Top 5 článků za uplynulý týden + Ministerstvo financí USA pracuje na krachu SVB, nikoli na záchraně

5
(3)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Co znamená globální finanční krize a jaký je její dopad na světovou ekonomiku?

Světová finanční krize byla rozsáhlou hospodářskou krizí, která začala v roce 2008 a byla důsledkem zhroucení trhu s bydlením a investičních bank. Pokud finanční systém nebo ekonomika jako celek prochází rychlým a velkým úpadkem, hovoří se o finanční krizi. Finanční aktiva, jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti, během finanční krize často zaznamenávají prudký a výrazný pokles hodnoty. Krizi lze také identifikovat podle snížené dostupnosti úvěrů a ztráty důvěry ve finanční instituce, jako jsou banky.

MMF se snaží bitconu přibouchnout dveře

Měl by Mezinárodní měnový fond (MMF) nechat rozvojovým zemím, které se potýkají s inflací, otevřené bitcoinové dveře? Mezinárodní měnový fond tuto otázku minulý týden znovu nastolil v dokumentu, v němž předložil devět politických opatření zaměřených na kryptoměny. Ta by mělo přijmout 190 členských zemí. První na jeho seznamu „ne“ bylo povýšení kryptoměn na „zákonné platidlo“. MMF ve svém politickém dokumentu uvedl několik argumentů pro svůj postoj, kromě dobře zdokumentované volatility kryptoměn. Mohlo by to vystavit vládní příjmy riziku směnných kurzů. Domácí ceny „by se mohly stát velmi nestabilní“, protože podniky a domácnosti by trávily čas rozhodováním, zda držet fiat nebo BTC „na rozdíl od zapojení do produktivních činností“. Vlády by musely umožnit občanům platit daně v bitcoinech – a tak dále.

Věřitelé Mt. Gox začnou dostávat svoje bitcoiny již tento měsíc

Věřitelé burzy Mt. Gox se loni mohli zaregistrovat a zvolit si formu výplaty svých nároků. Ti, co zvolili formu předčasných paušálních plateb se nyní dočkají části svých bitcoinů. Termín pro splácení je od 10. března do 30. září letošního roku. Tedy jestli se něco nezmění na poslední chvíli. Aféra Mt. Gox se táhne už skoro deset let. V roce 2014 došlo k útoku během nějž odcizili více než miliardu dolarů v kryptu. V roce 2018 se objevili zprávy o možné refundaci poškozených a v roce 2021 soud finálně schválil rehabilitační plán. Tento měsíc by měla začít první tranše předčasných paušálních plateb. Ti co si zvolili vyčkat na celkovém vyrovnání mohou čekat ještě dalších pět až devět let.

Jak funguje RandomX, těžební algoritmus pro Monero?

RandomX je název těžebního algoritmu pro Monero, nejpopulárnější anonymní kryptoměnu, která má za cíl chránit svou vlastní síť před ASIC miningem, umožnit těžbu pouze na CPU a zároveň zajistit obrovskou bezpečnost svého protokolu a blockchainu. Stejně jako jeho předchůdce byl i RandomX vytvořen jako bezpečný a defaultní algoritmus pro Monero. Nabízí vysokou úroveň kryptografie s důrazem na soukromí a anonymitu. Především byl ale navržen tak, aby byl odolný vůči těžbě pomocí ASICů. CryptoNight tuto schopnost již před nějakým časem ztratil a udržel se nad vodou jen díky několika aktualizacím. Tým Monero se však rozhodl vytvořit nový algoritmus od základů. Algoritmus, který využije to nejlepší z CryptoNight a vytvoří tak novou těžební základnu.

Největší krach banky od roku 2008 – regulátor uzavřel Silicon Valley Bank

Tento týden doslova překypuje negativními zprávami z trhu. Řeší se aféra Silvergate, jestřábí projev Jeroma Powella, nezaměstnanost ve Spojených státech a v neposlední řadě potíže Silicon Valley Bank. Americká banka se dostala do problémů s likviditou a musela proto prodávat svoje dluhopisy se ztrátou. To vedlo ke čtvrtečnímu propadu jejich akcií o 60 % a následně k pátečnímu uzavření regulátorem.

Bonusová zpráva

Ministerstvo financí USA pracuje na krachu SVB, nikoli na záchraně

Ministryně financí Spojených států Janet Yellenová údajně spolupracuje s regulačními orgány na řešení kolapsu banky Silicon Valley a ochraně investorů. Neuvažuje ovšem o rozsáhlé finanční pomoci.

Yellenová to uvedla v rozhovoru pro CBS News 12. března a prohlásila, že regulační orgány navrhují “vhodná opatření k řešení situace” v bance.

Pokud jde o skutečnost, že většina účtů v SVB je nezajištěná, Yellenová poznamenala, že regulátoři si “velmi dobře uvědomují problémy, které budou vkladatelé mít”. Mnozí z nich jsou malí podnikatelé, kteří zaměstnávají lidi po celé zemi.

Yellenová hovořila také o možnosti, že krach v Silicon Valley postihne i další americké regionální banky. Vyjádřila se ve smyslu, že regulátoři udělají vše pro to, aby potíže jedné banky nevyvolaly nákazu v celém sektoru.

Podle údajů Federálního rezervního systému měly malé banky v USA k únoru 2023 aktiva ve výši 6,8 bilionu dolarů a vlastní kapitál ve výši 680 miliard dolarů. Selhání technologické banky může znamenat “riziko runu na tisíce malých bank”. Podle Yellenové Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) zvažuje “širokou škálu dostupných možností”, včetně akvizic zahraničních bank.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img