05.04.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Špatné zprávy z trhu práce ukončí naději na nový Bull market?

5
(5)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 zastavil růst po negativních zprávách z amerického pracovního trhu. Bitcoin se nadále pokouší růst nad hladinu 28 500 USD. Jaké další zprávy můžeme tento týden očekávat z trhu?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin nadále drží hladinu kolem 28 500 USD, pár altcoinů se snaží růst a velká část jednoduše vyčkává na nějaký větší pohyb Bitcoinu.

Ekonomický kalendář a novinky z trhu

Tento týden bude z vysokou pravděpodobností zajímavý na makro ekonomická data. V pondělí byly reportovány klesající indexy ISM PMI a ISM zaměstnanost, které skokově klesají a potvrzují pokračování trendu na nová minima v řadě posledních deseti měsíců.

Včera se objevili z Ameriky znepokojivá data pro snižování volných pracovních míst z 10,8 na 9,93 miliónu (- 10% meziměsíčně) co potvrzuje index “ISM Manufacturing employment”. Je možné, že top manažeři společností už vidí zhoršující se náznaky trhu a raději zavřou volná pracovní místa s nejistým výhledem a vlnou propouštění obzvlášť v technologickém sektoru?

Dnes ještě můžeme očekávat zveřejnění indexu ISM PMI a zaměstnanosti z nevýrobního sektoru. Pokud se potvrdí propad i v této oblasti, bude to pro americkou ekonomiku nepříjemný výhled pro nejbližší měsíce. Dnes očekávejte zvýšenou volatilitu.

Výhledově to pro Americkou ekonomiku vůbec nevypadá dobře. Makro ekonomové bijí na poplach a obávají se krize, která už vykopává dveře. Klesající indikátory ISM a JOLTs jsou toho jasným náznakem.

  1. Prvním krokem zvratu ekonomického cyklu bývá pokles zájmu o nové hypotéky a nákup nemovitostí, které už několik měsíců padají.
  2. Druhý krok je pokles objednávek a negativní výhled manažerů společností = klesající indexy ISM (viz. výše).
  3. Třetím krokem je pokles zisků společností na akcii (Earnings per Share = EPS). Predikované hodnoty růstu pro index S&P 500 jsou aktuálně snížené a klesají pro nejbližší 2 kvartály.
  4. Posledním krokem je propad zaměstnanosti / propouštění a snižování nových pracovních míst, které už započalo propouštěním v technologickém sektoru. Poslední dny už začínají snižovat počty i společnosti jako McDonalds a pod.

    V minulo týdenních přehledech trhu jsme si popsali aktuální počtu lidí neschopných splácet svoje dluhy na kreditních kartách a půjčky (na auto a jiné výdaje). To probíhá s nezaměstnanosti nejnižší za posledních 30-40 let. V momentě velkého propouštění vystřelí počet lidí neschopných splácet do extrémních čísel.

Některé americké banky (jako Charles Schwab a desítky dalších), mají nadále problém s likviditou díky nesprávným rizikovým investicím. Obávám se, že nám tady bublá recesní polévka a ingredience pomalu přibývají.

Přehled několika interpretací aktuálních výsledků indexů ISM a poklesu JOLTs pracovních míst.

Mimo výrobní index ISM zároveň klesají nové objednávky z 47 na 44.3 bodů (-2,7 % meziměsíční pokles). “Backlog” předobjednávky klesají z 45,1 na 43,9 bodů. Zároveň inventární zásoby rostou (tzn. pokles zájmu zákazníků utrácet).

Zdroj: Twitter

Další extrémně znepokojující indikátor je desetiletá inverzní křivka státních dluhopisů, která se dostává na nová minima za posledních 40 let. Šedé zóny na grafu jsou recese, které následovali v období po poklesu křivky.

Čím víc je křivka inverzní, tím větší / významnější byla historicky daná recese. Tím, že se křivka dostává na nová minima jsem aktuálně VELMI skeptický vůči akciovým trhům a spekulativním aktivům jako kryptoměny.

Desetiletá inverzní křivka

Zdroj: FRED

Pokles amerického dolaru a růst drahých kovů!

Dolarový index pokračuje v poklesu a velká část peněz se pravděpodobně přesouvá k drahým kovům. Dolarový index dnes klesá až na hladinu 101,5 bodů, kde se nachází supportní zóna. Zároveň mám dojem, že se začíná trhat několika měsíční inverzní korelace mezi dolarovým indexem a akciovým indexem, kde se (zatím) jede těžký spekulativní Risk-off mód a retail doufá v nekonečný býčí trh.

V pondělí jsem naznačil možnou růstovou variantu pro stříbro jako vedoucí indikátor pro akciový Bear market. Na týdenním grafu můžeme sledovat včerejší průraz rezistenční klesající trendovky. Stříbro útočí na hladinu 25 USD /oz. Další růst naznačují rostoucí indikátory RSI a MACD (silné konvergence). Pokud otestuje a prorazí hladinu 30 USD/Oz. nahoru, bude to extrémně silný náznak útěku investorů do bezpečných přístavů před inflací a možností propadu akciových trhů!

Akciový index S&P 500 naznačuje pokles a vyplnění gapů

Akciový index S&P 500 v pre-marketu klesá na 4080 bodů ze včerejších 4150 bodů. Vypadá to, že akcie začínají reagovat na včerejší index ISM. Pokud dnes přijdou další negativní výsledky z nevýrobního sektoru, může to být celkem slušný propad. Možné je až vyplnění gapů kolem 3960 bodů. Rozhodující teď budou další makro data do konce týdne. Následující týdne se začnou objevovat data ohledně EPS pro index a pro jednotlivé americké společnosti za první kvartál roku 2023.

Indikátor MACD začíná zlehka klesat. Indikátor RSI obdobně na denním grafu narazil na rezistenci a je možný značnější pokles.

Aktuálně doporučuji si počkat na makro data a zůstat mimo trh nebo zvážit vhodnou strategii pro Váš management rizika a styl investování.

Bitcoin se nadále drží kolem 28 500

Bitcoin stojí před velkou dilemou. Budou ho investoři vnímat jako bezpečný přistav v podobě drahých kovů) nebo jako spekulativní aktivum, případné jako obdobu většího akciového indexu (který však negeneruje zisky na akcii a dividendy).

Aktuálně se nadále snaží udržet pod rezistenční zónou 28 500 USD. Pro Bitcoin nadále platí výstražný signál v podobě klesajícího indikátoru RSI. MACD je na denním grafu neutrální. Samotná price action formuje podobu trojúhelníku na horní linii růstového kanálu. V tuto chvíli je pravděpodobnost pro růst a pokles téměř 50 / 50. Proto raději vyčkávám, než se Bitcoin (a investoři) rozhodne do které skupiny aktiv patří 🙂

V případě proražení rezistence 28 500 – 31 000 USD má velkou šanci pro další růst. V opačném případě to vidím na značný pokles možná až pod zónu 20 000 USD!

Minulý týden došlo k značnému zavírání dlouhých pozic na burze Bitstamp. Pokles až o -13 %, co indikuje, že velcí hráči vybírají zisky po růstu z hladin kolem 15 700 USD. Shortové pozice zatím rostou, to se však může ze dne na den lehce změnit.

Přeji všem trpělivost a správné rozhodnutí pro Vaše investice. Něco velké se blíží.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech
Hodnocení článku :
     

Díky!

spot_img