15.8.2024 Přehled trhu: Čínská ekonomika zatahuje ruční brzdu, Bitcoin se vrací pod 58 000 USD

5
(11)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Čínská ekonomika vykazuje znaky značného zpomalování, co to bude znamenat pro ekonomiky jiných zemí?

Americký akciový index koriguje minulo týdenní ztráty a dostává se zpátky do překoupené oblasti. Bitcoin se propadá pod 58 000 USD a tím se zvyšuje pravděpodobnost pro další hlubší pokles. Zlato roste znovu po 2480 USD a potvrzuje formování akumulační struktury.

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin narazil u rezistenčního pásma nad 62 000 USD na silný prodejní tlak a dnes se propadá zpátky pod 58 000 USD. Zároveň sebou dolu táhne většinu altcoinů. Bude negativní sentiment na trzích pokračovat a hrozí potenciálně pokles pod 50 000 USD? Na to a potenciální důvody se podíváme níže.

Makro kalendář, klesající inflace a zpomalování Číny

Tento týden je nejpodstatnější informaci pro americký akciový trh vývoj inflace. Včerejší data producentského cenového indexu CPI a samotné inflace naznačují mírné zpomalování inflace Americká inflace meziročně lehce klesá ze 3 na 2,9 procenta. Jádrová inflace meziročně klesá ze 3,3 na 3,2 procenta. Meziměsíčně se nadále objevují značné přírůstky o 0,2 až 0,3 procenta.

Poslední dny se však objevuje růst cen ropy, zemního plynu a některých komodit, který může pokles inflace pozastavit. Vnímám to tak, že s aktuální úrovni úrokových sazeb je americká ekonomika téměř v rovnovážném stavu. Jakýkoliv zásah (snížení sazeb), může lehce umožnit prostor pro další růst inflace.

Dnes nás čeká ještě zveřejnění žádostí o podporu v nezaměstnanosti ze spojených států. To může být jeden z dalších aspektů, které ovlivní možnost americké centrální banky upravovat úrokové sazby.

Současná úroveň americké nezaměstnanosti už podle některých ukazatelů indikuje začátek recese. Dalším negativním ukazatelem je invertovaná výnosová křivka, která by se měla podle očekávaní trhu postupně narovnávat. To historicky koreluje s ještě větším růstem nezaměstnanosti.

Trhy teď očekávají snížení úrokových sazeb až o 200 bazických bodů pro nejbližších 12 měsíců. Můžete si všimnout, že takto značné očekávání (či reálné snížení sazeb) předcházelo značným důvodům pro sníženi. Jenže Fed si uvědomuje, že velmi rychlé snížení sazeb bude rizikem pro opětovný růst inflace.

Ze spojených států tento týden pozoruji několik negativních zpráv ohledně dále slábnoucího spotřebitele. Dluh na kreditních kartách dále roste a dostává se na nové maximum až 1,14 biliónů USD. Od roku 2021 vyrostl o více než 400 miliard USD. K situaci nepřispívá ani nadále vysoká průměrná úroková sazba kolem 22,76 procenta ročně.

Jednoduchou situace nemá ani Čínská centrální banka. Ze země se objevují nepříznivé statistiky pro vývoj tamní ekonomiky. Jako první na grafech můžeme pozorovat značný pokles HDP a velmi výraznou kontrakci zájmu o bankovní půjčky (nejvýraznější pokles od roku 2005).

Další negativní data jsou pro vývoj nemovitostního trhu a infrastrukturu. Graf vlevo dolů znázorňuje produkci cementu, která našla svůj vrchol. Hong Kongský nemovitostní trh se taktéž propadá. Úplně vpravo dolů můžeme vidět propad ceny mědi a pokles zájmu o financování projektů v Číně. Přenese se ochlazování Čínské ekonomiky i do jiných zemí?

Sleduj Adamovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Americké akciové indexy se vracejí do překoupené zóny a uzavírají gap

Velké americké akciové indexy se vracejí na hodnoty z před dvou týdnů a úplně vymazávají ztráty minulého týdne. Akciový index S&P 500 se včera po zavření trhu dostal na 5445 bodů. Je tedy jenom 3,75 procenta pod svým historickým maximem. Na sociálních sítích už pozoruji obnovení spekulativního bezstarostného sentimentu se strategii “buy the dip”. Zároveň se vyplnil otevřený gap po 5414 bodů, který vznikl minulo týdenním propadem trhu.

Po průměrných výsledcích vývoje americké inflace bych očekával ještě chvíli klidu. Velmi zajímavé budou zítřejší data pro vývoj nezaměstnanosti.

Pohledem na tento výsek z dlouhodobého grafu to možná nevypadá, avšak akciové indexy se po malé korekci vracejí do překoupené zóny. Tento růst může využít velká část traderů a velkých hráčů pro výběr rychlého zisku. Nadále zastávám názor, že tento výprodej nebyl poslední a ani nejhorší. Spíše taková ochutnávka co akciové trhy čeká v nejbližších měsících. Můj předpoklad vychází z technické analýzy a grafů (jakou jsou níže) srovnávajících současný stav překoupených trhů z historii.

Můžeme pozorovat historicky nejvyšší alokaci prostředků amerických domácností do akciových trhů přesahující 41,6 procenta domácností. Zároveň i nejvyšší alokaci do amerických akcií od zahraničních investorů na úrovni technologické bubliny. Mnohé indikátory srovnávající PE poměr nebo další běžné sledované aspekty už naznačují extrémní nadhodnocenost technologických sektorů a konkrétních velkých společností.

Zároveň mnoho “super investorů” dlouhodobě překonávajících trh poukazuje na další ztracené období. To je několik let, kdy výkonnost akciových indexů bude kolem nuly. Podobně jako celý akciový index S&P 500 v letech 2001-2013. Svoji pozornost zaměřují k trhům a sektorům, od kterých všichni utíkají a bezmyšlenkovitě sypou peníze do amerických technologií.

Velká část těchto velkých investorů se nadále přesouvá do defensivnějších sektorů a méně oblíbených akcií. Jedním ze sektorů, který se v jejich portfoliích objevuje nejvíce je právě komoditní sektor. Jeho zastoupení v indexu S&P 500 kleslo od roku 2008 ze 21 procent na dnešních 4 až 5 procent (75 procentní pokles zastoupení) právě na úkor technologií. Na grafu výše můžeme vidět formování možného dna a otáčení trendu.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Bitcoin se propadá zpátky pod 58 000 USD

Bitcoin se znovu propadá pod 58 000 USD. Po zamítnutí u rezistence kolem 62 700 USD a stupňujícím se prodejním tlaku respektive výběru minulo týdenních zisků. Teď se bude rozhodovat o hodně důležitém vývoji pro nejbližší týdny. Samotný poklesový kanál (bílá) posledních pár dní sice vypadá jako reakumulační před dalším růstem, avšak jenom do momentu pokud udrží hladinu 57 000 USD. Následně bych viděl prostor pro další růst nad rezistenci kolem 62 000 USD a potenciálně až po 68 000 USD.

Tím pádem jsem ven ze své dlouhé pozice po včerejším objevení se divergencí na 2 a 3 hodinovém grafu. Zároveň vyčkávám jestli Bitcoin udrží hladinu 57 000 USD. V opačném případě hrozí zformování nové nižší rezistence a propad zpátky na spodní linii poklesového kanálu (žluté paralelní linie). Následně můžeme jenom doufat, že vydrží supportní hladina kolem 52 000 až 50 000 USD.

V takovém případě negativního scénáře bych si zřejmě seděl na rukách, než bych viděl silné konvergence alespoň na 4 až 6hodinovém grafu. Do té doby může Bitcoin poklesnout i na nižší supportní hladinu 44 000-41 000 USD. K takto silnému propadu by však musel pokračovat v poklesu i akciový trh. Tím pádem teď nadále zastávám spíše tradingový přístup a pozdvihují trpělivost.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Další růst zlata po odhalení nákupů Čínské centrální banky

Po přehledu trhu ze začátku týdne se objevují další pozitivní zprávy pro zlato z Činy. Mezitím zlato znovu vystoupalo poblíž historického maxima 2480 USD za unci odkud lehce koriguje. Na burze v Šanghaji se nadále obchoduje s malým prémiem. Objevuje se značný zájem o Čínské zlaté ETF, které rapidně navyšují držené unce.

Na grafu níže úplné vpravo můžeme vidět historickou korelaci zlata na vývoj dvouletých úrokových sazeb. V momentě, kdy americká centrální banka začne se snižováním úrokových sazeb, zlato začíná rapidně růst. Pokud přijde první snížení úrokových sazeb v polovině září, pumpa pro cenu zlata je velmi velmi blízko. Dostaneme se následně nad magických 2500 USD za unci a nebo i výše?

Dnes si situaci popíšeme na střednědobém grafu. Můžeme pozorovat několik rostoucích kanálů, ve kterých se zlato pohybuje. Nejdůležitější je nedávna stranová konsolidace a vzniklý supportní hladina mezi 2300 až 2382 USD za unci. To už beru jako velmi silný support, pod který se z vysokou pravděpodobností nedostaneme.

Další důležitá struktura z pěti vln je žlutý trojúhelník, který se formuje od poloviny července. Tato struktura je dle technické analýzy standardně konsolidační před dalším pohybem ve směru trendu. Chybí nám v ni už jenom vlna “e”, která bývá často zkrácená (truncated). Proto se domnívám, že během jednoho až dvou týdnů můžeme vidět první pokus o překonání hladiny 2500 USD. Následně nastane značné FOMO a nástup retailu do trhu, který může cenu vyhnat velmi rychle o pár dalších procent nad 2600 USD za unci.

Detailní graf pro vývoj ceny stříbra jsme si popsali v pondělním přehledu trhu, dnes se na něj odkážu z důvodu, že se stříbro nadále drží lehce pod hladinou 28 USD za unci, to je zároveň klesající rezistenční hladina. Překonáním očekávám prudký pohyb nahoru s potvrzením jako supportní hladiny a pak následování ceny zlata. První zajímavá zóna bude kolem 31 až 32 USD za unci stříbra. Nadále jsem více nakloněn investici do vybraných těžařů než do samotného kovu. Je to však otázka preferencí a osobních důvodů.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img