12.4.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Bitcoin nad 30 000 USD navzdory nervozitě akciových trhů!

5
(5)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. První polovina týdne byla klidnější. Dnes začíná zveřejňovaní nejpodstatnějších makro dat tohoto měsíce. Bitcoin se po více než 300 dnech znovu vrací nad úroveň 30 000 USD. Je další růst jednoznačný a kam až může pokračovat?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se včera po 306 dnech znovu dostal na cenovou hladinu nad 30 000 USD. Většina altcoinů však tento pohyb prozatím nereflektuje výraznějším růstem. Bitcoin nadále zůstává v rezistenční zóně až po 31 000 USD. Po prolomení a potvrzení jako supportní hladiny se to může změnit.

Makro kalendář a čekání na Americkou inflaci

Z Eurozóny máme z úterý data o poklesu maloobchodních prodejů na meziroční i meziměsíční bázi. Nadšení lidi utrácet klesá od poloviny roku 2022.

Dnes nás čeká zveřejnění americké inflace co bude jeden z nejpodstatnějších ukazatelů tohoto týdne o stavu americké ekonomiky. Samotná inflace může mít velmi významný vliv na volatilitu akciového indexu S&P 500 a další trhy, které ho kopírují (včetně kryptoměn). Následně bude zveřejněný úrok na 3 měsíčních a desetiletých vládních dluhopisech, které aktuálně formují inverzní výnosovou křivku a způsobují obzvlášť bankám nemalé problémy.

Na jedné straně je to odliv prostředků z bank k jiným institucím finančního trhu, kde si investoři zhodnotí kapitál lákavým úrokem kolem 5 % ročné bez rizika. Na druhé straně je to značný zásah do byznys modelu bank, které musí utahovat podmínky pro hypotéky a půjčky (pro podniky a retailové zákazníky). Čím delší dobu zůstane křivka inverzní, tím větší problémy jako kolabující banky se bude objevovat. Inverzní křivka proto není jenom indikátor recese, ale zároveň jedna z jejich příčin.

Včera měl projev Neil Kashkari za Fed Philadelphia, který věří, že inflace z aktuálních pěti na tří procentní body do konce roku, pokud Fed zachová kurz. Dnes se předpokládá lehký pokles inflace, problémem může být neklesající jádrová inflace.

Tento týden zároveň začíná výsledková sezóna za první kvartál roku 2023. V pátek budou svoje výsledky zveřejňovat významné banky jako JP Morgan, CITI a Wells Fargo. Předpokládá se, že po odlivu prostředků z malých regionálních bank, velká část skončila u těchto bank označovaných jako “too big to fail”. Další zajímavé budou výsledky jednoho z největších správců aktiv na svété, společnosti BlackRock. Ta spravuje prostředky kolem 8,5 až 10 biliónů dolarů.

V rámci ukazatelů stavu ekonomiky je zajímavé sledovat nárůst úroků na auto půjčkách, které se dostávají na 7,46 procentních bodů. Tedy na úrovně z krize v letech 2007/2008. Po nárůstech nákladů na hypotéky (bydlení) a služby, je tento nárůst dalším hřebíkem do rakve pro běžného spotřebitele, který se už teď dostává do finančních problémů.

Následující graf zobrazuje rostoucí poměr nákladů na splácení hypotéky k běžnému příjmu (světlá křivka). Nárůst z 20% příjmu v roce 2021 na aktuálních cca 40% příjmu. Oproti tomu se poměr nákladů za pronájem nemění tak výrazně (tmavá křivka). To by molo nasvědčovat, že nemovitosti jsou nadhodnocené. V jazyce akciového investora je indikátor PE vysoký (Price / Earnings). Tzn. nemovitosti by se měli nacházet poblíž nebo na vrcholu cyklu.

Dolarový index a růst drahých kovů

Dolarový index se drží kolem hladiny 102,1 bodů. Tato supportní hladina je aktuálně velmi podstatná. Případný průraz dolů by signalizoval zbavování se investorů amerického dolaru, na co se spekuluje při aktuální situaci na trhu s ropou. Je možné, že některé země Asie budou platit za ropu v Čínských Juanech.

Očekávám, že do konce týdne se nám dolarový index rozhoupe a vybere si směr. Na grafu máme dvě varianty možného vývoje s ohledem na akciový index S&P 500.

Minulý týden jsem rozepsal v přehledu trhu moji úvahu o stříbru jako vedoucím indikátoru přicházející recese. Zájem o drahé kovy je extrémně zvýšený i u retailových investorů jako ochrana proti inflaci. Stříbro nadále roste po proražení klesajícího kanálu (resp. konsolidační = korekční struktury).

Stříbro se dostává na úroveň 25,14 USD/Oz. a indikátory RSI s MACD naznačují další růst možná až na 30 USD/Oz. Tam se bude rozhodovat o možném růstu na historické maxima. K takovému kroku by se musela potvrdit recese v Americe.

Zlato v tomto případě následuje Stříbro o něco menším procentuálním růstem a blíží se otestování k historickému maximu z roku 2020 a 2022 kolem 2072 USD za unci. Indikátor RSI a MACD vypadá totožně s grafem stříbra a naznačuje další růst.

Proto bude velmi zajímavé sledovat makro data druhé poloviny tohoto týdne a to jak se vývoj inflace projeví na trhu drahých kovů.

Akciový index S&P 500 vyčkává

Akciový index včera uzavřel kolem 4100 bodů a dále vyčkává na makro data druhé poloviny týdne. Můžeme tedy očekávat výraznější pohyb po dnešním zveřejnění americké inflace, nebo budeme dále čekat na dostatek signálů z trhu?

Indikátor RSI je na denním grafu nadále neutrální (pod rezistencí), MACD lehce klesá. Samotné price action je uprostřed mezi zónou nevyplněného gapu (4190-4220 bodů) a klíčového supportu 3900 bodů. Pokles pod něj a potvrzení průrazu by spustili jenom negativní makro zprávy, které vylekají přemotivované investory.

Bitcoin nad 30 000 USD

Zřejmě nejpozitivnější zprávou pro Bitcoinové investory tohoto týdne je proražení hladiny 30 000 USD. Bitcoin se dostává nad tuto úroveň po 306 dnech! Jak můžeme na grafu vidět, neustále se nacházíme v rezistenční zóně až po 31 100 USD. Pro potvrzení dalšího růstu bych očekával potvrzení hladiny 28 000 USD jako supportu a následně další růst nad 31 000USD.

Indikátor RSI a MACD se snaží na denním grafu otáčet do pozitivní zóny. Netrpělivě čekám jestli se to Bitcoinu povede. Pokud prorazí nahoru a obhájí 31 000 USD jako support, stálo by to za vstup do dlouhé pozice i na altcoinech. Je nutno doporučit využití stop-loss příkazů pro limitaci ztráty pokud by se situace prudce otočila s ohledem na makro data a vývoj akciových trhů.

Pro investory, kteří chtějí stáhnout své kryptoměny po nákupu z burzy, můžu doporučit jediné metodu DCA. V této situace se opatrnost může velice vyplatit navzdory pozitivnímu sentimentu na krypto trhu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Díky za kvalitní analýzu, jako vždy. Samotné zveřejnění CPI dat evidentně budí zatím vlažnou odezvu, asi trhy čekají hlavně na večerní projekci z Fomc minutes. Ale spíš mám dojem, že téma inflace-sazby přestávají na trzích rezonovat a spíše tak jimi mohou zahýbat výsledky firem za Q1 alias čím dál napjatější čekání na jasné potvrzení recese. Ropný kartel do toho teď podle očekávání hodil vidle (avizovali již před měsíci a stejně se všichni diví), takže napětí rozhodně poroste a hádám tak, že nejpozději do léta (záraz sestupného trendů inflace, další krachy) trhy jistě dostanou řádnou impulzivní hybnost 🙂 Nebo se snad brzy ukáže (odvážná úvaha), že Saúdský princ je ještě větší diktátor, než jsme od vraždy Chašudžikího věřili … a Saúdové tak konečně “zaslouží” vytoužené osvobození a demokracii?🤨

Poslední editace 1 rok před přes Vojtech
spot_img