Výnosy státních dluhopisů rostou – Co k tomu říká pohled do historie?

4.7
(6)

Výnos desetiletých státních dluhopisů pohybuje blízko 5 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 16 let. Stratégové banky Barclays tento týden uvedli, že politika Fedu není ani příliš přísná a nelze tak čekat, že by sazby v brzké době klesly.

Investoři se tak zbavují amerických státních dluhopisů, protože trh se přizpůsobuje vyhlídkám na dlouhodobě vyšší úrokové sazby.

Výprodej na trhu státních dluhopisů

Výprodej státních dluhopisů, který začal na začátku října, se zařadil mezi nejhorší krachy v historii trhu. Navíc v pátek se výnos desetiletých státních dluhopisů poprvé od roku 2007 dotkl 5 %. Navzdory panice na trzích trendy z minulých desetiletí naznačují, že výnosy jsou ve střednědobém horizontu do značné míry v souladu s očekáváním vývoje ekonomiky.

Christoph Schon, hlavní ředitel aplikovaného výzkumu ve společnosti Qontigo, která se zabývá tržními daty a zpravodajstvím, uvedl, že desetiletý výnos na úrovni 4,7-5,1 % vypadá přiměřeně. Tedy vzhledem k současným dlouhodobým inflačním očekáváním, která se pohybují kolem 2,45 %.

Vysvětlil, že v 80. a 90. letech 20. století byl výnos desetiletých státních dluhopisů zhruba dvojnásobkem inflačních očekávání, která představuje desetiletá zlomová míra inflace. V té době mohli investoři očekávat reálné výnosy, které odpovídaly očekávané míře inflace. To se však změnilo v době dot-com bubliny a finanční krize v roce 2008. Státní pokladniční poukázky se staly aktivy, kam mohli investoři uložit hotovost, zatímco akciový trh procházel dlouhým obdobím volatility.

Ceny akcií a dluhopisů se začaly pohybovat opačným směrem a vzájemně se doplňovaly v závislosti na ochotě riskovat

Dodal, že nedávný prudký nárůst spotřebitelských cen v souvislosti s pandemií a ruskou invazí na Ukrajinu způsobil, že akcie a dluhopisy jsou opět korelovány. Obě aktiva se při prudkém nárůstu úrokových sazeb prodávají v tandemu.

Naším argumentem je, že současné prostředí připomíná spíše období před rokem 2000, kdy státní dluhopisy představovaly atraktivní alternativu k akciím, nikoliv pouze bezpečný přístav v dobách nepokojů. Historie naznačuje, že výnos, který by investoři hledali, by se pohyboval někde mezi 1,9 a 2,1násobkem inflačních očekávání. Současná desetiletá sazba ve výši 2,45 % by tedy znamenala odpovídající nominální výnos mezi 4,7 % a 5,1 %.

Co čekat dál?

Pokud jde o to, kam bude klíčový výnos dluhopisů směřovat dále, i zde historie ukazuje odpověď. Podle něj je méně než 1% pravděpodobnost, že výnos desetiletých státních dluhopisů vystoupá nad 5,5 %. Pokud tedy nedojde k výrazné revizi inflačních očekávání směrem vzhůru.

Ve čtvrtečních komentářích šéf Fedu Jerome Powell uvedl, že tvůrci politiky nechají volatilitu na dluhopisovém trhu vygradovat a že rostoucí výnosy pomohly zpřísnit finanční podmínky. V současné době nástroj CME FedWatch Tool ukazuje, že trhy počítají s 98% šancí, že na zasedání Fedu 1. listopadu nedojde ke zvýšení sazeb. 24% šanci pak dávají možnosti, že v prosinci dojde ke zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

Závěr

Jak vše dopadne? Těžko spekulovat. Mnozí jiní stratégové zase varují, že stále existuje šance, že výnosy porostou. Phillip Colmar, globální stratég společnosti MRB Partners, předpověděl, že by v roce 2024 skutečně mohly překonat hranici 5,5 %. Adam Phillips, výkonný ředitel společnosti EP Wealth Advisors, pak uvedl, že případný vládní shutown vlády by mohl být dalším faktorem, který by výnosy mohl posunout ještě výše.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img