MMF: Krypto by nemělo být legálním platidlem

4.4
(7)

Zprávy a souhrny

Přímý a úplný zákaz kryptoměn není ideální, ale neměl by být ani vyloučen. To je ve zkratce obsah sdělení, které zveřejnilo vedení Mezinárodního měnového fondu.

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve svém čtvrtečním prohlášení uvedla, že kryptoměnám by obecně neměl být přiznán status zákonného platidla. Přiznání statusu zákonného platidla nebo oficiální měny kryptoměnám by prý mohlo mít nepříznivé dopady na měnovou suverenitu a stabilitu země.

Kryptoaktiva by neměla mít status oficiální měny

Radě, kterou tvoří 24 ředitelů volených členskými zeměmi MMF, byl na začátku tohoto měsíce předložen dokument. Ten varoval před riziky, jež krypto měna představuje pro měnovou politiku, výběr daní, finanční stabilitu a v neposlední řadě i ochranu spotřebitelů. V prohlášení, které vyzývá země, aby vyjasnily daňové zacházení a sladily se s globálními standardy, se píše:

Ředitelé se obecně shodli na tom, že kryptoaktivům by neměl být přiznán status oficiální měny nebo zákonného platidla, aby byla zajištěna měnová suverenita a stabilita.

Členové rady se shodli na tom, že přísné zákazy nejsou první nejlepší možností, ale že by se mohla uplatnit cílená omezení. Ta by pomohla omezit rizika spojená s kryptoměnami, ačkoli někteří členové představenstva se domnívají, že “přímé zákazy by neměly být vyloučeny”. Rostoucí přijetí kryptoaktiv v některých zemích, exteritoriální povaha kryptoaktiv a jejich poskytovatelů, jakož i rostoucí propojení s finančním systémem, zvyšují potřebu komplexní, konzistentní a koordinované reakce.

V prohlášení se dále dodává, že regulace by neměla potlačovat inovace a vlády mohou mít prospěch ze základní digitální technologie.

Závěr

MMF již v minulosti vyjádřil obavy, že by se kryptografické technologie mohly používat k obcházení vládami zavedených kapitálových kontrol. Také se snažil působit na země, jako je El Salvador, které učinily (nebo o tom uvažovaly – viz. případ Argenginy) z Bitcoinu (BTC) oficiální měnu.

Představitelé MMF zároveň vyzvali k celosvětové spolupráci při vývoji digitální infrastruktury a alternativních řešení pro zlepšení přeshraničních plateb. Jedná se totiž o jednu z klíčových oblastí, kde kryptoměny svou užitečností překonávají tradiční finanční řešení a fiat.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: