Problém burzy FTX: každý třetí člen Kongresu dostal peníze od šéfů burzy

3.3
(4)

Zasedání zahájilo 196 amerických zákonodárců, kteří brali přímé finanční příspěvky od Sama Bankmana-Frieda a dalších bývalých manažerů FTX.

Více než jeden ze tří z 535 senátorů a zástupců v americkém Kongresu se na nové zasedání dostavil se “zátěží FTX”, protože obdržel podporu na kampaň od některého z vedoucích pracovníků tohoto (podvody prolezlého) kryptografického gigantu.

Mnozí členové Kongresu zapleteni s FTX

Server CoinDesk identifikoval 196 členů nového Kongresu (mnozí z nich právě minulý týden složili přísahu) kteří přijali hotovost od Sama Bankmana-Frieda nebo jiných vedoucích pracovníků FTX. Jedná se o kryptoměnovou burzu, která v listopadu vyhlásila bankrot v Delaware poté, co byly odhaleny neobvykle úzké vazby mezi FTX a Alameda Research, přidruženým hedgeovým fondem. Jména v Kongresu sahají od špiček obou parlamentních komor, včetně nového předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho (R-Kalif.) a vůdce senátní většiny Chucka Schumera (D-N.Y.), až po seznam příjemců, kteří jsou ve vysoké politice nováčky.

Poté, co zákonodárci peníze obdrželi, vyšlo najevo (podle práce novinářů, trestních oznámení a přiznání viny ze strany zasvěcených osob FTX), že prostředky pocházejí z tohoto kolosálního finančního podvodu. CoinDesk oslovil všech 196 zákonodárců s dotazem, jak s penězi naloží.

Většina politiků, kteří odpověděli, uvedla, že je předali charitativním organizacím, aby odstranili “špínu” z příspěvků vedoucích pracovníků burzy, jako je například bývalý generální ředitel FTX Bankman-Fried. Jeho federální obvinění z podvodu zahrnuje také obvinění z porušení zákonů o financování volebních kampaní. Jiní prozradili, že vedli rozhovory s americkým ministerstvem spravedlnosti o odložení peněz do doby, než bude možné tyto peníze vložit do fondu na odškodnění obětí krachu FTX.

Charitativní příspěvky

Nastupující poslanec Greg Casar (D-Texas) plánoval přeposlat příspěvky od manažera FTX a Bankman-Friedova bratra skupině bojující proti korporátním monopolům. Poslanec Ronny Jackson (R-Texas) zase uvedl, že je věnuje “krizovému těhotenskému centru” ve svém státě.

Kampaně, které směřují poskvrněné peníze na oblíbené charitativní organizace, však nemusí uniknout dosahu bankrotu společnosti FTX. A dokonce i organizace, kterým věnují peníze, by mohly být zapleteny do tohoto případu.

Provedení platby nebo daru třetí straně (včetně charitativní organizace) ve výši jakékoli platby přijaté od přispěvatele FTX nebrání dlužníkům FTX ve vymáhání prostředků

– varovala FTX v prosincovém prohlášení. Společnost nyní ovládá generální ředitel John Ray III, jehož hlavním úkolem je získat zpět peníze pro oškubané věřitele společnosti. I když zatím není jasné, zda politické dary (nominálně poskytované přímo z osobních účtů jednotlivců) budou podléhat zpětnému vymáhání.

Společnost uvedla, že vyzve všechny příjemce finančních příspěvků od vedoucích pracovníků FTX, aby peníze brzy vrátili. Pokud totiž byly peníze ukradeny, nikdy těmto příjemcům nepatřily. Několik kampaní sdělilo serveru CoinDesk, že jsou v kontaktu s konkurzním týmem nebo vládními orgány a snaží se zjistit, jak peníze vrátit.

Od ministerstva spravedlnosti jsme obdrželi pokyn, že dolary přijaté od vedoucích pracovníků FTX by měly být vyhrazeny pro případ, že by byl v budoucnu vytvořen fond pro odškodnění obětí

uvedl Chris Carroll, manažer kampaně poslankyně Rosy DeLauro (D-Conn.), jejíž kampaň přijala příspěvek od Nishada Singha, jednoho z vedoucích pracovníků, kteří loni přispěli miliony.

Pořádný chaos

Současný chaos ve společnosti FTX znamená, že vrácení peněz se snáze řekne, než udělá. Z příjemců, kteří odpověděli na dotazy serveru CoinDesk, 38 % uvedlo, že peníze zadržují a čekají na pokyny, jak je vrátit. Pouze pět politiků uvedlo, že peníze již úspěšně vrátili.

Clawbacky přicházejí

Anthony Sabino, odborník na konkurzní řízení a profesor práva na Univerzitě svatého Jana, řekl serveru CoinDesk, že soudy budou řešit, zda jsou tyto peníze spojeny s podvodem, ačkoli jejich vymáhání zpět ve prospěch věřitelů FTX může trvat roky. Oběti Bernieho Madoffa dostávají platby i 14 let po jeho zatčení.

Podle Sabina je tato hra s horkým bramborem, kterou kampaně hrají tím, že poskytují dary na charitu, “politickým tahem”, který je zázračně nezbavuje odpovědnosti za vrácení peněz.

Zákon nezajímá, jestli jste je dali Matce Tereze

Vrácení

Někteří z poslanců, například Ro Khanna (D-Calif.) a senátorka Deb Fischerová (R-Neb.), tvrdí, že již dary společnosti FTX vrátili. Jiní, včetně poslanců. Joyce Beattyová (D-Ohio) a Angie Craigová (D-Minn.) a senátorka Debbie Stabenowová (D-Mich.), říkají, že prostředky zadržují a čekají na pokyny buď od soudů, nebo od vládních agentur, jak s nimi naložit.

Další jsou prostě zmateni. Několik manažerů kampaní vyjádřilo frustraci ze současné situace a uvedlo, že neví, jak prostředky vrátit.

Matt Lusty, poradce pro kampaň senátora Mikea Leeho (R-Utah), který obdržel peníze od Ryana Salameho, spoluvlastníka společnosti FTX Digital Markets, řekl, že zástupci kampaně “pouze hledají vhodné místo, kam by mohli poskytnout dar v dané výši”.

“Vzhledem k tomu, že jeho majetek byl zabaven, není kam dar vrátit”

Leeho kolega, senátor z Utahu Mitt Romney (R-Utah), se rozhodl nenechat špinavé peníze zakladatele FTX ležet jen tak na účtu, přičemž čekal na jasné instrukce, jak vrátit to, co mu Bankman-Fried daroval. Místo toho předal 5 800 dolarů americkému ministerstvu financí.

Mlčení

Ze 196 členů Kongresu, kteří přijali příspěvky na kampaň od bývalých manažerů FTX, jich 73 % neodpovědělo na žádost CoinDesku o vyjádření, a tak není jasné, co s penězi vlastně dělají.

Někteří z členů Kongresu, kteří jsou kryptoměnám nejvíce nakloněni, včetně republikána Toma Emmera, který od Salameho a Zacha Dextera (generálního ředitele LedgerX, dceřiné společnosti FTX) obdržel 8700 dolarů, se k tématu nevyjádřili. Emmer do značné míry bral krach FTX jako prkotinu a pokračoval ve svém rétorickém křížovém tažení ve prospěch tohoto odvětví v projevech a vystoupeních.

Emmer, který je spolupředsedou Congressional Blockchain Congress, tvrdil, že kolaps FTX byl “selháním charakteru”, nikoliv kryptoměn, ale dodal, že toto odvětví bude dále růst. Týden po pádu FTX na shromáždění zástupců kryptoměnového průmyslu ve Washingtonu řekl:

Růstu nedosáhnete, aniž byste podstoupili riziko

Další členové shromáždění, kteří obdrželi peníze od vedoucích pracovníků FTX – jako např. poslanci. Josh Gottheimer a David Schweikert, další ze spolupředsedů – se od svých dárců rádi distancovali a sdělili, že peníze již byly věnovány na charitu nebo vráceny společnosti FTX.

Králičí nora politických darů

Většina pozornosti věnované Bankman-Friedově velkorysé kampani se soustředila na proud finančních prostředků, které v loňských primárních volbách prostřednictvím svých vlastních i jiných politických výborů nepřímo poskytl demokratům v Kongresu. V uplynulých dvou letech utratil 40 milionů dolarů. Jde o dary, které jsou nyní předmětem zkoumání konkurzního týmu FTX a federálních prokurátorů. A to i přesto, že peníze byly z velké části vynaloženy například na televizní reklamu a politické kampaně.

Thad Wilson, konkurzní právník z advokátní kanceláře King & Spalding, uvedl, že prodejci mohou zjistit, že jim konkurzní správa FTX zaklepala na dveře a vzala si zpět peníze, které například zaplatili televizním nebo rozhlasovým stanicím za vysílání politické reklamy.

Wilson uvedl, že zpětné vymáhání peněz v předchozích případech podvodů, například v případě Ponziho schématu Allena Stanforda, vytvořilo právní precedens. V tomto případě bylo postiženo několik kampaní a politiků, včetně bývalého prezidenta Baracka Obamy, který dal peníze na charitu a chtěl je vrátit. Dokonce i televizní kanál Golf Channel, který byl údajně placen penězi z tohoto schématu, byl zažalován za podvodné převody.

Drama kolem peněz FTX by mohlo být ještě zamotanější než tahanice Golf Channelu po soudech. Bankman-Friedova rodina – včetně bratra Gabea – se výrazně podílela na jeho politickém angažmá a podle Wilsona není neobvyklé, že se soudní spory rozšíří i na rodinné příslušníky, “zejména pokud byla výše darů nemalá”.

Ačkoli Bankman-Fried a jeho kolegové poskytli ohromující počet velmi viditelných přímých darů, tyto skutečné částky v dolarech představují jen zlomek jejich politických investic. Typ PAC, který upřednostňovali a na který se nevztahují stejné limity pro objem peněz, které mohou jednotlivci vložit, se zaměřuje na takzvané “nezávislé výdaje”, tedy na politickou pomoc, která není oficiálně spojena s kampaněmi. Dolary, které protékají přes takové PACs, mohou být také “temnými penězi”, které přicházejí od nejmenovaných dárců prostřednictvím neziskových zprostředkovatelů – něco jako kryptomixerové služby v oblasti politických výdajů.

Třicetiletý zneuznaný generální ředitel po své rezignaci uvedl, že si veřejně přisvojil zásluhy na výdajích demokratů, ale peníze přeléval i republikánům. Tato poznámka zřejmě našla odezvu v jeho trestním řízení, v němž byl obviněn ze spiknutí za účelem podvodu na USA a porušení pravidel financování volebních kampaní, konkrétně byl obviněn z toho, že podporoval “bohaté spoluspiklence” jako slaměné dárce, kteří přispívali finančními prostředky, jež tajně dodával.

Mluvčí Bankmana-Frieda se k tomuto tématu odmítl vyjádřit.

Většina výdajů FTX na republikánské kandidáty pocházela od jednoho z Bankman-Friedových podřízených, Salameho, který nebyl v době tisku obviněn z trestné činnosti. Zatímco Bankman-Friedovy dary v roce 2022 ohromily celostátní politiku a vynesly ho na někdejší čtvrtou příčku největších individuálních politických dárců, Salameho výdaje podle OpenSecrets.org vynesly jeho jméno rovněž na 11. místo. Salame na žádost o vyjádření nereagoval.

Salame se účastnil republikánských primárek do Kongresu jako společník Michelle Bondové, propagátorky kryptoměn, která kandidovala za republikány v 1. obvodu v New Yorku. Oba byli dokonce viděni, jak se baví s Donaldem Trumpem mladším, synem bývalého prezidenta. Salame byl však vlivnější jako dárce, který věnoval stranickým kandidátům a kauzám přibližně 24 milionů dolarů.

Dalším významným přispěvatelem byl Singh, který patří k úzkému okruhu nejvyšších zaměstnanců FTX, kteří řídí globální byznys. Podle záznamů Federální volební komise věnoval v minulém cyklu demokratickým kandidátům a progresivním politickým akčním výborům téměř 10 milionů dolarů. Právník zastupující Singha se odmítl vyjádřit.

Jedním z dalších dárců FTX byl Mark Wetjen, bývalý komisař a úřadující předseda americké Komise pro obchodování s komoditními futures, kterého FTX najala v roce 2021, aby vedl její politickou činnost ve Washingtonu. Kampaně, na které přispíval, se zpravidla překrývaly s příspěvky Bankmana-Frieda, ačkoli Wetjen poskytoval skromné částky a přispěl méně než dvěma desítkami příspěvků. I on se k tomu odmítl vyjádřit.

Záhadné peníze

Bankman-Fried byl obviněn z podvodu při vedení volební kampaně a prokuratura tvrdí, že zatajil skutečný zdroj finančních prostředků, které daroval. Obvinění jsou však skoupá na podrobnosti o tom, co přesně se jim vytýká. A úřady zatím nenaznačily, zda se stejná úroveň prověřování bude vztahovat i na dary Salameho a dalších.

Další nejasnosti by mohly vzniknout kvůli nepořádku, který Bankman-Fried udělal ve svém přímém dárcovství, když podle analýzy federálních záznamů často přispíval opakovaně a výrazně nad rámec federálních limitů pro individuální příspěvky. Maximální částka na jedny volby byla v tomto cyklu omezena na 2 900 dolarů, což mohlo činit 5 800 dolarů za primární i všeobecné volby.

Například v případě senátorky Susan Collinsové (R-Maine) Bankman-Fried podle federálních záznamů zřejmě přispěl šestkrát v celkové výši 17 400 dolarů. Zástupce kampaně uvedl, že částka nad povolený limit byla věnována ještě v září a říjnu 2021.

A v jeden den v roce 2021 Bankman-Fried zřejmě přispěl Romneymu šestkrát částkou 31 900 dolarů, ačkoli kampaň vrátila vše kromě zákonného limitu 5 800 dolarů.

Vedoucí pracovníci FTX se obvykle zaměřovali na kandidáty, kteří již byli u moci a kteří ji pravděpodobně neztratili, a peníze poslali jen několika desítkám kandidátů, kteří prohráli. Navzdory množství konspiračních teorií kolem finančních vztahů Bankmana-Frieda s demokraty Bankman-Fried otevřeně daroval peníze deseti republikánským zákonodárcům.

Některé z jeho peněz dostali prominentní senátoři, kteří v loňských volbách ani nekandidovali, jako např. sen. Dick Durbin, Romney a John Boozman.

Přízrak regulací

37 % členů Kongresu, kteří přijali peníze FTX, bude nyní mezi zákonodárci, kteří budou rozhodovat o tom, jak by měly Spojené státy kryptoměny regulovat – a zda se vydat cestou, za kterou lobbovala společnost Bankman-Fried. Očekává se, že toto zasedání přinese alespoň několik prvních pokusů o zákony upravující kryptoměnová aktiva a škody způsobené FTX budou v popředí této debaty.

Zatímco Bankman-Fried sedí v domě svých rodičů v kalifornském Stanfordu, má na kotníku monitorovací zařízení a čeká, jak se vyvine jeho trestní stíhání, klíčová postava – senátor Sherrod Brown, předseda senátního bankovního výboru – začal jednat o návrhu zákona o kryptoměnách. A navzdory hlasitým výkřikům na sociálních sítích, že Bankman-Friedovo zatčení předznamenává smrt kontroverzního návrhu zákona o regulaci kryptoměn, který podporoval (Digital Commodities Consumer Protection Act neboli DCCPA), odborníci tvrdí, že toto a další legislativní úsilí bude pokračovat.

Ačkoli diskurz na Kapitolu bude i nadále velmi intenzivní v souvislosti s nedávnými vazbami Bankmana-Frieda na Washington, skutečnost, že má rozsáhlé vztahy se zákonodárci, sama o sobě tuto záležitost nezhatí, řekla Jenny Leeová, partnerka v právnické firmě Reed Smith’s Financial Industry Group a bývalá právnička Úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů (Consumer Financial Protection Bureau).

“Díky bankrotu FTX je pozornost veřejnosti dostatečně intenzivní, takže bychom mohli mít šanci na promyšlenější tvorbu právních předpisů. Tyto základní záležitosti regulujeme již více než 100 let a bude zapotřebí promyšlené analýzy, odkazu zpět do historie a hlubokého porozumění technickým otázkám ze strany regulátorů a zákonodárců, aby je bylo možné aplikovat na kryptoměny způsobem, který nenadělá více škody než užitku.”

Mnozí ze zákonodárců, kteří dočasně těžili z náhlého kryptoměnového bohatství politických nováčků FTX, nyní vydávají jízlivé komentáře o bezohlednosti představitelů společnosti – a volají po přísném dohledu nad odvětvím. S postupující regulací kryptoprůmyslu se tak mohou setkat politici, kteří mají pocit, že se již dříve popálili na zastáncích digitálních aktiv.

Reprezentant Jim Himes, který obdržel příspěvek od manažera FTX, jenž nepatřil mezi největší dárce, řekl, že imploze společnosti definitivně formuje pohled Kongresu na toto odvětví. V televizním vysílání posluchačům sdělil:

Štíty jsou tu nahoře. Průmysl – obecně řečeno – a hráči v tomto průmyslu již nemají žádnou výhodu v pochybnostech.

Himes řekl, že američtí zákonodárci se nyní dívají s větším podezřením na jiné platformy, jako je Binance.

Nikdo z nás nemá žádnou jistotu, opravdu, že se tam venku nevaří další FTX.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img