výsledek nákupu širších indexů GDX a GDXJ od zkušených super investorů či retailu.

Proto vidím osobně největší příležitost v menších těžařích s tržní kapitalizací kolem 50-300 miliónů USD, které jsou častokrát malé nato, aby byli součástí indexů. Zároveň v nich je o něco vyšší riziko s ohledem nato, že jsou častokrát producenti z jednoho dolu (projektu). Některé z nich mají pár dalších projektů v konstrukci a plánují rozšíření své produkce a zároveň diverzifikaci přijmu mezi různé projekty a země.

Co je nejdůležitější, rozjíždí se akvizice nejlepších menších projektů od těžebních gigantů. Ti si velmi dobře uvědomují současnou situaci a podinvestovanost sektoru.

Klíčový aspekt, který musíme u těžařů sledovat jsou celkové náklady (AISC). Ty se poslední roky drží relativně nízko a lepší těžař se pohybuje kolem hladiny 1000 až 1400 USD za unci. Tím pádem mají velmi zdravé marže a zlato už nemusí jít nahoru proto, aby mnoho z nich zdvojnásobilo hodnotu svých akcií. Navíc s klesající cenou ropy jim začínají klesat náklady na produkci a dopravu materiálu ke zpracování. Případná ekonomická recese je velmi positivní faktor z pohledu rostoucí poptávky i poklesu nákladů.

Na grafu stříbra můžeme pozorovat, že silně koreluje se základními průmyslovými kovy, které poslední týdny klesají (měď, cín, nikl a další). Tím pádem u něho čekám hlubší korekci než na zlatě. Avšak pokud neklesne výrazně pod 26,5 USD za unci tak je to pro mě osobně spíše nákupní příležitost. Dobírat budu část těžařů, kterých jsem se dříve zbavoval (jenom podzemní těžba) a v několika dalších zemích, která jsou relativně bezpečná po právní a geopolitické stránce. Střednědobě bych rád viděl stříbro nad 30-35 USD za unci v průběhu 3-4 měsíců.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Díky!

spot_img