13.3.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Destabilizace stablecoinů a rostoucí opatrnost na trhu!

4
(1)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Minulý týden byl jeden z nejzajímavějších od začátku roku pro akciové a krypto trhy. Pád Sillicon Valley bank vylekal akciový trh, coý spustilo vlnu výprodejů a akciový index se dostává pod dlouhodobou klesající linii. Společnost Circle, stojící za stablecoinem USDC, měla v SVB uložených 10 % prostředků. To způsobilo paniku a propad stabilní hodnoty stablecoinu pod 1 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Minulý týden se Bitcoin propadl až na 19 600 USD (-13,5 % za týden). Přes víkend se objevily další negativní zprávy o uzavření banky Signiture Bank, která byla po Sillicon Valley bank druhá a poslední banka propojující akciový a kryptosvět ve Spojených státech. V obou bankách měla společnost Circle, stojící za stablecoinem USDC přibližně 10 % svých prostředků pro krytí stablecoinu. To způsobili slušnou paniku na krypto trhu a USDC se z hodnoty 1 USD za 1 USDC propadnul až na 0,83 USD! Preventivně bylo pozastaveno obchodování na velkých burzách jako Binance v párech USDC/BUSD. Přes víkend se společnost Circle vyjádřila, že pokryje všechny ztráty pro dorovnání parity.

Vícero stablecoinů, včetně BUSD, PAX či DAI pokleslo pod hodnotu 1 USD. Tether jako jediný posiloval, dnes se už většina z nich vrací k paritě (viz obrázek níže). Včera odpoledne začal Bitcoin po vyjádření Circle lehce růst a dnes už dosahuje hladinu cca 23 000 USD (+ 13 %). Volatilita na trhu je velmi slušná a jednoznačně to zamává emocemi nejednoho investora.

Makro události pro tento týden

Tento týden bude neméně zajímavý na zveřejněná data. Dnes bude zveřejněna jenom očekávaná spotřebitelská míra inflace za měsíc Únor. Určitě však můžeme očekávat zajímavé informace ohledně uzavření bank Sillicon Valley bank a Signature bank z pátku.

Nejzajímavější budou úterý a středa, obzvlášť zveřejnění inflačních dat z Eurozóny, nezaměstnanost z Británie a inflace z Ameriky. Celková Americká inflace se očekává, že uvidíme pokles z 6,4 na 6,1 procentních bodů. Jádrová inflace by měla zůstat na 5,6 procentních bodech. S ohledem na nadále příznivá data pracovního trhu se zvyšuje šance, že Fed navrhne koncem března zvýšit úrokovou sazbu o 0,5 %, resp. 50 bazických bodů.

V druhé polovině se očekávají meziměsíční a meziroční poklesy maloobchodních prodejů z Ameriky. Pro Eurozónu bude zveřejněna inflace, u které se předpokládá nárůst jádrové inflace navzdory poklesu celkové inflace. ECB by měla zvýšit úrokovou sazbu o 50 bazických bodů. Nadále očekávám velkou míru volatility na trzích.

Makro kalendář pro tento týden
Makro kalendář pro druhou polovinu týdne

Dolarový index

Dolarový index se dnes ráno propadl až na supportní hladinu 103,7 bodů. Po pár hodinách přichází odraz nad 104,3 bodů s náznakem dalšího růstu, který se rovnou negativně promítá do akciového indexu S&P 500.

Indikátory RSI a MACD na denním grafu znázorňují divergenci, což by mohlo znamenat další lehký pokles. V případě že aktuální hladinu otestujeme, čeká nás zřejmé další impulsní vlna nahoru. Z akciových trhů se k nám dostávají velmi smíšené novinky po krachu 3 bank během minulého týdne. Trh tedy kouká na krátkodobé fundamenty, za období od krize 2008/2009 nedošlo k žádnému krachu banky. Otázka zní “Způsobí vysoké úrokové sazby problém dalším finančním institucím, které bude potřeba zachránit, nebo zlikvidovat”?

Akciový index S&P 500 pod dlouhodobou klesající linií

Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel na hladině 3859, tzn. pod klíčovým supportem 3900 bodů a zároveň klesající dlouhodobou linií (bílá čárkovaná). Dnes v pre-marketu klesá až na 3844 bodů, což vůbec není dobré znamení. Očekávám další pokles a vybírání prostředků do méně rizikových aktiv, jako státní dluhopisy a pod.

Z technického hlediska jsme pod klouzavými průměry EMA 200 a EMA 55 na denním grafu. Zároveň indikátory RSI a MACD jsou pod supportní linii a hledají jakýkoliv bod, kde by se na chvilku zastavily. V tuto chvíli máme pod sebou už jenom slabé supporty kolem 3650 bodů a následně až předchozí low 3480 bodů z října 2022. V případě, že se rozjede spirála krachů a likvidací společností – tzn. další panika a výběry hotovosti – akcie můžou klidně klesnout pod tuto úroveň.

Bitcoin se odráží nad 22 000 USD, vydrží tam?

Bitcoin se nám v průběhu včerejška otočil a začal růst až nad 22 000 USD, tedy nad klouzavým průměrem EMA 200 a EMA 55. Takto bleskový nárůst z 19 600 USD v pátek bych připisoval hlavně likvidaci short pozic po vyjádřeních společnosti CIrcle o doplnění chybějících prostředků a návratu USD na hodnotu téměř 1 USD.

Na čtyřhodinovém grafu naráží Bitcoin až na rezistenční pásmo minulého měsíce, ve kterém se pohyboval asi 14 dní (nad 22 700 USD). Tu bych očekával další otevírání short pozic. S ohledem na špatný výhled akciového trhu bych teď vybíral jakýkoliv zisk z krypto trhu a vyčkával na další vývoj.

Denní graf Bitcoinu je pro analýzu zajímavější. Za dnešek můžeme vidět krásný “pinbar” jako reakci na pre-market vývoj indexu S&P 500, který bude zřejmě dále klesat.

Indikátor RSI měl ukázkový odraz od dlouhodobé rostoucí linie, avšak bude tento support dostačující pro udržení cenové hladiny? Osobně o tom pochybuji a domnívám se, že po otestování ho na druhý pokus prorazíme dolů.

Indikátor MACD je spíše neutrální. Teď se musím spoléhat hlavně na samotné Price action a benchmark v podobě indexu S&P 500, který předurčuje vývoj rizikových aktiv jako kryptoměny.

Věřím tedy, že Bitcoin ještě nabídne zajímavé výprodeje a příležitosti pod hladinou 20 000 USD pro nákup v nejbližších týdnech. Není kam spěchat, raději trpělivost a obezřetnost. Aktuální nastavení trhu vůbec není dobré s ohledem na makro data. Nejbezpečnější přístup bude vyčkat zasedání Fedu a jejich rozhodnutí o úrokových sazbách 22. března.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img