Vyhlídky amerického dolaru a jeho skutečná hrozba

2.6
(371)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Dne 27. srpna 2020 učinil předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell prohlášení, ve kterém oznámil změny americké měnové politiky. Tyto změny se setkaly se smíšenými ohlasy, jelikož Powell naznačil, že Fed bude i nadále dělat vše, co je v jeho silách, aby zvýšil inflaci.

Zatímco někteří odborníci tvrdili, že inflace je hrozícím nebezpečí pro fiatové měny, Federální rezervní systém svému lidu včera připomněl, že inflace je spíše rysem fiatového systému než chybou.

Některé argumenty říkají, že Americký dolar je token pro americkou i globální ekonomiku, který nepotřebuje být podporován tzv. tvrdým aktivem, aby zachoval svou hodnotu a užitečnost, jelikož byl vytvořen dříve, než měl jakoukoli cenu, a tu stanovuje svými pohyby napříč ekonomikou.

Federální rezervní systém má na starosti vytvoření systému, v němž má dolar stálou hodnotu, a jako takový má dvojí mandát. Podporovat zaměstnanost a udržet finanční stabilitu.

Vztah mezi nezaměstnaností a inflací je modelován pomocí Phillipsovy křivky, která ukazuje, že čím vyšší je míra nezaměstnanosti, tím nižší je míra inflace a naopak. Teoreticky můžeme říci, že jak se stimul šíří a zaměstnává čím dál více lidí, konkurence mezi pracovníky roste, platy rostou, a tím pádem se také zvyšují ceny, což vede k inflaci.

Zdá se však, že vztah mezi inflací a zaměstnaností se vyrovná.

Předseda Powell nám připomněl, že určitá míra inflace je důležitá, protože úrokové sazby se pohybují společně s inflací a úrokové sazby jsou důležitým nástrojem ve hře stimulů.

Vyhlídky amerického dolaru

Zdá se, že bezprostřední ohrožení stavu rezervy amerického dolaru nepochází z důsledku „tisknutí peněz“. Stejně jako v každém podnikání je skutečnou hrozbou konkurence nebo lepší alternativa.

Americký dolar má dnes několik konkurentů:

  • Euro  – i když je skutečným konkurentem, je euro s ohledem na současné ekonomické problémy v Evropě nepravděpodobnou hrozbou.
  • Digitální jüan  –  čínský digitální jüan představuje skutečnou hrozbu jako účinnější a snadno přístupná měna napříč rozvíjejícími se trhy. Snadno použitelná a stabilní měna může vyřešit problém s převody peněz a poskytnout bezpečné řešení pro nebankovní subjekty v Africe, východní Asii a Jižní Americe.
  • Bitcoin  – skutečnou konkurenční výhodou bitcoinů je suverenita. S rostoucí geopolitickou nejistotou vzrůstá poptávka držet peníze nebo bohatství mimo politické systémy. Bitcoin poskytuje právě tuto jistotu.

Závěr

Se všemi pohledy na Federální rezervní systém si mnoho investorů stále více uvědomuje, že současný fiatový systém běží pouhých 50 let, a proto se snaží zajistit svá portfolia tím, že je diverzifikují na nekorelující aktiva, jako jsou zlato, stříbro, bitcoiny a nemovitosti.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.6 / 5. Počet hlasujících 371

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

zkusil bych tu nezamestnanost a inflaci vztahnout na starnuti populace v japonsku.to se bude casem tykat vetsiny sveta.

antisocialista

Jste uplne vedle
Lidi se budou rodit a budou starnout a budou umirat – to je zcela prirozeny proces

Co naproti tomu neni prirozene – to je umele navysovani meny v obehu vlad zemi po celem svete – a tim okradani obyvatel – jedna se o penezokazectvi ve velkem – a z neho vyverajici problemy rovnez ve velkem
Inflace = statem rizene a provadene penezokazectvi za ucelem okradeni obyvatel – od veku po veky
Vse ostatni jsou jen kecy
Ekonomove = naprosty sarlatani
Jediny ekonom s jasnou myslí a obyčejnym selskym rozumem = F. Bastiat

antisocialista
Hodnocení článku :
     

všechno kecy ,
meny nejsou penize ale papirky založene na duvere a narizeni . až lidi prohlidnou system menoveho podvodu – vlady si vyrabi penize ( penezokazectvi ) tak se system zhrouti tak jako se v historii vzdy zhroutil a vzdy se i zhrouti – nelze donekonecna vyrabet menu a okradat lidi – nakonec to vzdy praskne
Papirky a inflace je vzdy podvod vlady na obyvatelich – od staroveku az po dnesek
Tzv penize nemaji hodnotu – maji pouze duveru lidi ze jsou vyjadrenim hodnoty – ale je to omyl , mena neboli tzv penize je bezcenna a inflace je vysledek vladni vyroby meny – nakonec cim dal vice korun honi stale stejny pocet statku ….jedna se o podvod – o kradez vasich penez – to je inflace
Kupujte zlato a stribro , nezamenujte hodnotu a cenu
Neverte vlade , verte sobe a Bohu

Josef

Drtivá část oběživa je uložena v bankách, pokud občané měně důvěřují, nic se neděje, zboží je v obchodech dostatek a každý si ho může za své “bezcenné” papírky koupit.
Kdyby náhodou vypukla finanční panika, banky zarazí výběry do doby, než se vše uklidní. Mírná inflace je něco jako bičík na střádaly, kteří brzdí koloběh peníze-zboží. Nevěříte-li penězům, nakupte investiční zlato. Prodejci Vám utrhnou ruce, jak budou od Vás přebírat ony výše zmíněné papírky.

Pavel

a proto jsou ty papírky v bankách aby je vlády mohli kdykoli zdanit sebrat znárodnit ……. a investiční zlato kde ho chcete vzít těch pár kilo co je volně pro chudinu k dostání nestojí ani za námahu

Petr

V bankách není nic. Je to jen napsané.

Karel

Ale tak to přece vůbec není. Lidé budou bezcenné papírky používat jen do té doby, dokud ve skutečnosti NEJSOU BERZCENNÉ.
Nesměšujme několik pojmů a pohledů.
USD je opravdu velmi málo cenná měna, protože se tiskne v obrovských množstvích aniž by měla oporu ve skutečné hodnotě jako např. zlato. Prozatím stále ještě mávají USA naftovým bičem. Kdo by chtěl prodávat ropu za jinou měnu než za USD, tam se zorganizuje vojenská akce a dosadí se Americe poslušný režim.
Jedinou výjimkou je Rusko a Čína – na ně si USA netroufnou, jejich armády jsou silnější (přestože se to řadě lidí zde nebude líbit, ale je to tak).

Rusko podniká v posledních létech mnoho akcí na prosazení obchodování s ropou v národních měnách nebo za cokoliv jiného, než za USD. Společně s Čínou prodalo Rusko gigantické zásoby amerických dluhopisů – obojí zásadně podkopalo stabilitu dolaru.
To je ten pravý důvod, proč dnes USA usilují o izolaci Číny. Na Rusku si již vylámaly zuby, protože sankce přestaly fungovat – Rusko se naučilo vyrábět mnoho dříve dováženého zboží a pokud jde o potraviny, je největším světovým producentem pšenice, velmi významným vývozcem vepřového masa a dalších komodit. O tom se u nás ale dnes mluvit ve sdělovacích prostředcích nesmí.

Ale zpět k dolaru. Bude-li současný vývoj pokračovat, odhaduji že do deseti let dolar zmizí v propadlišti dějin se všemi důsledky.

Martin

Už to vidím, jak s tím vašim zlatem platíte v supermarketu. Říkáte nesmysly.

stýv

papírky , které nejsou kryté ..ničím , ti také budou k ničemu …

Jiří

Vždycky se najde pitomec,kterej za to zlato,nebo stříbro něco užitečnýho vymění,určitě maji investiční kovy větší hodnotu,než oběživo,aspoň se z nich dá něco vyrobit,z oběživa v leším případě vyrobíte akorát špatný toaletní papír,nebo budete mít materiál na podpal v kamnech.Ale zatim plní svoji funkci a až přestanou,zlato a stříbro vám stejně vlády seberou :-),tak jako to zde už bylo v historii.Že máme demokracii ?Nebo snad svobodu?Zapomeňte ,vlády,jimž tento systém vyhovuje,budou dělat vše ,aby to dál pokračovalo.Nakonec díky fiatměnám máme docela slušně financovaný vědeckotechniký rozvoj a spoustu věcí,který bychom si dovolit nemohli.Problém nehledejme v tištění peněz,ale na co jsou použity a jakým způsobem,protože finanční krize neexistuje,pouze morální a finanční je jenom toho všeho následek.

Karel

A tak to skutečně i je.

Karel

No v supermarketu asi ne. Ale není žádným tajemstvím, že se tu bavíme o financích na úrovni států.
Pokud jde o zlato, není tajemství, že největší skupovatelé zlata po celém světě jsou právě Rusko a Čína. Jejich zásoby zlata prudce rostou už několik let. Např guvernér ČNB byl až donedávna toho názoru, že udržovat státní zlaté rezervy PRÝ je již zastaralé, tak ČNB nakoupila dluhopisy od USA.
V nedávné době ovšem zásadně změnil názor a ČR nakoupila zpět část zlata – bohužel v době, kdy jeho cena je nejvyšší v celé historii…. Ale dobře že aspoň tak.

Není tajemstvím že USA jen navenek mluví o svém zlatém pokladu, ale ve skutečnosti už žádný nemají. Zpronevěřily i zlatý poklad mnoha evropských států, které měly ve svých trezorech v úschově. Když po nich chtěla Čína vrátit část zlata, poslaly jí cihly z wolframu potažené tenkou vrstvou zlata – byl z toho mezinárodní skandál.
USA od konce 2.světové války neprovedly žádnou inventuru svých zlatých rezerv a když je k tomu Německo vyzvalo, odmítly to.
S vysokou pravděpodobností je zde utajován skutečný stav americké ekonomiky. Ten obří dluh – asi 26 bilionů USD zdá se není konečnou sumou ukazující, jak USA žijí na úkor zbytku světa.

Jiří

Pokud vše budem přepočítávat na zlato,tak nejbohatší lidi byli někdy do konce devatenáctýho století,bohužel problém je v tom,že si nemohli ani spláchnot záchod.Takže je ve svý podstatě zlato k ničemu,Začalo být cenné až jako nenahraditelná surovina v průmyslu,viz tištěné spoje….atd.Zlato je svým způsobem dinosaurus a měny typu bitcoin,je pouhá sázka na technologii,nic jinýho.Pokud se nenajde opravu rozumné využití zlata pro další technický pokrok,zůstává pouhou ikonou,Tak jako i všechny kryptoměny,které nejsou využívány,tedy jen minimálně a jejichž masové využití při elektroniké platbě má své nedostatky a každá větší elektronizace taky nese určitá rizika.Každý ze systémů omezenýho množství je nefér k budoucím generacím,tak jako dědičnost dluhu,keré vytváří vlády.Tak teď si vyberte :-). Že by od všeho kousek ?

Michal

Rád bych dodal takovou drobnost, že ty “bezcenné papírky” jsou z 90% v elektronické podobě (zjednodušeně tabulka v excelu), takže spíš to jsou “bezcenná data” ale bohudík funkční. Vše se vyvíjí a pokud ve středověku stačilo podložit hodnotu práce a zboží kouskem zlata nebo stříbra, tak s téměř 8mi miliardami lidí na planetě to už ani není technicky možné, proto dnešní stav. Budoucnost rozhodně patří elektronické měně, kryptoměnám a pokud má něco 100x víc výhod, tak na druhé straně vždy napočítáme i více nevýhod, prostě osud. Ale nalejme si čistého vína, žijeme blaze, kupujeme, spoříme, utrácíme, bavíme se, dovolenkujeme… žádný středověk se nekoná.

Karel

Ano, ale dovolím si předpokládat, že kdybych si k Tobě šel koupit bochník chleba a dal Ti za něj místo peněz jakési podivné papírky – asi by ses taky zajímal, co Ti to dávám a za co mi ten chleba vlastně prodáváš, ne ?

Michal

Pokud jsi ty “bezcenné papírky” dostal za práci a dostaneš za ně chleba který potřebuješ k jídlu a já za tvé “bezcenné papírky” koupím třeba kilo cukru, pak je to v pořádku, nebo ne?

Poslední editace 3 let před přes Michal
WannabeeP

HODNOTA A CENA
HODNOTA VÝMENNÁ A ÚŽITKOVÁ – POJMY Z KAPITÁLU
MARXOVA HODNOTA A KRÁSNE TELO TAHIŤANKY

Všetky Marxom použité pojmy sú v Kapitáli vysvetlené a obhájené zástupcami britskej akademickej obce (ako sa môžete presvedčiť pri hlasovaní o najväčšieho mysliteľa ľudskej histórie) a viacerí ekonómi, vrátane filozofa a tatíka Masaryka, ktorí kritizovali Marxov Zákon hodnoty si jednoducho poplietli hodnotu s kalkulačnou cenou.

Zoberme si taký tovar ako klinec s jednoduchým a približne dodnes zachovaným dizajnom
(teda bez pridanej hodnoty).
Kedysi mal klinec vysokú hodnotu (čas na výrobu = spoločensky nutný čas na výrobu), úžitkovú hodnotu i výmennú hodnotu.

Dnes hodnota klinca, jedného z milióna miliónov, nalisovaných za zlomok času oproti stredoveku, sa približuje k nule. Jeho cenu však určuje stále trh.
Obchodníkovi v železiarstve nestojí za zohnutie, ak mu klinec spadne na zem medzi regály.
Ale predstavte si akú výmennú hodnotu mal klinec svojho času pre námorníka z lode Bounty (keď ho ukradol lodnému tesárovi), keď za jeden klinec dostal záujem a celé telo krásnej Tahiťanky, hoci pre jej rodinu predstavovala úžitková hodnota toho klinca veľkú nulu.
Pritom klinec mohol medzi tahitskými rodinami predstavovať nie malú výmennú hodnotu.

Hodnota meraná časom je jediná objektívna veličina. Cena je subjektívna.
Hodnota klinca v Británii bola taká istá ako hodnota toho istého klinca na Tahiti.
Cena klinca v Británii bola však odlišná (zanedbateľná) oproti cene na Tahiti.

WannabeeP

PENIAZE

Nepoznám ekonóma, ktorý by tak rozpitval kauzu peňazí, tak ako to urobil Marx.
Dokonca zaviedol do sveta peňazí aj dva nové pojmy .
Ako prvý (známy) text základné funkcie peňazí uviedol Aristoteles:

a) prostriedok výmeny (obeživo)
b) zúčtovacia jednotka (meradlo cien/hodnoty, numéraire)
c) uchovávateľ hodnoty (uchovávateľ bohatstva)

Funkcie peňazí – podobne ako definícia peňazí- sú v literatúre viacmenej sporné, ale Aristotelov zoznam je asi najbežnejší. Niektorí autori (napr. A. Schumpeter) pridávajú ako 4. funkciu štandard pre odložené platby. K. Marx zas k vyššie uvedeným trom funkciám pridáva ešte ako:

d) funkcia peňazí ako platidlo
e) funkcia svetových peňazí.

Michal

Četl jsi jenom Marxe asi… Co John Keynes a nebo Adam Smith?

jenicek54
Hodnocení článku :
     

každý má u státu dluh 150 tisíc dolarů, nemají na danně, neplatí zdravotní pojištění. hrají si na boháče. dolar má hodnotu 00prd

Michal

Vaše teze je něčím reálným podložena? Momentálně si za 1.000$ koupím dost “prdů”. Nešiřte tady své looser-mindráky, díky.

Karel

… prozatím !!
Ale připustíš, že už to není, co to bývalo. Že dříve by sis jich koupil mnohem více.
A to o skutečném stavu věcí ještě nikdo nic neřekl.
Až se to provalí, bude to konec amerického způsobu života – bez přehánění.

Michal

S takovou musíme začít všichni panikařit a polykat Lexaurin, protože i civilizace jak ji dnes známe se časem zhroutí a co s tím vyřešíš dnes a teď? Si pořiď bunkr, kup si zásoby, devítku a čekej na konec světa… třeba se za 100let dočkáš.

Nikdo
Hodnocení článku :
     

Pouze fanatický příznivec kryptoměn na Kryptomagazínu může být natolik mimo realitu, aby zařadil Bitcoin mezi konkurenty USD. To fakt myslíte vážně? Blouzníte ve snech.
Bitcoin je vuči hlavním světovým měnám bezvýznamný. Z pohledu finančního světa jsou kryptoměny jen hřištěm pro spekulanty. Jediné reálné využití kryptoměn jako měny je v šedé a černé zóně internetu. K ničemu jinému se zatím jako měna nepoužívá, případně jen zcela zanedbatelně. Představa, že se to v dohledné době změní, je jen vlhký sen.

Michal

Připomíná mi to hlášku jednoho renomovaného IT technologa v 70tých letech, že počítačová myš bude pouhý doplněk a nikdy nedojde k plnému využití. Mohu tedy s klidným svědomím tvrdit, že za 20 let bude finanční svět úplně, ale úplně jiný než ho známe dnes a kryptoměny obecně budou sebevědomý a plnohodnotný nástroj vedle všech běžných měnových procesů. Ale možná máte pravdu, že je lepší být překvapený skeptik, než zklamaný optimista.

Pepa

Nepochopil jsem jakou suverenitou oplyva BTC. Suverenitu ve zkratce chapu jako schopnost ukazat prstem na mladeho bezuhonneho muze, dat mu do ruky flintu a poslat ho zabijet za vase zajmy (at uz jsou jakekoliv) a moc zbavit toho hocha svobody nebo rovnou zastrelit pokud se bude vzpouzet. Za americkym dolarem stoji nejvetsi zamestnavatel ve slunecni soustave, s nejvetsim rozpoctem a nejvetsim poctem jadernych hlavic, ponorek, a letadlovych lodi – armada USA. Zdali to bude dlouhodobe dolaru stacit, je sice otazka, spise nebude. Jenze pro BTC je jeho postaveni mimo politicky system nejvetsi vyhodou a zaroven prokletim. Suverenita BTC = 0.

A kdyz jsme u te inflace v USA, Powell zatim nevysvetlil, kde ji chce vzit.

Didi

Suverenita Bitcoinu je právě v tom, že výše zmíněného mládence s flintou nemáte proti komu poslat, jelikož BTC nemá centrum.

spot_img