Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Britská centrální banka tento týden zvyšuje úrokovou sazbu o 0,25 procentuálních bodů. Americké vládní desetileté dluhopisy indikují další růst, bude to pro akciový trh problém?
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin nachází zamítnutí kolem 30 000 USD a klesá na 29 100 USD. Zatím to vypadá na další pokles u celého kryptoměnového trhu. Většina altcoinů se pohybuje v neutrálních jednotkách procent a nadále čekají na vývoj ceny Bitcoinu. Několik malých kryptoměn roste o nižší desítky procent. Prostor pro spekulace se dá najít podobně jako u malých akcií.
Makro kalendář druhé poloviny týdne:
Druhá polovina týdne je prozatím klidná na makroekonomické zprávy avšak objevuje se pár negativnějších zpráv z Evropy i Spojených států. Včerejší výsledky indexů PMI ze sektoru služeb naznačuje pokles aktivity ve většině států eurozóny. Celkový index eurozóny klesá z 52 na 50,9 bodů. Nadále je v lehké expanzi poptávky (hodnoty nad 50 bodů), avšak rychle klesá.
Z Ameriky se objevují čísla pro aktuální počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který klesá už pátý měsíc v řadě. Pracovní trh je nadále silný co nechává centrální bance volné ruky v rámci boje s inflací. Indexy ISM PMI pro všechny oblasti klesají, avšak nadále zůstávají v hodnotách nad 50, tzn. expanze sektorů (růst poptávky).
Britská centrální banka (BoE) včera odklepla zvýšení úrokových sazeb z 5 na 5,25 procentních bodů po vzoru amerického Fedu. Jejich inflace je na tom však výrazné hůře, předpokládám, že i čas držení sazeb na vyšších hodnotách tam bude delší = prostor pro větší negativní následky na ekonomice (mimo jiné výprodeje společností na Britské akciové burze = příležitosti k nákupům akcií).
Dolarový index roste v reakci na události z Ameriky:
Dolarový index raketově roste z nedávného lokálního dna kolem 99,5 bodů a odrazem od klouzavého průměru se dostává už na 102,5 bodů. To signalizuje opětovný zájem investorů o odprodej spekulativních pozic a přesun do amerického dolaru v čase nejistoty o dalším vývoji aktiv (třeba akciového indexu S&P 500 a dalších).
Potenciální problém, který se dále objevuje může být další růst úrokových sazeb v US po delší dobu než trhy očekávají. Naznačuje to graf desetiletých amerických vládních dluhopisů. Na střednědobém denním grafu našel supportní hladinu kolem 3,77 procentních bodů. Pokud je můj předpoklad správný, mohli by výnosy růst až do zóny 4,6 procentních bodů. Pod touto úrovní (4,265) měl akciový index S&P 500 koncem minulého roku lokální dno. V tom případě bych čekal vyklesání akciového indexu alespoň na předchozí lokální dno kolem 3500 bodů.
Akciový index S&P 500 klesá
Akciový index S&P 500 se tento týden značně propadá z lokálního vrcholu přibližně 4608. Níže využívám graf futures indexu Spyder (ticker SPY), který ho kopíruje. Hodnoty jsou 10x nižší. Dostáváme se přibližné na 4501 bodů.
Dle indikátorů RSI a MACD to vypadá na denním grafu na silné zamítnutí a vybírání zisků. Tím pádem byla kombinace dosaženého rezistenčního pásma a horní růstové trendovky (oranžová) dostatečně přesným signálem pro odprodej pozic. V této situaci bych věnoval pozornost žlutým zónám na futures grafu, kde se nachází nevyplněné gapy. Očekával bych návrat až na 3960 bodů, co znamená pokles o dalších -12 %. Důvody k tomu jsme si popsali v přehledech trhu tohoto týdne. Prvním je úvaha o opětovném růstu inflace z důvodu růstu cen ropy. Druhý je přehnaný spekulativní růst akciových trhů na základě FOMO efektu investorů naskákat do AI mánie. Dle tohoto grafu nás však s vysokou pravděpodobností čeká hlubší citelná korekce. Příležitostí ještě bude dost, je na místě být trpělivý.
Následné varianty vývoje jsou na grafu a budou záležet dle stavu makro ekonomických dat.
Bitcoinu čelil zamítnutému růstu u 30 000 USD
Bitcoin dle denního grafu naznačuje velký tlak medvědů (prodejců) kolem hladiny 30 000 USD. Jestli jde o prodej těžařů nebo jiné entity aktuálně není jasné. Dostáváme se znovu na hladinu 29 100 USD.
Týdenní graf má aktuálně vyšší výpovědní hodnotu. Zároveň divergence indikátorů RSI a MACD jsou výraznější. Na jejich základě lze usoudit více pravděpodobný pokles do zóny alespoň 27 500 USD (žlutá tečkovaná růstová linie). Pokud bude linie prolomena, je nutné sledovat zónu klouzavých průměrů EMA 55 až EMA 200 1W (26 500 – 25 500 USD).
Tam bych hlídal možnou konvergenci indikátorů jako signál pro zájem investorů znovu akumulovat dlouhé pozice a uvažoval o vstupu do pozice. Problém mŮže nastat pokud se Bitcoin propadne níže pod 24 250 USD. To by znamenalo vysokou pravděpodobnost pro návrat na cenovou hladinu 20 000 USD. V takovém případě bude pro většinu fungovat nejlépe akumulace pomocí metody DCA. Očekávám, že velká část trhu to dělá v očekávání blížícího se halvingu Bitcoinu.
Závěrem:
Nadále je nejlepší přístup vyčkávat na lepší nákupní ceny a nehnat se do trhu pokud vyložené nevidíte výhodně oceněnou příležitost. Některé drobnější kryptoměny krásné rostou, avšak vybrat na základě fundamentu je výrazné těžší než u akcií. Tam bych se držel spíše technické analýzy a konvergencí na denním a týdenním grafu (v kombinaci s fundamentem). Příležitostí na akciovém trhu se začíná objevovat slušný počet, proto nevidím důvod zatím ztrácet čas s indexem S&P 500 dokud neklesne na lepší ceny.