20.10.22 Analýza XAUUSD – Je zlato stále pojistka proti inflaci?

4.6
(9)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Zlato dlouhodobě fungovalo jako pojistka proti měnové inflaci. Ale v posledních pár letech se vše zdá být naprosto rozbité, neboť trhy se chovají hodně iracionálně. Alespoň na první pohled se zdá být burzovní logika podivná. Ale když se nad tím hlouběji zamyslíte, zjistíte, že jsou trhy lidově řečeno zblblé ze všech těch různých podpor ze strany centrálních bank. Prostě už cca 15 let trh funguje v módu „centrální banky, postarejte se“. A je evidentní, že se trhy z tohoto módu nejsou schopny zcela vymanit.

A to platí i nyní v souvislosti s rychle rostoucí inflací. Pořád mi přijde, že to inflační riziko investoři a spekulanti hrozně podceňují. Jednoduše řečeno spoléhají na to, že Fed to mávnutím kouzelného proutku brzy vyřeší. A to několika hiky na úrokových sazbách. Ale takhle to přece nefunguje. Friedman říkával, že měnová politika má dosti dlouhé zpoždění – půl až jeden a půl roku. Navíc je třeba sazby zvýšit znatelně nad úrovní inflace, abyste měli jistotu, že ji porazíte.

Graf s poměrem DJI/XAU

Nyní se konečně dostáváme k tomu slíbenému poměru DJI/XAU. Tenhle poměr funguje jako jistý ukazatel přecenění/podcenění trhu se zlatem a trhu s akciemi. Hrozně rádi jej proto ukazují různí prodejci zlata, protože je to vlastně velmi dobrý vizuální argument pro investice do drahých kovů.

V současné podobě graf vlastně vizualizuje poměrně velkou přeceněnost akciového trhu. Zatímco zlato je z logiky věci podceněné. Zlato se historicky vyplácelo nakupovat nad úrovněmi cca 10-11 bodů. Levely nad 15 bodů znamenaly pro zlato jednotlivé býčí trendy. Dle grafu se vyplatilo zlata zbavovat, když se ukazatel propadl řekněme pod 3 body. A naopak se v danou chvíli měly nakupovat akcie.

Pro laiky je přiložený graf velmi snadno srozumitelný. Proto se tak často objevuje v různých přednáškách. Z logiky toho grafu bychom měli jít spíš dolů. A to znamená, že zlato by mělo hodně posilovat na úkor akciového trhu.

Všimněte si, že v rozmezí let 2000 – 2011 hodnota ukazatele soustavně klesala. Což je období býčího trhu na zlatě. Mně ta klesající vlna dolů vždy přišla, jako kdyby byla nedokončená. A je to právě to období, kdy Fed vůbec poprvé začal používat kvantitativní uvolňování. Což byl velký zásah do přirozených tržních zákonů. Dovolil bych si tvrdit, že když by tehdy do toho Fed nezasáhl, jsme nyní někde pod 3 body.

Zlato totiž skutečně dlouhodobě funguje jako pojistka proti inflaci. Je to spíše téma pro akademiky, ale já jsem osobně přesvědčen, že zlato od roku 2011 v této funkci zaostává. Jelikož je kolektivní mysl trhů naprosto zblblá v z těch medikamentů v podobě kvantitativního uvolňování a extrémně nízkých základních úrokových sazeb.

Aktuální situace 1D na futures trhu pro zlato

Ještě si stručně shrneme, co se děje na trhu se zlatem. Kurz žlutého kovu se velmi pěkně ke konci září odrazilo od S/R levelu 1 620 USD/unce. A povedlo se kurzu vrátit nad 1 678 USD/unce. Uvedené price action vzbuzovalo velmi pozitivní dojem. Ale u horní hranice klesajícího kanálu růst skončil. A během krátké chvíli se kurz zase vrátil na 1 620 USD/unce.

Tohle price action bylo hrozně zvláštní, protože S/R level 1 678 USD/unce fungoval dva roky velmi spolehlivě. A najednou kurz hladinou prochází sem a tam. Naopak je evidentní, že trh nyní bere vážně úroveň, kterou jsem původně ani neměl zaznačenou. Jelikož na ni moc obratů kurzu nebylo.

Závěrem

Považuji za zcela reálné, že zlato bude do konce roku pořád klesat. Protože mi skutečně přijde, že trhy plně nerespektují ten kontext. Jelikož jsou zblblé z těch dřívějších politik centrálních bank.

Jinak téma budeme samozřejmě řešit i v dnešním streamu v 19:00. Když vás proto něco napadne, můžete se zapojit v chatu.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

“Friedman říkával, že měnová politika má dosti dlouhé zpoždění – půl až jeden a půl roku.”
Tohle “tesat” do všech webů, youtubů atp. Pro mě je vcelku zarážející, že si tohle dnes najednou neuvědomují ani lidé, kteří mají 1000x víc zkušeností se světem financí (nebo by měli mít), než já.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Holota si holt žádá stále stejné chyby.

AjRep

Doby se mění a s nimi i některé jistoty. To, že jsou trhy pokřivené nestandardním vývojem za poslední desetiletí je pravda. Nicméně je zapotřebí vzít do úvahy i změny v chování spotřebitelů zapřičiněné například digitalizací a možnostmi investovat do nových produktů, které tu dřív nebyly a které jsou možná pro zlato konkurencí.

bkf1

To je pravda a zvlášť silně konzervativně smýšlející jedinci tohle nejsou vůbec schopni pojmout (a ve světě financí říkat slovo “nemožné” je sebevražda). Neříkám, že by díky krypto teď mělo zlato jen stagnovat (i to se ale může stát), ale silná konkurence to je, toť neoddiskutovatelné.

Miloš
Hodnocení článku :
     

Dle způsobu výpočtu inflace z 90 let je současná americká inflace asi 16 procent vzniklo biliony novych dolaru za pár let jak cena zlata proti němu múže klesat, protože je to čistá manipulace což tvrdí i profesor Rejnuš .

spot_img