Vzdělávací články Kryptomagazinu, které byste si měli přečíst (1. část)

5
(13)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Za necelý rok jsem pro Kryptomagazin zpracoval již poměrně dost edukativních článků. Jejich účelem je, aby mí čtenáři a sledující měli relevantní podklady k tématům a pojmům, se kterými v analýzách operujeme. Jednoduše řečeno slouží k tomu, abyste rozuměli všemu, co říkám – případně, co říkají jiní analytici.

Vzhledem k vysokému počtu článků, jsem se rozhodl vytvořit stručný rozcestník na jednotlivá témata. Samozřejmě s krátkým popisem. Pořadí témat je dle jejich důležitosti. Respektive, jak je osobně vnímám. Rozcestník je koncipován na vícero dílů – minimálně na tři části.

1. Úrokové míry

Úrokové míry jsou objektivně vzato nejvíce důležitý faktor ovlivňující finanční trh. Proto je naprosto klíčové mít alespoň základní znalosti, které vám poskytne uvedený článek.

Úroková míra (sazba) – význam v ekonomice a finančních trzích

Z článku se dozvíte kontext, druhy úrokových měr a jak se vlastně tvoří. Což souvisí s měnovou politikou centrálních bank. Mimo jiné se zde dozvíte, jak úrokové míry mají vliv na inflaci a HDP. Samozřejmě jsou zde i konkrétní příklady, jak úrokové sazby ovlivňují konkrétní trhy.

2. Inflace

Druhé místo bezesporu zaujímá inflace. Obzvlášť v dnešní době se jedná o vskutku aktuální téma. Proto by měl mít každý investor o inflaci alespoň základní povědomí.

Druhy inflace – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Z článku se dozvíte, že definice inflace vlastně není jednotná – měnová vs. spotřební koš. Krátce je proto nastíněn i pohled neoklasické školy (monetaristů).

3. Investiční rizika

Článek na investiční rizika je vlastně taková nástavba na předešlé dva zmíněné články. Riziko změn úrokových měr a inflační riziko totiž patří mezi nejzákladnější témata při vyhodnocování rizik na trhu.

Investiční riziko a jeho druhy

V rámci článku je proto rizikovost obecně definována. Pak se navazuje jednotlivými druhy investičních rizik.

4. Výnosová křivka

Článek na výnosovou křivku je nyní nanejvýš aktuální. V textu je dostatečně vysvětleno, co vlastně výnosová křivka reprezentuje. Jaké jsou souvislosti. A proč je důležité ji sledovat.

Výnosová křivka – co reprezentuje její tvar a jaké je využití?

Nechybí jednotlivé druhy výnosových křivek s jejich vizualizací. Přirozeně je u nich dostatečně vysvětlena interpretace. Každá podoba výnosové křivky totiž znamená jiné očekávání. Výnosové křivce se ze srandy říká křišťálová koule, což v mnohých může vzbuzovat dojem, že je křivka v reálu nepoužitelná. Opak je ale pravdou. Jedná se o nástroj, který skutečně dokáže i několik měsíců dopředu predikovat pád finančního trhu.

5. Dluhopisový trh

Další místo zaujímá příspěvek na dluhopisový trh, což je téma úzce související s těmi předešlými – primárně s výnosovou křivkou.

Dluhopisový trh – proč je pro investory tolik důležitý?

V rámci článku se dozvíte, co vlastně dluhopisový trh reprezentuje. Primárně se zabýváme trhem federálních dluhopisů, kde je zároveň vysvětleno, proč je to snad nejdůležitější trh na světě. Operuje se zde s pojmy jako averze vůči riziku a risk-free.

6. Kvantitativní uvolňování/utahování

Kvantitativní uvolňování je docela zprofanované téma a poměrně často se o nástroji referují naprosté nesmysly. Proto jsem zpracoval text, u kterého jsem čerpal z relevantních zdrojů. Z článku se dozvíte, co vlastně kvantitativní uvolňování je. V příspěvku je zmíněná i historie, která se datuje až do Japonska k přelomu milénia.

Kvantitativní uvolňování (Quantitative easing) – jak tento nástroj centrálních bank funguje?

Především je zde zevrubně rozebráno, jak vlastně nástroj funguje. Dostatečně jsem objasnil, že to mýtické tisknutí peněz je vlastně jenom takové pejorativní. Přirozeně jsem nastínil i důsledky, které z nástroje vyplývají. Zahrával jsem si i s myšlenkou, že kvantitativní uvolňování může za určitých okolností fungovat i deflačně. I kdy ve spojitosti s dnešní situací to může působit jako úsměvná úvaha.

Kvantitativní utahování (QT) – jak nástroj funguje?

Kvantitativní utahování je opakem kvantitativního uvolňování. Zase se jedná o hodně aktuální téma, které si zasluhuje pozornost každého investora/spekulanta. V článku je zase vysvětleno, jak nástroj funguje – i účetně. Původně jsem vycházel z práce Josepha Wanga, který pracoval ve Federální rezervní bance. Nejpodstatnější částí článku jsou samotné důsledky nástroje pro finanční trhy.

7. Restriktivní měnová politika Fed

Další článek je na restriktivní měnovou politiku. Nyní vyloženě zaměřený na aktuálně novou politiku Federální rezervní banky. V příspěvku je vysvětleno, s jakými nástroji jejich restriktivní měnová politika počítá. I tentokrát jsou uvedeny důsledky, na které je třeba se připravit.

Restriktivní měnová politika Fed – jaké budou důsledky?

V krátkosti jsem se věnoval i poslední projekci Fed. Článek se může zdát být sepsaný na jednu specifickou situaci, ale ve skutečnosti má dlouhodobou hodnotu.

8. Inflační spirála

Zpracování tématu inflační spirály je v podobném duchu jako předešlý článek na restriktivní měnovou politiku Fed – mimo jiné témata spolu souvisí. Čili je inflační spirála obecně definována a následně ukázána na tzv. ASAD modelu. Inflační spirálu jsem vysvětlil i na obyčejném příkladu „ze života“, abych měl jistotu, že pojmu každý čtenář porozumí. Pak jsem se věnoval polemice nad tím, zda nás inflační spirála čeká.

Inflační spirála – je to neodvratné?

9. Jak vznikají peníze v moderních ekonomikách?

Jak vznikají peníze v moderních ekonomikách je jednoznačně důležité znát. Zase kvůli pochopení těch souvislostí v rámci nástrojů měnové politiky. Tvorba peněz totiž k tomu jednoznačně patří. V článku je pro úplnost uvedena definice a funkce peněz. A pak v relativní stručnosti vysvětleno, jak se peníze vlastně vytváří.

Jak vznikají peníze v moderních ekonomikách?

Závěr

Všechny uvedené články spolu v různé míře souvisí, díky čemuž má každý čtenář ten potřebný kontext pro pochopení celé problematiky. Velmi dbám na to, aby uvedená témata byla pokud možno, co nejlépe pochopitelná – proto se snažím vše vysvětlovat pomocí grafů.

Možná některé z vás překvapilo, že mezi těmi devíti články nebyl ani jeden na technickou analýzu. Je to záměr, protože studium technické analýzy by mělo následovat až po nastudování uvedených základních témat. Už dávno jsem totiž zjistil, že pokud na to půjdete obráceně, vaše interpretace price action bude zmatená. Laicky řečeno nebudete chápat, co se v tom grafu vlastně odehrává.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

Určitě nebudu jediný, kdo by rád moc poděkoval za tvoji edukativní práci. Jinak takové shrnutí/rozcestník bych určitě dělal častěji pro nově příchozí 👍

Azgard
Hodnocení článku :
     

Přidávám se s díky za tvou práci. Je fakt, že pro opravdu nadstandardní denní množství příspěvků zge na kryptomagazínu se články brutálně noří do historie a je skoro nemožné bez odkazů něco najít zpětně (když to bylo vydáno třeba minulý měsíc ). Což mě přivádí k návrhu, jestli by do menu v mobilní verzi nešla přidat položka “Pro začátečníky”, stejně jako je ve web zobrazení. Vím, je to spíš námět pro Dara, ale píšu to sem, protože zrovna edu-članky hledám nejčastěji.

Milan

Díky moc za tu práci, je to opravdu zkratka v uvedení do základů.

Martin
Hodnocení článku :
     

Děláš skvělou práci a rád si čtu a dívám se na tvá videa. Díky moc

Marek Káčer
Hodnocení článku :
     

Ahoj taky ti děkuju,za vzděláváni nás.A toho času co nad tím musíš strávit.

Johhny

Super, že jsi to dal takhle do dohromady 😉

Urgent

Super články.. být to v tištěné knižní formě tak okamžitě kupuji!!!

spot_img