[2. část] Kraken – návod (pokročilé obchodování)

0
kraken

V minulém článku jsme si řekli, jak se na burze Kraken registrovat a zároveň jsme si ukázali příklady základního obchodování. Ale to ani zdaleka není všechno, co tato burza svým klientům nabízí. Dnes se zaměříme na pokročilé obchodování a obchodování s finanční pákou.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com

Pokročilé obchodování

Funkce pokročilého obchodování vám dává větší možnosti při zadávání objednávek a taktéž při jejich ukončení. U této možnosti můžete obchodovat nejen Long pozice (na růst trhu), ale i Short pozice (na pokles trhu).

Doporučujeme aktuálně článek: Americká CFTC vyšetřuje Bitstamp, Kraken, ItBit a Coinbase kvůli podezření z manipulace cen

Otevření Long pozice

Na následujícím příkladu si ukážeme, jak nakoupit jeden Ether s finanční pákou 5:1 za cenu 442 EUR. Navíc požadujeme, aby se objednávka umístila na trh až o den později, v deset hodin.

navod Kraken

 1. Na hlavní stránce si jako první přepneme v příkazu Trade (obchod) druh obchodní platformy ze Simple (jednoduché) na Advanced (pokročilé). Zakliknutím této položky se vám otevře rozhraní pro pokročilé uživatele, jak vidíte na obrázku výše.
 2. Protože chceme nakupovat, tak v políčku Order (objednávka) necháme aktivované tlačítko BUY.
 3. Do položky Volume zadáme množství kupované kryptoměny.
 4. V políčku Order Type (typ objednávky) si vybereme druh objednávky, v našem případě Limit, protože chceme nakupovat za námi stanovenou cenu. Pokud bychom chtěli nakupovat za aktuální tržní cenu, vybrali bychom si možnost market.
 5. Po zakliknutí políčka Limit se nám zpřístupní pole Limit Price (limitní cena). Tady zadáme námi požadovanou cenu, za kterou chceme nakupovat.
 6. Přejdeme k políčku Laverage, čili k finanční páce. Kraken umožňuje maximální páku 5:1, takže si vyberte číslo pět.
 7. V položce Start si můžete, ale samozřejmě nemusíte, nastavit, kdy se má objednávka umístit na trh. Pokud nenastavíte nic, zadá se objednávka na trh okamžitě a bude čekat na své uskutečnění. Pokud byste zvolili možnost Custom, budete si moci zvolit přesný den a čas umístění objednávky.
 8. Stejně tak si můžete zvolit, kdy vaše objednávka expiruje. To znamená, že pokud se do vámi zadané doby objednávka neuskuteční, bude z trhu stažena. Toto je vhodné hlavně v případě, že víte o nějakém fundamentu, který předpokládáte, že s cenou zamává.
 9. V políčku Fee Currency (měna poplatků) máte možnost si zvolit, v jaké měně chcete uhradit poplatky za danou transakci.

Na konci už jen potvrdíte objednávku velkým zeleným tlačítkem ve spodní části stránky a to je všechno.

Mohlo by se Vám líbit: Rady pro začínajícího obchodníka (1. část)

Otevření Short pozice

Otevření pozice na pokles trhu je obdobné, jako u výše popsané Long pozice. Jediná změna nastává v bodě 2, kde si v poli Order aktivujete příkaz Sell (prodej).

príkaz Sell

Jak se vaší objednávce daří a jestli jste s ní v plusu či minusu, si můžete prohlédnout v sekci Positons (pozice), kterou najdete pod hlavním příkazovým řádkem.

Manuální zavření pozice

Pokud vaše objednávka dosáhla ceny, kterou jste si naplánovali pro výběr zisků, či v horším případě jste ve ztrátě, kterou už dále nemíníte akceptovat, je dobré umět takovouto pozici rychle zavřít.

close

Toto se dělá v sekci Positioins (pozice). Na Krakenu jsou vaše objednávky seřazeny systémem FIFO (First in First out), což znamená v pořadí, v jakém byly zadány. V našem případě máme otevřenou pouze jednu objednávku.

 1. Pokud chceme objednávku uzavřít, nemusíme ji uzavírat komplet celou. Například jsme v zisku a chceme si vybrat pouze polovinu z něj a zbytek dále zhodnocovat. V tom případě si vybereme 50 procent. Pokud bychom chtěli uzavřít celou pozici, necháme 100 procent. Další možností je otočení pozice. Na obrázku je vidět, že máme otevřenou Short pozici (pozici na pokles). Na grafu vidíme, že cena klesla až k silnému supportu, kde došlo k odrazu, a proto je rozumné Short pozici zavřít a jít do Long pozice. krakem vám toto umožňuje udělat jediným příkazem a to tak, že si vyberete 200%. Takže prvních 100% zavře pozici a dalších 100% otevře pozici novou, opačnou a stejně velikou.
 2. Nyní máte na výběr z možností Close anebo Settle. Close vám zavírá všechny otevřené pozice v pořadí, v jakém byly zadané. Takže pokud máte otevřené tři pozice po 1 BTC s různou pákou, při 100% vám zavře všechny tyto pozice, bez ohledu na velikost finanční páky. V případě, že zadáte 50%, tak jsou pozice zavřené v pořadí, v jakém byly otevřeny. V našem případě, kdy máte otevřené 3 pozice po 1 BTC, by se zavřela celá první pozice a půlka té druhé.
 3. V případě možnosti Settle dochází k uspořádání objednávek podle objemu jednotlivých otevřených pozic. Zbytek je úplně stejný, jako v případě výběru Close.

Doporučujeme náš článek: Proč se vyplatí zajímat o kryptoměny

Po kliknutí na jeden z příkazů pro zavření pozice, vás stránka vrátí do sekce New Order (nová objednávka), kde už budou vyplněné všechny údaje potřebné pro uzavření pozice. Pak už jen bude stačit vše potvrdit pomocí zeleného tlačítka ve spodní části stránky.

vyplnený Sell

Finanční páka

Finanční páka, kterou nám Karaken jako jedna z mála burz nabízí, je skvělý, ale zároveň i velmi zrádný nástroj. Skvělý je v tom, že pokud např. otevřete pozici ETH/EUR za 1000 EUR, tak při finanční páce 5:1 bude na tuto objednávku vázána pouze jedna pětina z celkové sumy objednávky, tedy jen 200 EUR z vašeho kapitálu. Výhoda je v tom, že tímto způsobem si můžete dovolit otevřít více pozic s menším kapitálem, ale se stejnými zisky.

A teď se na páku pojďme podívat i z opačné strany. První nevýhodou jsou poplatky za otevření pozice. Pokud obchodujete s pákou 5:1 a vaše objednávka má celkovou hodnotu 1000 EUR, tak při poplatku 0.26% vás bude stát tato objednávka 2.6 EUR. S tím je třeba počítat, protože Kraken, při pohledu na otevřenou pozici, poplatky nezohledňuje. Další velkou nevýhodou finanční páky je, že si u ní nemůžete říci: „Pokud to nevyjde, budu hodlovat.“ Pokud ztráta, na vámi otevřené pozici, dosáhne výše vašeho volného kapitálu, objednávka se automaticky uzavře a vy o tento kapitál přijdete. Nastává bankrot, během něhož ztrácíte jak fiat, tak vámi drženou kryptoměnu. Proto s pákou zacházejte velmi opatrně a hlavně si své pozice vždy jistěte příkazem Stop-loss.

Příkaz Stop-Loss a Take Profit

O příkazu Stop-loss nám vyšel hezký článek na webu Trading11

Příkaz Stop-loss anebo Take Profit (vybrání zisku) zadáváme stejným způsobem jako normální objednávku. Rozdíly jsou pouze v tom, že pokud chceme zavřít otevřenou pozici na určité ceně, musíme zadat přesně opačnou objednávku. Opět si to ukážeme pro názornost na příkladu. Máme otevřenou Short pozici 0.1 ETH při páce 5:1, kterou jsme otevřeli na ceně 452 EUR za minci.

Stop-loss

Maximální cena, kterou jsme ochotni akceptovat jako ztrátu, je 460 EUR. Proto si otevřeme objednávku Stop-loss, aby se naše pozice uzavřela v případě růstu trhu k této hodnotě.

To uděláme pomocí příkazu New Order (nová objednávka), stejně jako při zadávání klasických nákupních objednávek.

Stop-loss

 1. Jelikož jdeme zavírat otevřenou Short pozici, aktivujeme tlačítko BUY.
 2. Množství zůstává stejné, jako je v případě otevřené pozici, tedy 0.1 ETH
 3. Z nabídky si vybereme příkaz Stop-loss
 4. V poli Stop-price zadáme cenu, nad kterou již nechceme jít, což je v našem příkladě 460 EUR za minci. Pokud bychom chtěli zadat posuvný Stop-loss, nezadáváme cenu, ale procenta a namísto možnosti EUR, aktivujeme %. Stop-loss se nám umístí např. v případě zadání 10%, přesně 10 % pod aktuální cenu.
 5. Nezapomínejte, že páka musí být stejná nebo menší, než je tomu v případě otevřené pozice.

Pokud máme objednávku vyplněnou, už ji jen potvrdíme zeleným tlačítkem. Svůj příkaz si následně můžeme kdykoliv prohlédnout či zrušit v sekci Orders (objednávky).

Tip redakce: Panika – jak ovlivňuje cenu kryptoměn a může za pád BTC?

Take Profit

Postup je stejný, jako postup zadávání příkazu Stop-loss. V bodě tři si však místo příkazu Stop-loss, vybereme příkaz Take Profit.

Závěr

V tomto článku jsme vám ukázali, jak používat pokročilé nastavení a asi sami uznáte, že těch informací bylo celkem dost. Burza Kraken se, po problémech s výpadky na začátku roku 2018, opět naplno rozběhla a nabízí svým uživatelům zajímavé možnosti obchodování. Pokud se vám nelíbí design této burzy, zkuste přepnout na beta verzi, která nabízí velmi pěkné a přepracované prostředí pro tradery.

beta verzia

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu a nabízíme naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Martin M.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na