Zlato je blízko od cenových historických maxim, dočkáme se brzy býčího trhu? Jak investovat do zlata?

3.6
(10)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Trh se zlatem si dal po růstu z minulých týdnů na několik dnů oddych, díky čemuž se cena zlata drží vskutku blízko od historického maxima. V podstatě by stačilo několik zelených svíček a jsme tam. Trh má bezesporu dostatek prostoru pro další cenové posílení. Navzdory tomu, že předešlé dva týdny byly divočejší.

Mnozí věří, že zlato je jeden krok od pokračování v býčím trhu. Zarytí zastánci zlata prosazují tento názor urputně bez ohledu na to, co se děje na trhu. Nicméně v letošním roce mám pocit, že se k nim přidávají i ti řekněme střízlivější a argumenty mají přesvědčivé. Respektive s nimi v mnohých věcech souhlasím. Ostatně jsem si též v letošním roce vytvořil expozici ve zlatě a budu ji postupem času navyšovat. Samozřejmě se mé rozhodnutí bude odvíjet od makroekonomického vývoje. Technika trhu je v investování spíše taková berlička.

Co je lepší? Zlato nebo akcie těžařů zlata?

Je vcelku častým tématem, jak do zlata vlastně investovat. Někteří skálopevně prosazují, že jakmile nemáte slitek zlata u sebe doma v trezoru, jako byste nic neměli. Mít nad svou investicí plnou kontrolu, je samozřejmě super. Proto máme tak rádi bitcoin, protože zde máme možnost mít být svými pány, co se týče financí.

Nevýhoda zlata ovšem spočívá v tom, že jde o sterilní investici bez pravidelného výnosu a když jej koupíte ve fyzické formě, jsou s tím i spojeny relativně vysoké náklady na uložení (trezor, bankovní schránka). Pak jsou tu ještě možnosti v podobě derivátů (CFD, futures), které jsou ovšem vhodné spíše pro krátkodobé spekulace. Nebo ETF s expozicí ve fyzickém zlatě, kde jsou náklady vcelku nízké.

Poznámka
Fyzické zlato je dle mého postoje spíše taková pojistka před extrémně špatným společenským vývojem (epidemie, válka, ekonomický kolaps) než vyloženě investicí. Pokud preferujete hromadění zlata, musíte si položit otázku, zda máte i něco na obranu. Pokud nejste držiteli ZP, nemáte jak tu svou hromadu uchránit před zloději. Ze zkušenosti vím, že tohle spousta lidí nemá domyšlené.

Podle mého názoru jsou nejideálnější formou expozice ve zlatě dividendové akcie těžařů zlata s pravidelným výnosem. Respektive ETF s gold miners, kde máte dostatečně rozložené riziko v rámci celého odvětví. Největší lákadlo zároveň spočívá v tom, že těžaři jsou cenově za zlatem velmi pozadu. Zatímco zlato překonalo maximum z roku 2011 a nyní je blízko historických maxim z roku 2020, těžaři to mají ke svému historickému maximu z roku 2011 hodně daleko. Proto je zde potenciálně větší šance na mnohem lepší návratnost.

Nic z toho nejsou logicky investiční rady. Jen můj názor, jak investice do zlata osobně vnímám. Existuje spousta přístupů a každý investor si musí zvolit to, co mu nejvíce vyhovuje. Hlavně se u toho investování musí cítit komfortně a mít důvěru v to, co dělá. Nepleťte si to ovšem s fanatickou vírou

Zlato je krok od cenových historických maxim

Cena zlata se po tom agresivním růstu drží pod rezistenčním pásmem, které se rozprostírá kolem 2 000 USD za unci. Všimněte si ovšem, že jakmile kurz v rámci obchodního dne klesl, rychle následovalo vykoupení těchto cenových poklesů. A tím pádem rychlý návrat do těsné blízkosti rezistence. To je známkou toho, že jsou kupující pořád dost agresivní. I když se jim prozatím nepovedlo překážku prolomit. Ono ani nešlo očekávat, že by zlato tak rychle posílilo výš. Už i tak bylo kurzové posílení výjimečné.

Když se ještě podíváme na RSI indikátor, zjistíme, že prostoru pro potenciální kurzový růst je dostatek. Hodnoty indikátoru ještě ani nepřekročili běžné hodnoty, které jsou v rozmezí 70 až 30 bodů. Respektive hodnota indikátoru nepřekonala 70 bodů. Drží se pouze na hranici extrémních hodnot.

Info
Někdy se můžete setkat s tím, že extrémní hodnoty jsou až nad 80 body a pod 20 body. Někteří analytici preferují toto nastavení hodnot, aby se vyhnuli falešným signálům. Faktem je, že hodně záleží na stavu trhu (trend, psychologie).

Závěrem: Zlato je možná jednou z největších investičních příležitostí

Zlato je dle mého názoru dost možná jednou z největších investičních příležitostí za poslední současné doby. Dle těch nejzarytějších zastánců investice do žlutého kovu, může cena posílit i několikanásobně. Já jsem v tomto ohledu skromnější, protože velká očekávání produkují velká zklamání. Tím chci říct, že investor musí investovat nikoliv dle přání, ale dle toho, co je v následujících zhruba 2 letech reálně dosažitelné. Proč? Protože dál člověk moc nevidí.

Jistě, můžeme investovat s horizontem 20 let. Nicméně nikdo z nás nemá úplně přesnou představu o tom, co se za tu dobu vše může přihodit. Zatímco u těch 2 let, jakousi představu mít můžeme a měli bychom mít. Skutečností ovšem je, že se celý svět může obrátit vzhůru nohama klidně během několika hodin. Ale takto nelze k investicím přistupovat.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img