Co znamená globální finanční krize a jaký je její dopad na světovou ekonomiku?

4
(4)

Světová finanční krize byla rozsáhlou hospodářskou krizí, která začala v roce 2008 a byla důsledkem zhroucení trhu s bydlením a investičních bank.

Pokud finanční systém nebo ekonomika jako celek prochází rychlým a velkým úpadkem, hovoří se o finanční krizi. Finanční aktiva, jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti, během finanční krize často zaznamenávají prudký a výrazný pokles hodnoty. Krizi lze také identifikovat podle snížené dostupnosti úvěrů a ztráty důvěry ve finanční instituce, jako jsou banky.

Finanční krize jako takové může způsobit celá řada faktorů, mezi které patří:

  • Předlužení když se lidé, firmy a vlády nadměrně zadluží, pochopitelně se vystavují riziku finančního kolapsu.
  • Cenové bubliny aktiv když cena nějakého aktiva, například domu nebo akcií, rychle roste, může jít často jen o bublinu, která vede k finanční krizi, když cena prudce klesne.
  • Hromadné vybírání peněz když se velký počet klientů pokusí vybrat peníze z banky najednou, může se tato instituce dostat do platební neschopnosti (insolvence) a ukončit činnost, což vyvolá finanční krizi.
  • Nesprávné hospodaření finančních institucí finanční katastrofu vyvolává i nesprávné hospodaření finančních institucí, které vede k úpadku nebo ke krachu.
  • Ekonomická recese finanční krize může být důsledkem ekonomické recese, která je definována snižující se hospodářskou aktivitou a rostoucí nezaměstnaností.

Tento článek se bude zabývat globální finanční krizí (GFC) v letech 2007-2008, jejími hlavními příčinami a dopadem finanční krize na ekonomiku.

Jak vznikla GFC?

Globální finanční krize v letech 2007 – 2008 měla dalekosáhlé dopady na světovou ekonomiku. K jejímu vzniku přispěla bublina na trhu s bydlením, neetické praktiky při poskytování rizikových hypotečních úvěrů a nadprodukce sofistikovaných finančních produktů, jako jsou cenné papíry kryté hypotékami.

Katalyzátorem globální finanční krize v letech 2007 – 2008 byl zejména trh s rizikovými hypotékami ve Spojených státech. Pod označením “subprime mortgages” (“podlimitní” hypotéky) byly dlužníkům se špatnou úvěrovou bonitou poskytovány úvěry s rizikovými úvěrovými podmínkami a vysokými úrokovými sazbami. Bublina na trhu s bydlením v USA byla vyvolána nárůstem “subprime” hypotečních úvěrů a následným uváděním těchto úvěrů na trh ve formě cenných papírů.

Mnoho dlužníků nebylo schopno splácet hypoteční úvěr, když bublina na trhu s bydlením nakonec splaskla a ceny začaly prudce klesat. To vyvolalo vlnu exekucí. Hodnota cenných papírů krytých hypotékami se v důsledku toho snížila a globální finanční systém zažil krizi likvidity. Tato krize odstartovala GFC v letech 2007 – 2008.

V důsledku krize výrazně poklesly ceny domů, došlo k velkému počtu exekucí a úvěrové trhy byly zmrazeny. To následně vyvolalo finanční krizi, která si “vyžádala” vládní zásahy a finanční pomoc, a také celosvětovou recesi. Dopady krize se projevily v celosvětovém měřítku a způsobily rozsáhlé hospodářské potíže a pokles zaměstnanosti a ekonomického růstu.

Důsledky GFC

Finanční krize se rychle rozšířila po celém světě v důsledku globalizace finančních trhů a vazeb mezi finančními institucemi a státy. Důsledky GFC v letech 2007-2008 byly dalekosáhlé a dlouhodobé. Mezi nejzávažnější dopady globální finanční krize na světovou ekonomiku patřily např. nasledující milníky:

  • Ekonomická globální recese – recese, kterou krize vyvolala, byla definována prudkým poklesem ekonomické aktivity, poklesem výroby a růstem nezaměstnanosti.
  • Regulace – v důsledku bankovní krize zkrachovalo několik významných finančních institucí, což si “vyžádalo” vládní zásahy v podobě záchranných opatření a rekapitalizace.
  • Pokles cen nemovitostí – katalyzátorem krize byl pokles cen nemovitostí v USA, který způsobil velký pokles majetku domácností a vlnu rozsáhlých exekucí.
  • Růst veřejného dluhu – veřejný dluh vzrostl právě v důsledku četných vládních zásahů na udržení jejich finančních a hospodářských systémů.
  • Reformy finančního sektoru – krize vedla k významným změnám ve finančním sektoru, například k zavedení přísnějších pravidel a většího dozoru, které mají snížit pravděpodobnost budoucích finančních krizí.

Byl Bitcoin reakcí na GFC?

Pravdou je, že Bitcoin vznikl částečně jako reakce na globální finanční krizi v letech 2007 – 2008. Finanční krize odhalila slabiny zavedeného finančního systému a rizika závislosti na centralizovaných finančních institucích.

Tvůrce bitcoinu, který vystupoval pod přezdívkou Satoshi Nakamoto, vytvořil digitální měnu s cílem vytvořit bezpečnější a stabilnější finanční systém. Takový, který by nebyl náchylný ke stejným druhům nebezpečí jako běžný finanční systém. Vynález Bitcoinu a následný vznik kryptoměn a technologie blockchain jsou považovány za zavržení stávajícího finančního systému a přímou reakci na negativní dopady globální finanční krize z roku 2008.

Veřejná účetní kniha (public ledger), která obsahuje záznamy o každé transakci v síti Bitcoin, usnadňuje sledování a kontrolu pohybu peněz. To napomáhá potlačování nekalého chování, včetně insider tradingu, manipulace s trhem a dalších neetických jednání.

Důvěra ve finanční instituce však pravidelně stoupá a klesá. Ani dnešní trhy se neobejdou bez neetických a podivných praktik velkých finančních institucí. Dokonalým příkladem je burza FTX a její skandál, který se rozšířil i mimo politická křídla v USA.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

Hezká analýza toho, co to vlastně znamená globální finanční krize i když já bych raději nazval správně “globální ekonomická krize”. A tu máme teď. Je samozřejmě spousty různých důvodů, které rád “vymýšlí” náš zdejší “pan doktor”, ale pravý důvod je SAMOZŘEJMĚ až primitivně prostý – covidová opatření. Naprosto zjevný důvod, který samozřejmě záměrně všichni, v lepším případě, přehlížejí, v horším úplně popírají (viz “pan doktor”). Je to doslova a do písmene, jak kdyby opilec cigaretou zapálil sud s benzínem a všichni vymýšleli, že za to může třeba kolem letící kormorán, který se, z logického hlediska, ani nemohl nacházet poblíž. Těchno naprosto hloupých hypotéz si všímám už hodně dlouho. Zde je třeba poznamenat, že jsem velmi racionálně uvažující člověk, který při pohledu na slona určitě neřekne, že je to banán. Zpět k ekonomické krizi. Takže tohle neustálé ospravedlňování tohoto nesmyslu, vede jen k prohlubování této průserové realityshow, které jsme bohužel součástí. A stále platí to, co platilo VŽDY – jakmile je popíraná pravda, průser se jen prohlubuje. Bohužel to poučení nikde nerezonuje, jak by v lidské společnosti 21. století (tj. společnosti, která by měla být daleko od středověku a hlavně co se týče vědy) mělo, takže se spíše musíme připravit na situace mnohem horší plynoucí právě z toho nepoučení…

Jack
Hodnocení článku :
     

zda se to jen me, ze az na nekolik vyjimek tu byly predevsim spatne jazykove upravene Naprosty souhlas! Jinak zda se to jen me, ze az na nekolik vyjimek tu byly predevsim spatne jazykove upravene preklady zahranicnich zprav, ale posledni dobou mi to prijde jako jeden Chat GPT za druhym. Bylo by fajn neplatit autory od clanku ale podle kvality. 🙂 zahranicnich zprav, ale posledni dobou mi to prijde jako jeden Chat GPT za druhym. Bylo by fajn neplatit autory od clanku ale podle kvality. 🙂

spot_img