MMF se snaží bitconu přibouchnout dveře

5
(8)

Měl by Mezinárodní měnový fond (MMF) nechat rozvojovým zemím, které se potýkají s inflací, otevřené bitcoinové dveře?

Mezinárodní měnový fond tuto otázku minulý týden znovu nastolil v dokumentu, v němž předložil devět politických opatření zaměřených na kryptoměny. Ta by mělo přijmout 190 členských zemí. První na jeho seznamu “ne” bylo povýšení kryptoměn na “zákonné platidlo”.

Ředitelé se obecně shodli na tom, že kryptoaktivům by neměl být udělen status oficiální měny nebo zákonného platidla, aby byla zajištěna měnová suverenita a stabilita.

MMF musí postupovat opatrně

Gavin Brown, docent finančních technologií na Liverpoolské univerzitě se k záležitosti vyjádřil slovy:

Mandátem MMF je podporovat globální ekonomickou stabilitu a růst. Je proto rozumné, že MMF nedávno doporučil zemím, aby se zdržely udělování statusu zákonného platidla kryptoaktivům, která mají ze své podstaty často rušivý charakter. Takové narušení pravděpodobně představuje stejně mnoho příležitostí jako hrozeb, ale MMF musí postupovat obezřetněji, když čelí tak otevřené nejistotě.

Ještě kritičtěji se vyjádřil James Angel, docent na McDonough School of Business na Georgetown University, který si skutečně nebral servítky:

Existují velmi dobré ekonomické důvody, proč by většina zemí nechtěla přijmout kryptoměny, jako je BTC, jako své místní platidlo. Stručně řečeno, nechtějí přijít o zisky z tisku vlastních peněz ani o ekonomickou kontrolu nad ekonomikou, kterou fiat měny poskytují.

Dodal, že kryptomaximalisté sice mohou vlády kritizovat za to, že nepřetržitě tisknou peníze, ale někdy je správné peníze tisknout. Kdy? Například v době velké recese nebo pandemie. Trik ovšem spočívá v tom, že se nesmí tisknout až příliš, což se přesně během pandemie stalo.

Bitcoin byl stvořen pro země globálního Jihu

MMF ve svém politickém dokumentu uvedl několik argumentů pro svůj postoj, kromě dobře zdokumentované volatility kryptoměn. Mohlo by to vystavit vládní příjmy riziku směnných kurzů. Domácí ceny “by se mohly stát velmi nestabilní”, protože podniky a domácnosti by trávily čas rozhodováním, zda držet fiat nebo BTC “na rozdíl od zapojení do produktivních činností”. Vlády by musely umožnit občanům platit daně v bitcoinech – a tak dále.

Přijetí kryptoměn jako zákonného platidla by dokonce mohlo ovlivnit cíle sociální politiky vlády. Zejména v případě nekrytých tokenů, protože jejich vysoká volatilita cen by mohla více postihnout chudé domácnosti.

Otázky však zůstávají. I když jsou argumenty MMF platné, neexistují výjimky? Co rozvojové země, které se potýkají s inflačními měnami, jako například Turecko? K tomu se vyjádřil Ray Youssef, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Paxful a také zakladatel nadace Built With Bitcoin Foundation.

Bitcoin byl stvořen pro země globálního Jihu. Na Západě je velká pozornost věnována podezřelé volatilitě Bitcoinu. Je to proto, že svět běží na dolaru a Západ je chráněn před globální inflací. Právě teď je v Turecku míra inflace přes 50 % a v Nigérii více než 20 %. V těchto ekonomikách je Bitcoin silnou sázkou.

Ale ani v takových případech to nemusí být tak snadné. Aby se kryptoměny mohly v rozvojových zemích efektivně používat jako zákonné platidlo, budou muset vlády ještě]hodně investovat do technologické infrastruktury a vhodného regulačního rámce.

Středoafrická republika učinila kryptoměnové peníze zákonným platidlem v dubnu 2022. Po Salvadoru je to druhá země, která tak učinila. Někteří představitelé RCA uvedli, že krypto by pomohlo snížit poplatky za finanční transakce v zemi i mimo ni. Možná i to je pádný důvod, proč povýšit krypto na oficiální měnu.

Větší vyspělost

Bitcoin je stále relativně mladý a volatilní. Nemohl by se však s širším přijetím, včetně institucionálních investorů, stát stabilním aktivem, podobně jako zlato? Tento argument má své opodstatnění. Dá se očekávat, že volatilita cen BTC se bude snižovat s tím, jak bude produkt dozrávat.

Youseff, stejně jako někteří další, má podezření, že MMF sleduje vlastní skryté motivy.

Bitcoin prokazatelně snižuje inflaci, umožňuje většímu počtu lidí přístup k ekonomice a mezinárodní práci, zvyšuje transparentnost a funguje jako univerzální převodník peněz. Má také potenciál snížit závislost země na mezinárodní centralizované moci – jako je MMF. Není těžké si spojit souvislosti, proč MMF Bitcoin nevítá.

Závěr

Závěr dnes obstará již v článku citovaný David Brown. Podle něj lze říci, že kryptoaktiva, jako je Bitcoin, mohou být i nadále “držena v nejistotě mnoha národními státy a regulačními orgány.” A to i vzhledem k tomu, že jsou ze své podstaty protizákonná, ale zároveň je “téměř nemožné” je ve svobodných společnostech zakázat.

Bitcoin a další digitální aktiva mohou stále plnit pozitivní roli jako “spouštěč nutící monopoly, kterými jsou centrální banky“, aby se znovu zamyslely nad svou měnovou politikou “a v reakci na to inovovaly”.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img