Výzkum: Bitcoin během pandemie selhal kvůli manipulaci s trhem

5
(5)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

University of Sussex nedávno zveřejnila dokument týkající se výkonu bitcoinů a zlata během pandemie COVID-19. Výzkumný tým, který stojí za projektem, se domnívá, že obě aktiva nefungovala jako bezpečné útočiště, a to především kvůli významné manipulaci s trhem.

Bitcoiny a zlato selhaly při krizi 2020

Náhlé vypuknutí pandemie COVID-19 začátkem tohoto roku narušilo každodenní život mnoha lidí po celém světě, ale také fungování na finančních trzích. Samotný březen patřil mezi nejhorší měsíc obchodování a aktiva ztrácela podstatnou část svých hodnot.

Na Wall Street museli několikrát spustit regulační opatření, aby zabránil dalším poklesům. Bitcoin, který je aktivem na volném trhu a postrádá takové nástroje, neměl žádnou podobnou pomoc a tak ztratil až 50 % své ceny v jednom okamžiku.

Ničivé účinky se nevyhnuly ani zlatu, což je aktivum tradičně považované za bezpečné útočiště. Cena drahého kovu klesla z asi 1 700 USD na 1 450 USD během dvou dnů.

XAUUSD 1h. Zdroj: TradingView
XAUUSD 1h. Zdroj: TradingView

Podle příspěvku z veřejné výzkumné univerzity tyto události změnily vnímání bitcoinů a dokonce i zlata jako bezpečného útočiště v době nejistoty. Výzkumný tým z toho obviňoval „intenzivní a rozsáhlé manipulace s trhem“.

„Když index S&P 500 v březnu 2020 prudce propadl, mělo zlato nejhorší týden za osm let, místo toho, aby rostlo, a to kvůli obchodům na COMEX.”

Carol Alexander, profesorka financí na University of Sussex Business School, pak uvedla, že i Bitcoin byl potlačen manipulačními boty na neregulovaných kryptoburzách, zejména na BitMEXu.

Korelace mezi finančními trhy

Výzkum poukazuje na rozdíl korelace mezi zlatem a indexem S&P 500 během kolapsu Lehman Brothers v září 2008 a nynější situací. Před téměř 12ti lety byla tato korelace – 40 %, v březnu se však pohybovala + 20 %.

Výzkum také poznamenal, že od vzniku bitcoinů v lednu 2009 bylo jejich chování „zcela nekorelované s jakýmkoli tradičním majetkem“. Během nejintenzivnějších dnů poklesu cen kvůli COVID-19 však jejich korelace vzrostla na + 63 % a nyní zůstává kolem + 40 %.

Stojí za zmínku, že ačkoliv většina aktiv vykazuje podobné pokusy o zotavení, důvody, které za nimi stojí, se mohou výrazně lišit.

Například populární index S&P 500 nedávno vzrostl nad 3 000 bazických bodů, což je blízko ATH od února 2020. Federální rezervní systém USA však vytiskl biliony dolarů, aby bojoval proti důsledkům pandemie, a na trhy se tak dostala obrovská částka.

Na druhé straně stojí Bitcoin, který za sebou nemá žádnou centrální banku či jinou pomoc. I přesto BTC započal svůj březnový sestup na 9 100 USD, dostal se na dno pod 4 000 USD a poté se relativně rychle zotavil a vrátil zpět na dnešní hodnotu 9 577 USD.

BTCUSD 1 h. Zdroj: TradingView
BTCUSD 1 h. Zdroj: TradingView

Zajímavé je, že i zlato vzrostlo od svého ročního dna 1 450 USD na nová maxima a v současné době se obchoduje na úrovni 1 720 USD.

Hlavní zdroj výnosů globálních investorů

Zpráva také uvádí, že „největšími oběťmi těchto tržních útoků“ jsou držitelé amerických dolarů a amerických aktiv.

“Stávají se hlavním zdrojem pozitivních výnosů pro globální investory ve snaze omezit nedávný trend některých centrálních bank diverzifikovat jejich rezervy mimo americký dolar.”

Poptávka po dolaru v poslední době vzrostla, protože někteří věří, že „americké finanční trhy jsou klíčem k obnovení zdravé ekonomiky“.

Z dlouhodobého hlediska by se však toto mohlo rychle změnit. Přední americký ekonom Peter Schiff nedávno poznamenal, že tisk tak velkého množství peněz by mohl oslabit hodnotu USD. Více znepokojivě varoval, že tato protiopatření mohou vést dokonce k hyperinflaci.

Závěr

Zdá se, že téma mainuplace s trhy začíná nabývat na síle a zabývají se tím různé osobnosti ze světa kryptoměn i z akademické půdy. Co si o možných manipulacích myslíte vy? Opravdu k nim dochází v takové míře?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Myslím, že by měli zakázat a zrušit Bitmex.

Begy

zakázat? – to jako vážně?

…a proč rovnou nezakázat všechny?….

je to otevřený trh – a jsem za to rád

Ferrero Rocher

Otevreny a manipulovany trh,rekl bych.

spot_img