Zde je 5 důvodů, proč si Wall Street myslí, že nejhorší část výprodeje akcií je za námi

4
(2)
Satoshi
Satoshi
Fix the money, fix the world.

Zdá se, že nejhorší fáze akciového výprodeje je u konce. Podle předních analytiků z Wall Street by se akciový trh měl po nedávném poklesu způsobeném novými cly vrátit na pozitivnější trajektorii.

Obavy z obchodní války prezidenta Donalda Trumpa a možné recese v USA v posledních týdnech vymazaly přibližně 5 bilionů USD tržní kapitalizace ze S&P 500. Index se tak dostal hluboko do korekčního pásma. Minulý pátek zaznamenaly akcie nejhorší týdenní výkonnost za poslední dva roky. Analytici Morgan Stanley a Citi však tvrdí, že trh pravděpodobně našel své dno.

Pět hlavních důvodů pro konec výprodeje akcií

Podle Morgan Stanley existuje pět hlavních důvodů, proč by měl výprodej skončit a akcie začít posilovat:

  1. Akcie se dostaly do přeprodaného pásma
    Minulý týden se hlavní akciové indexy ocitly v přeprodaném teritoriu. S&P 500 se ve čtvrtek obchodoval poblíž úrovně 5 500 bodů, což je spodní hranice očekávaného obchodního rozpětí pro první polovinu roku 2025.
  2. Sentiment a pozicování investorů se výrazně zlepšily
    Ukazatele nálady na trhu a pozicování investorů pro S&P 500 začaly vykazovat známky zlepšení, což naznačuje prostor pro další růst.
  3. Sezónní faktory se zlepšují
    Podle Morgan Stanley se sezónní ukazatele pro druhou polovinu měsíce dostaly na příznivější úroveň.
  4. Slabší dolar může podpořit firemní zisky
    Americký dolar v posledních týdnech oslabil, což by mohlo vést k pozitivním revizím firemních zisků, jelikož společnosti zaznamenávají silnější tržby na zahraničních trzích.
  5. Nižší úrokové sazby mohou podpořit růst akcií
    Letos by měly nižší úrokové sazby pomoci růstu ekonomických ukazatelů v USA, což by mohlo přispět k dalšímu posilování akciových trhů.

„Stojíme si za naším minulým odhadem, že úroveň 5 500 bodů by měla poskytnout oporu pro obchodovatelné oživení trhu, které povedou cyklické, méně kvalitní a drahé růstové akcie, jež byly zasaženy nejvíce a kde je největší podíl krátkých pozic. Vývoj cen v pátek tuto prognózu potvrzuje,” uvedl v pondělí hlavní investiční stratég Morgan Stanley Mike Wilson.

Citi souhlasí: Akcie mají nyní zdravější ocenění

Analytici Citi se shodují s Morgan Stanley, že poslední výprodej přivedl S&P 500 na atraktivnější úrovně ocenění. Banka zároveň uvedla, že i Magnificent Seven (skupina největších technologických akcií) se nyní obchoduje za racionálnější ceny. Tento elitní soubor technologických gigantů se na celkovém výnosu S&P 500 od prosince 2023 podílí přibližně 9 procentními body, což je výrazný pokles oproti loňským maximům.

S&P 500 je momentálně o 10 % níže oproti historickému maximu z února. Podle analytiků pokles vyrovnává poměr rizika a výnosu ve prospěch dalšího růstu.

„Minulý týden jsme stanovili hranici 5 500 bodů jako úroveň, kde se riziko začíná přiklánět ve prospěch růstu,” napsali analytici Citi.

„Z dlouhodobého hlediska jsme nadále optimističtí ohledně vývoje S&P 500. Náš pohled na výjimečnost amerického trhu lépe vystihují faktory jako zlepšení produktivity, potenciál umělé inteligence, provozní pákový efekt, vliv akcionářů a pokračující vyzrávání obchodních modelů,” dodali.

Odhad do konce roku 2025 činí 6 500 bodů

Pozitivní výhled Citi je zajímavý i v kontextu nedávné úpravy jejího pohledu na americké akcie. Banka trh snížila na neutrální hodnocení (neutral), zatímco svůj výhled na čínské akcie zlepšila na overweight.

Přesto však Morgan Stanley i Citi drží svůj roční cílový odhad pro S&P 500 na úrovni 6 500 bodů, což by znamenalo přibližný 15% růst do konce roku 2025.

Medvědí scénář: Riziko zpomalení růstu akcií přetrvává

Navzdory optimistickému výhledu na Wall Street stále panuje určitá skepse, protože obchodníci sledují možný pokles hospodářského růstu v USA.

V posledních dnech Goldman Sachs a RBC snížily své cílové hodnoty pro index S&P 500 na 6 200 bodů.

I když to není jejich základní scénář, analytici Citi uvedli, že by index mohl klesnout až na 5 100 bodů, pokud by nejistota v oblasti hospodářské politiky a obavy z růstu nadále oslabovaly sentiment na trzích.

Morgan Stanley jde ve svých pesimističtějších odhadech ještě dál. Varuje, že v případě recese by se S&P 500 mohl propadnout až na 4 600 bodů. Jednalo by se o 18 % pokles oproti pondělním hodnotám.

„Také si myslíme, že je důležité, aby S&P 500 reagoval na úroveň ~5 500 bodů, protože zde existuje fundamentální i technická podpora. Pokud se tak nestane, mohlo by to naznačovat, že zpomalení růstu je rychlejší, než se očekávalo. Zároveň se zvyšuje riziko recese i pravděpodobnost našeho medvědího scénáře,” uvedli analytici.

Zásah administrativy není pravděpodobný

Trhy by neměly očekávat, že Trumpova administrativa přijde akciím na pomoc. Prezidentův tým opakovaně signalizoval, že se na akciové trhy nezaměřuje.

Ministr financí Scott Bessent uvedl, že ho nedávný pokles akcií vůbec neznepokojuje.

„V investičním byznysu jsem 35 let a mohu říci, že korekce jsou zdravé. Jsou normální. Co není zdravé, je neustálý růst bez přestávky,” řekl Bessent pro NBC o víkendu s tím, že očekává dlouhodobě skvělý výkon trhu.

Jeho komentáře přišly týden poté, co Donald Trump odmítl vyloučit možnost recese v USA jako důsledek politiky jeho administrativy.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img